Naga MarketsRabobank, będący holenderskim bankiem podał podczas dzisiejszej sesji w nocie, że analitycy banku przyglądają się szczegółowo sytuacji na rynku pozycjonowania się long/short podstawowych walut. Commitment of Traders Report, czyli raport pozycji netto w daną walutę wskazuje, że w tym momencie dolar amerykański (USD) odnotowuje odpływ kapitału z pozycji długich na walucie – już szósty tydzień z rzędu. Odpływ netto long nie tylko jednak dotyczy dolara amerykańskiego – ale również dolara kanadyjskiego, który jeszcze do niedawna przodował w tym systemie. 


Kurs dolara i odpływ kapitału. Euro bez wyraźniejszych tendencji

Analitycy holenderskiego banku skupili się na krótkim podsumowaniu ostatnich tygodni handlowych oraz raportów wydawanych przez CFTC (amerykańska komisja nadzoru finansowego). Raporty te (COT) obejmują pozycjonowanie się najważniejszych graczy na rynku walutowym, sugerującym rozstaw siły kapitału netto short oraz long. W tym momencie – jak wskazuje raport, pozycje długie netto na dolarze amerykańskim ponownie spadają, kolejny tydzień z rzędu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zobacz również: Poniedziałkowy przegląd rynków – kurs funta nie ma sobie równych! GBP najsilniejszą walutą G8

Mimo tego jednak na parach z dolarem amerykańskim nie widać silnego parcia sprzedażowego, chociaż faktycznie dolar amerykański wobec reszty walut w ostatnim czasie ma wyraźne problemy z ustabilizowaniem wyższego kursu. Jak podają analitycy: “Oczekiwania co do tego, że faza 1 transakcji handlowej pomiędzy USA i Chinami może być bliska osiągnięcia w połączeniu z kolejną obniżką stóp procentowych Fed w październiku, znacznie zwiększyły apetyt inwestorów na ryzyko. Sprzyjało to napływowi kapitału z dolara do reszty najważniejszych. Wątpliwości co do transakcji handlowej pojawiły się w ciągu ostatnich kilku tygodni, co stworzyło pewne wsparcie dla USD na rynku spot“.

wykres Kurs dolara australijskiego AUDUSD H1 19.11.2019
Kurs dolara australijskiego AUDUSD H1 19.11.2019

W przypadku dolara australijskiego – jak zauważają analitycy – pozycje krótkie netto (AUD) ponownie wzrosły, ponieważ nadzieje na porozumienie między USA a Chinami w ostatnim czasie opadły. Rola dolara australijskiego jako pośrednika zaufania Chin sugeruje, że rozmowy handlowe pozostają w centrum uwagi inwestorów”.

Rzeczywiście, po wykresie dolara australijskiego do – rzekomo słabego dolara amerykańskiego widać, że “kangur” spada a na rynku nadal brak jest zaufania do pozytywnego akcentu rozwiązania umowy handlowej między USA a Chinami.

W tym przypadku również widać, że w kwestii japońskiego jena (JPY) również niewiele się zmieniło – pozycje netto nadal utrzymywały się w stanie ujemnym przez piąty tydzień z rzędu, a wartość krótkich pozycji wzrosła do największego poziomu od czerwca.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here