Naga MarketsKlawiatura z klawisze cryptocurrencyW środę Rada Stabilności Finansowej (FSB) opublikowała raport, z którego wynika, że kryptowaluty w tym momencie nie stanowią ryzyka dla globalnej stabilności finansowej. Dodano jednak, że należy monitorować na bieżąco świeży jeszcze rynek. To kolejna opinia ze strony tej organizacji, która świadczy o nieszkodliwości kryptowalut dla światowych finansów.

Kryptowaluty nie stanowią zagrożenia

W marcu tego roku prezes FSB – Mark Carney – wysłał list do ministrów finansów i przewodniczących banków centralnych krajów G20, w którym zaznaczył, że bitcoin i kryptowaluty nie stanowią obecnie zagrożenia, ponieważ nawet w trakcie szczytu ich łączna wartość nie przekraczała 1% globalnego PKB. W lipcu instytucja podtrzymała swoje zdanie, gdy kraje G20 wezwały ją do ścisłego monitorowania rynku kryptowalut.

Opublikowany w środę raport stanowi ewaluację działań wykonanych przez FSB. Kryptowaluty zostały przedstawione jako nieidealny środek płatności spełniający funkcję przechowywania majątku. W raporcie znalazły się również zapiski o tym, że cyfrowe aktywa mają problemy w związku z niską płynnością, ryzykiem rynkowym związanym ze zmiennością oraz ryzykiem operacyjnym.

W przyszłości kryptowaluty mogą wpłynąć na rynek finansowy

W raporcie zawarto następujące podsumowanie: „Bazując na dostępnych informacjach, kryptoaktywa nie stanowią widocznego ryzyka dla stabilności rynku finansowego na ten moment. Jednak dokładne monitorowanie jest potrzebne w świetle błyskawicznego rozwoju rynku. Jeśli wykorzystanie kryptowalut będzie się nadal upowszechniać, może mieć to implikacje na rynek finansowy w przyszłości”.

Wśród możliwego ryzyka wymieniono spadek zaufania i utratę reputacji przez instytucje finansowe i ich organy regulacyjne, bezpośrednie lub pośrednie narażenie instytucji finansowych wynikające z powszechnego stosowania kryptowalut w płatnościach i rozliczeniach, a także ryzyko związane z kapitalizacją rynku i skutkami majątkowymi.

W raporcie przedstawiono potrzebę stworzenia równowagi pomiędzy innowacyjnością a zagrożeniami. W szczególności odnosi się ona do kryptowalut jako nowej technologii na najwyższym poziomie innowacyjności, która może kiedyś stanowić zagrożenie dla obecnego systemu finansowego.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here