Naga MarketsRada Buffetta na zmienny rynek: uśrednianie ceny kupna. Zobacz jak to działaOstatnie siedem miesięcy na rynku akcji to istny rollercoaster. W marcu rynek załamał się w wyniku wybuchu pandemii koronawirusa. Następnie akcje odreagowały, ale na początku września doszło do poważnej przeceny. W październiku giełda odbiła, a im bliżej wyborów prezydenckich, tym większe zawirowania. Warren Buffett ma strategię na inwestowanie w czasach dużej zmienności.

  • Rynki finansowe od marca br. są bardzo zmienne
  • Buffett uważa, że w takich czasach sprawdza się uśrednianie ceny kupna
  • Do stosowania tej strategii trzeba być konsekwentnym

Warren Buffett poleca

Jeśli jesteś inwestorem, znalazłeś się w trudnej sytuacji. Zarządzanie portfelem w tych trudnych czasach stanowi wyzwanie, ale jedno rozwiązanie może Ci w tym pomóc. Mowa o uśrednianiu kosztu nabycia akcji. Jest to strategia, za którą od dawna opowiada się legenda inwestowania, Warren Buffett i jest to dobry wybór do poruszania się po zmiennym rynku, takim jaki obecnie obserwujemy.

Zobacz też: Forex Tester. Najlepsze narzędzie do testów i symulacji?

Koncepcja uśredniania ceny nabycia jest prosta: wybierz akcje, dowiedz się, ile możesz sobie pozwolić na inwestycję, a następnie zobowiąż się do kupowania akcji w ustalonych odstępach czasu. Załóżmy na przykład, że decydujesz się kupić akcje Netflix i możesz przeznaczyć 200 zł co dwa tygodnie na zakup. W takim przypadku kupowałbyś akcje NFLX co drugi tydzień, niezależnie od ceny, za jaką są one sprzedawane danego dnia.

Idea uśredniania kosztu nabycia polega na tym, że chociaż w niektórych tygodniach możesz przepłacać za akcje, w innych tygodniach zapłacisz znacznie mniej. Podsumowując, wszystko powinno zagrać na twoją korzyść, aby całościowo płacić niższą cenę za akcje.

Konsekwencja i bezpieczeństwo

Uśrednianie ceny kupna jest o wiele bezpieczniejsze niż dążenie do synchronizacji rynku w okresach zmienności, ponieważ robiąc to, możesz przegapić wspaniałe możliwości zakupu i ryzykować, że utkniesz z drogo nabytymi akcjami.

Ważna w tym przypadku jest konsekwencja. Giełda potrafi być bardzo nieprzewidywalna w  zwykłym tygodniu, natomiast w środku sezonu wyborczego, może być jeszcze bardziej szalona.

Uśredniania ceny nabycia sprawia, że timing nie jest najważniejszy, a zdecydowanie ważniejsza będzie wspomniana wyżej konsekwencja. Możesz jeszcze bardziej skorzystać z rady Buffetta stosując ja nie do akcji pojedynczych spółek, a do zakupu funduszy np. ETF śledzący indeks S&P 500. W ten sposób zyskujesz ekspozycję na szerszy rynek i nie inwestujesz wszystkich swoich pieniędzy w jedną akcję.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here