Naga MarketsR22 korzysta z e-commercowego boomu i zarabia 23,2 mln zł. Analiza fundamentalna Konrada KsiążakaR22 to polska grupa technologiczna, która działa w branży e-commerce, oferując pełny wachlarz usług z tym związanych. Od 2018 roku notowana jest na warszawskim parkiecie, a ich obecna wycena wynosi 50 zł, co oznacza 2-krotny wzrost w ciągu ostatniego roku. Jak wskazuje Konrad Książak, w analizie fundamentalnej na kanale Comparic24, wskaźniki finansowe spółki rosną bardzo dynamicznie z roku na rok, a dodatkowo spółka dobrze generuje gotówkę. Aktualnie zyski generowane przez firmę (a tych było ponad 23 mln według ostatniego sprawozdania) są przeznaczanie na dalszy rozwój, jednak niewielka część już teraz przeznaczana jest na dywidendę.

  • W roku obrotowym 2019 (czyli do czerwca 2020) spółka osiągnęła 23,2 mln zł zysku netto.
  • W tym samym czasie przychody wyniosły ponad 194 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to 145 mln zł.
  • W 2020 spółka wypłaciła 28 gr zaliczki na dywidendę, jednak większość zysku przeznaczana jest na dalszy rozwój.

Te artykuły również Cię zainteresują
R22 stawia na multikanałowość

R22 to grupa technologiczna oferująca usługi wspierające firmy w obecności w Internecie, automatyzacji procesów biznesowych, w szczególności komunikacji, marketingu i sprzedaży. Portfolio Grupy obejmuje przede wszystkim usługi hostingowe i sprzedaż domen, certyfikatów SSL, narzędzie do tworzenia i prowadzenia sklepów internetowych, platformy integracji i automatyzacji wielu kanałów komunikacji elektronicznej (m.in. SMS, e-mail i powiadomienia push), marketing automation oraz usługi telekomunikacyjne.

Zobacz również: PKN Orlen stawia na zieloną transformację i planuję osiągnąć neutralność emisyjną do 2050 roku

Jak wskazuje Konrad Książak, na antenie Comparic24, jedną z głównych sił tej spółki jest właśnie oferowana przez nich multikanałowość, czyli oferowanie całego spektrum usług związanych z e-commerce, a nie tylko skupianie się na jednym aspekcie.

Wycena spółki rośnie od 2019

Spółka zadebiutowała na warszawskim parkiecie jeszcze w roku 2018, natomiast od końcówki 2019 rozpoczął się wyraźny trend wzrostowy. Jeszcze przed pandemią notowania R22 wzrosły do 25 zł (z wcześniejszego poziomu ok. 20 zł). W trakcie marcowego załamania notowania ponownie spadły w okolice 20 zł za walor, jednak wszelkie straty zostały bardzo szybko odrobione.

R22 korzysta z e-commercowego boomu i zarabia 23,2 mln zł. Analiza fundamentalna Konrada Książaka
Notowania spółki R22 od 2018 roku. Źródło: Comparic.pl

Od tego momentu spółka bardzo dynamicznie rośnie, osiągając aktualnie wycenę na poziomie 50 zł za akcje, co oznacza 2 krotny wzrost względem ubiegłego roku. Szczególnie mocny wystrzał widoczny jest od początku lutego, kiedy to z poziomu 35 zł rozpoczęła marsza na północ.

Przychody i zyski netto cały czas rosną

Biorąc pod lupę dane finansowe prezentowane przez spółkę, to wskazać można ich wyraźny trend wzrostowy w przypadku praktycznie większości pozycji. Pod względem przychodów ze sprzedaży spółka rośnie regularnie od 2015 roku. Wtedy to zarobiła ona 42 mln zł, podczas gdy w 2019 roku było to już 194 mln zł. Warto wskazać, że firma posiada przesunięty rok obrotowy, tzn. rok 2019 kończy się w czerwcu 2020 (lipiec 2019 – czerwiec 2020, to jest jeden rok w sprawozdaniu firmy).

Podobnie dane prezentują się w przypadku zysku netto, który co prawda spadł z 7,9 mln zł w 2015 do 6,5 mln w 2016 (tak więc był jednorazowy, lekki spadek), to jednak zasadniczo przez większość czasu wzrasta, osiągając 23,18 mln za rok 2019 (czyli do czerwca 2020).

R22 rozwija się organicznie, czyli poprzez taki zwykły wzrost, oraz poprzez akwizycję, czyli oni podejmują bardzo dużo bardzo istotnych akwizycji i to jest też jedna z ich przewag, jeśli chodzi o wzrost. Jeśli konsolidujemy te wyniki finansowe (jednej i drugiej spółki), to od razu daje nam to taki skokowy wzrost przychodów. – wskazuje Konrad Książak.

Spółka jest już za droga?

– Rzeczywiście te wzrosty są ogromne, ale też kurs akcji poszedł bardzo mocno w górę i chociażby teraz wskaźnik C/Z jest na poziomie 35, czyli można powiedzieć, że ta spółka jest mocno przewartościowana. Tylko pamiętajmy o jednej, bardzo istotnej rzeczy. Giełda wycenia przyszłość, to znaczy, że jeżeli jakaś spółka jest bardzo mocno wyceniania, to znaczy, że inwestorzy wierzą, że w przyszłych latach te wyniki finansowe będą jeszcze lepsze niż do tej pory. – wskazuje Konrad Książak.

Warto w tym miejscu wskazać, że są dwa rodzaje tego typu wysoko wycenianych spółek. Z jednej strony są to podmioty, które jeszcze nie zarabiają, jednak inwestorzy mają nadzieję, że w przyszłości się to zmieni i firma ta stanie się drugim Applem. Jednak ten „segment” jest zdecydowanie bardziej ryzykowny.

R22, jak wskazuje Konrad Książak, zalicza się natomiast do drugiej grupy. Tej, która już zarabia, osiąga już zyski. I wzrosty tych zysków są bardzo dynamiczne, więc to względnie normalne, że wartości tych wskaźników są na wysokich poziomach, więc biorąc to pod uwagę, wskaźniki te nie wydają się nad wyraz wygórowane, wskazuje Konrad Książak.

Spółka generuje gotówkę

– R22 posiada bardzo dużą zdolność generowania gotówki. Jeżeli sobie zobaczymy na środki pieniężne z działalności operacyjnej, to widzimy, że naprawdę są na bardzo wysokim poziomie i one rosną, +36% r/r, to oznacza, że spółka mogłaby teoretycznie wypłacać wysoką dywidendę. – podkreśla Konrad Książak.

Choć spółka skupia się przede wszystkim na rozwoju i kolejnych akwizycjach, przeznaczając na to generowaną przez siebie gotówkę, to jednak wbrew pozorom wypłacała ostatnio również dywidendę. W roku 2019 akcjonariusze otrzymali 30 gr na akcję (łącznie przeznaczono na to 4,25 mln zł), natomiast w 2020 zaliczka wyniosła 28 gr (łącznie 3,97 mln zł).

Oczywiście biorąc pod uwagę obecny kurs spółki, to stopa dywidendy jest niewielka i wynosi poniżej 1%. Jednak należy wskazać tu jasno, że spółka jest na etapie dynamicznego rozwoju, co oznacza, że jeszcze nie czas na stawianie się solidną spółką dywidendową, ponieważ środki zasadniczo są reinwestowane w dalszy wzrost.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania walut w czasie rzeczywistym | funt | kurs dax | bitcoin era | giełda jsw |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here