Naga MarketsWiele wątków na przestrzeni ostatnich lat wreszcie spotyka się w jednym miejscu. Apple, Qualcomm oraz Intel to główne spółki o których mówi się od ostatnich dni, kiedy rajd na wykresie podmiotów sprawia, że indeksy wznoszą się na najwyższe poziomy. Zdaje się, że zasada “zgoda buduje a niezgoda rujnuje” ma tutaj najwyższe znaczenie, ponieważ porozumienie spółek po latach zatargów powoduje gigantyczne wzrosty. Ale o co w tym wszystkim chodzi? 


Apple versus Qualcomm

Nieporozumienie i walka pomiędzy gigantycznymi formami Apple oraz Qualcomm trwa od lat. W tym czasie firmy obrzuciły się dziesiątkami procesów sądowych o naruszenie warunków licencyjnych i nie tylko – tworząc wojnę między koncernami. Jednak, odpowiednie – lub w tym przypadku nieodpowiednie – warunku sprawiają, że firmy są zmuszone do wspólnego działania. Dlatego też wieloletnia walka firm została zażegnana. Co sprawia, że firmy doszły do porozumienia?

Intel w tle

Firma z jabłkiem w logo ogłosiła nie tak dawno, że kolejne modele iPhone’a będą obsługiwały siec 5G – czyli będą wyposażone w modemy obsługujące to pasmo. Jednak coraz to częściej wśród inwestorów oraz samych użytkowników pojawiało się pytanie, czy firma zdąży z rozwojem technologii na tyle, aby obdarzyć nowe modele taką możliwością. Pytania te nie były całkowicie bezzasadne bo jak się okazuje, firma faktycznie ma spore opóźnienia z dostarczeniem odpowiednich technologii.

Zobacz również: Akcje Apple najwyżej od 5 miesięcy. Szansa na współpracę z Huawei

Dokładniej mowa o podwykonawcy Apple’a w tej dziedzinie – firmie Intel. Największy na świecie producent układów scalonych – Intel Corporation ma znaczne opóźnienia w pracach nad modemami 5G dla urządzeń mobilnych – co zostało dostrzeżone przez media już jakiś czas temu. Apple, na skutek tego postanowił postawić wszystko na jedną kartę i wyjść naprzeciw oczekiwaniom użytkowników dostarczając produkt zgodny z wcześniejszą zapowiedzią – czyli wyposażony w obsługę nowoczesnej sieci.

Aby jednak wygrać wyścig z czasem firma postanowiła.. Pójść na ugodę z firmą Qualcomm, która jest na wysoce zaawansowanym poziomie tworzenia stosownego rozwiązania dla obsługi sieci 5G. To jednak nieco komplikuje sytuację, która spowodowała tak mocny wystrzał spółek na wykresie.

W tym momencie Apple rezygnuje ze współpracy z firmą Intel w tym zakresie podejmując dalsze działania ze spółką, z którą firma walczyła od lat. A to wszystko z powodu chęci bycia pierwszym na rynku – ponieważ jak wiadomo model Samsunga Galaxy S10 5G, zaplanowanego na premierę w tym roku – jak sama nazwa wskazuje – ma obsługiwać siec 5G. Dlatego też – wszelkie opóźnienia ze strony Intela, który szacował wydanie modelu bliżej końca 2021 roku dla spółki Apple jest nie do przyjęcia.

wykres Apple D1 18.04.2019
Apple D1 18.04.2019

Dlatego też połączenie sił na wspólne działania firm Apple oraz Qualcomm mają zbawienne działanie na notowania spółek. Firma Apple podczas ostatniej sesji wykonuje blisko 2 procentowy wzrost podczas gdy druga – Qualcomm wystrzeliwuje ponad 12 procent – jednym tchem przebijając znacznie poziomy oporowe, tłamszące wykres od dłuższego czasu.

wykres Qualcomm D1 18.04.2019
Qualcomm D1 18.04.2019

W tym momencie jednak – patrząc na spółkę Intel, która przynajmniej w teorii w takim momencie powinna odnotowywać znaczniejsze spadki z powodu odejścia na boczny plan podczas przyczyniania się do wdrażania obsługi technologii sieci 5G – wyraźnie zyskuje. Ostatnia sesja dla Intel Corp. to wyjście z zakresu ostatniego szczytu a więc przełamanie ważniejszych poziomów ustanawiając nowe rekordy. Z drugiej zaś strony, spółka Intel mając już spory potencjał w zakresie sieci 5G, mimo znacznych opóźnień w stosunku do innych firm – nadal może podjąć współpracę z innymi firmami, chcącymi wdrażać obsługę sieci w swoich urządzeniach.

Warto przeczytać: Comarch współpracuje z LG U+ przy uruchomieniu sieci 5G. Akcje CMR w górę o 5%

wykres Intel D1 18.04.2019
Intel D1 18.04.2019

Warto dodać jednak, że pionierami w dążeniu do wdrażania sieci 5G w urządzeniach są spółki: Qualcomm, Intel, MediaTek Inc, Huawei Technologies Co Ltd oraz Samsung Electronics Co Ltd. Samsung i Huawei – a więc nadal Intel stanowi wartość poważnego gracza na rynku wdrożenia technologii 5G.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here