Naga MarketsKurs euro wzrośnie powyżej 4,63 zł w tym roku. Kurs złotego pod presją politycznąWybuch koronawirusa w kopalniach na Górnym Śląsku obok niepewności politycznej może wpłynąć negatywnie na złotego w tym roku, twierdzą ekonomiści z Rabobanku. W związku z tym uważają, że poziom 4,40 na parze walutowej EUR/PLN powinien zapewnić solidne wsparcie cenowe.

  • Ograniczenia na Górnym Śląsku obciążają wciąż niestabilną gospodarkę
  • Polska w trakcie kampanii prezydenckiej
  • PLN ponownie odda pole na korzyść euro?

EUR/PLN z solidnym wsparciem na poziomie 4,40 zł – Rabobank

Górny Śląsk jest głównym miejscem występowania koronawirusa w Polsce w ciągu ostatnich kilku tygodni. Jednak ograniczenia zostały złagodzone w taki sam sposób, jak w pozostałej części kraju. Górny Śląsk jest jednym z największych centrów produkcyjnych w Polsce. Słynie nie tylko ze swoich kopalń węgla, ale firmy ze wszystkich sektorów zlokalizowane są w regionie, który w 2018 r. wygenerował 12,3% całego PKB – napisano w raporcie.

W ocenie ekspertów ponowne nałożenie surowych ograniczeń na Górnym Śląsku stanowiłoby poważny cios dla wciąż niestabilnej gospodarki i polskiego złotego.

Warto również zauważyć, że Polska jest w trakcie kampanii prezydenckiej. Prezydent Duda i jego główny rywal Trzaskowski podróżują po kraju, uczestnicząc w zgromadzeniach. Lokalne media podkreślają, że trudno jest utrzymać bezpieczny dystans społeczny podczas spotkań z wyborcami – dodano.

Według analityków w najbliższych tygodniach polski złoty prawdopodobnie będzie miał trudności z przedłużeniem swojej majowej aprecjacji, jeśli rynek zacznie zwracać większą uwagę na niepokojące wydarzenia na Górnym Śląsku. Niepewność polityczna to ich zdaniem kolejny czynnik, który może uniemożliwić umocnienie złotego w krótkim okresie.

Pomimo znacznej poprawy globalnych nastrojów w ciągu ostatnich kilku tygodni nie chcemy oznaczyć tegorocznego szczytu 4,6342, ustalonego w maju, jako najwyższego w 2020 roku na parze EUR/PLN – podsumowano.

Kurs EURPLN na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURPLN na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here