Naga MarketsGiełda Quedex oferuje handel na kontraktach futures oraz opcjach na kryptowaluty, z dźwignią do 10x. Żróło: quedex.net

Jednym z czynników, które do tej pory powstrzymywały inwestorów instytucjonalnych przed wejściem na rynek kryptowalut był brak możliwości zabezpieczania pozycji przed nagłymi wahaniami kursowymi, brak odpowiednich, zaawansowanych produktów finansowych a także duże ryzyko związane z handlem na nieuregulowanym rynku giełd kryptowalutowych. Jest jednak szansa, by ta sytuacja uległa zmianie, m.in. dzięki firmom taki, jak Quedex.


Quedex uzyskuje licencję od gibraltarskiego regulatora

Quedex jest platformą do obrotu instrumentami pochodnymi na waluty wirtualne, w tym kontrakty futures i opcje. W środę 31 lipca 2019 spółka ogłosiła, iż uzyskała licencję na działalność regulowaną, zwaną licencją dla dostawców technologii rozproszonego rejestru, zezwalającą na obrót instrumentami pochodnymi opartymi na kryptowalutach oraz na ich przechowywanie, od gibraltarskiego regulatora (Gibraltar Financial Services Commission). Proces ten zajął Quedex 15 miesięcy. Dzięki temu stała się ona pierwszą na świecie regulowaną giełdą kontraktów terminowych i opcji na waluty wirtualne.

Zobacz również: Bitcoin w milisekundy: Handel HFT zaczyna być dostępny na giełdach kryptowalutowych

Oferta giełdy skierowana jest głównie dla inwestorów instytucjonalnych, górników, hedgerów i aktywnych traderów półprofesjonalnych, którym zależy na dostępnie do w pełni rozwiniętej, przejrzystej i bezpiecznej platformy.

Inwestorzy mają dostęp do handlu z dźwignią 1:10, zarówno dla kontraktów futures, jak i opcji. Giełda zapewnia mechanizm ochrony przed ujemnym saldem, zaś klucze prywatne przechowywane są offline (tzw. cold storage). Wszystkie wypłaty są sprawdzane manualnie i wymagają użycia kilku podpisów (multi signatures).

Ambitne plany i wyzwania na przyszłość

Quedex ma ambicje, by stać się liderem wśród platform nowej generacji, tworzących „drugą warstwę” finansowej infrastruktury dla kryptowalut. Dzięki uzyskanej licencji możliwe będzie zabezpieczanie posiadanych aktywów kryptowalutowych przed dużą zmiennością w ramach uregulowanego środowiska, co ma stać się ważnym krokiem w kierunku upowszechnienia korzystania z kryptowalut, zwłaszcza wśród inwestorów instytucjonalnych.

Zdaniem CEO Quedex, Wiktora Gromniaka „aby branża krypto mogła osiągnąć odpowiedni poziom dojrzałości i przyciągnąć większą liczbę inwestorów instytucjonalnych pod wspólny dach, istotnym jest, by stworzyć transparentne rynki finansowe i rozwinąć zaawansowane produkty finansowe, takie jak kontrakty terminowe i opcje.”

O tym jak wygląda proces zabezpieczania (hedgowania) przed zmiennością na rynkach kryptowalut oraz handlu za pomocą kontraktów futures i opcji, można się dowiedzieć z zamieszczonej poniżej prezentacji wygłoszonej przez CEO Quedex (materiał w języku angielskim).

Owocna współpraca z gibraltarskim regulatorem

Licencja zobowiązuje do przestrzegania dziewięciu kluczowych zasad tworzących fundamenty gibraltarskich ram regulacyjnych w zakresie DLT, mających na celu ochronę klientów oraz firm korzystających z aktywów cyfrowych.

Gibraltarski Minister ds. Handlu, Albert Isola, chwalił sobie współpracę z Quedex w procesie uzyskiwania licencji:

Od samego początku, Quedex wykazał się zasługującym na podziw zaangażowaniem w zakresie stosowanego przez Gibraltar opartego na zasadach podejścia do regulacji i cieszę się z tego, że dołączy ona do rosnącej liczby licencjonowanych spółek, prowadzących działalność z Gibraltaru w tej ciągle rozwijającej się przestrzeni. Tworzą one silną grupę licencjonowanych spółek opierających swoją działalność na DLT, dzięki którym sektor krypto stanie się coraz bardziej dojrzały i stabilny zaś Gibraltar pokaże się jako lider w całej branży.

Wojciech Kostrzewa – członek zarządu Quedex, o ofercie i regulacjach

Wojciech Kostrzewa – znany polski menedżer i przedsiębiorca, CEO Billon a także członek zarządu, Quedex. Żródło: Wikimedia

Jak stwierdził Wojciech Kostrzewa, znany polski menedżer i przedsiębiorca, CEO Billon a także członek zarządu, Quedex, w wywiadzie udzielonym dziennikowi Parkiet, „uzyskanie licencji od bardzo szanowanej i przyszłościowo zorientowanej jurysdykcji, takiej jak Gibraltar, jest przełomowym momentem dla tej branży w ogóle, a Quedexu w szczególności”.

Jego zdaniem Quedex przyczyni się do zwiększenia transparentności rynku, a przez to do jego postrzegania przez inwestorów – wielu z nich z tej przyczyny nie decyduje się na korzystanie z giełd nieregulowanych.

Uważamy, że przyszłość jest właśnie w tej części rynku. Inwestorzy instytucjonalni, mając wybór między rynkiem regulowanym a nieregulowanym, z pewnością wybiorą ten pierwszy ze względu na różnego rodzaju funkcjonujące przepisy, chociażby te związane z zapobieganiem praniu brudnych pieniędzy czy też identyfikacją klienta. U nas takie procedury już istnieją i jest to duża wartość dodana.

Kostrzewa uważa, że brak odpowiednich regulacji jest jednym z najpoważniejszych problemów w branży, zwłaszcza w kontekście ostatnich upadków giełd i środków straconych przez inwestorów. Potrzebują oni przejrzystych rynków oraz zaawansowanych technologii, zaś Quedex w zamyśle jego twórców, ma przyczynić się by taki stan rzeczy stał się rzeczywistością.

Na rynku kryptowalutowym Quedex działa od ponad roku i skupia się głównie na obrocie instrumentami denominowanymi w Bitcoinie ze względu na dużą płynność. Jednak z technicznego punktu widzenia możliwe jest włączenie do handlu dowolnej kryptowaluty, pod warunkiem, że będzie ona odpowiednio płynna.

Zobacz również: Billon otrzymał 2 mln euro z Unii Europejskiej – blockchain ma wyeliminować papier?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here