W środę Rada Stabilności Finansowej (FSB) opublikowała raport, z którego wynika, że kryptowaluty w tym momencie nie stanowią ryzyka dla globalnej stabilności finansowej. Dodano jednak, że należy monitorować na bieżąco świeży jeszcze rynek. To kolejna opinia ze strony tej organizacji, która świadczy o nieszkodliwości kryptowalut dla światowych finansów.
Kryptowaluty nie stanowią zagrożenia
W marcu tego roku prezes FSB – Mark Carney – wysłał list do ministrów finansów i przewodniczących banków centralnych krajów G20, w którym zaznaczył, że bitcoin i kryptowaluty nie stanowią obecnie zagrożenia, ponieważ nawet w trakcie szczytu ich łączna wartość nie przekraczała 1% globalnego PKB. W lipcu instytucja podtrzymała swoje zdanie, gdy kraje G20 wezwały ją do ścisłego monitorowania rynku kryptowalut.
Opublikowany w środę raport stanowi ewaluację działań wykonanych przez FSB. Kryptowaluty zostały przedstawione jako nieidealny środek płatności spełniający funkcję przechowywania majątku. W raporcie znalazły się również zapiski o tym, że cyfrowe aktywa mają problemy w związku z niską płynnością, ryzykiem rynkowym związanym ze zmiennością oraz ryzykiem operacyjnym.
W przyszłości kryptowaluty mogą wpłynąć na rynek finansowy
W raporcie zawarto następujące podsumowanie: „Bazując na dostępnych informacjach, kryptoaktywa nie stanowią widocznego ryzyka dla stabilności rynku finansowego na ten moment. Jednak dokładne monitorowanie jest potrzebne w świetle błyskawicznego rozwoju rynku. Jeśli wykorzystanie kryptowalut będzie się nadal upowszechniać, może mieć to implikacje na rynek finansowy w przyszłości”.
Wśród możliwego ryzyka wymieniono spadek zaufania i utratę reputacji przez instytucje finansowe i ich organy regulacyjne, bezpośrednie lub pośrednie narażenie instytucji finansowych wynikające z powszechnego stosowania kryptowalut w płatnościach i rozliczeniach, a także ryzyko związane z kapitalizacją rynku i skutkami majątkowymi.
W raporcie przedstawiono potrzebę stworzenia równowagi pomiędzy innowacyjnością a zagrożeniami. W szczególności odnosi się ona do kryptowalut jako nowej technologii na najwyższym poziomie innowacyjności, która może kiedyś stanowić zagrożenie dla obecnego systemu finansowego.