Naga Marketslogo Quadriga QuadrigaCXSłynna już giełda kryptowalut w Kanadzie QuadrigaCX została oficjalnie ogłoszona bankrutem. Informację podało 8 kwietnia CBC. Upadłość firmy została podobno zatwierdzona przez sędziego Sądu Najwyższego Nowej Szkocji, Michaela Wooda. Działanie jest zgodne z zaleceniem firmy Ernst & Young (EY).

Zespół prawników EY argumentował wcześniej, że trwający proces restrukturyzacji QuadrigaCX na mocy ustawy o spółkach wierzycieli (CCAA) powinien przejść w alternatywny  proces na mocy ustawy o upadłości i niewypłacalności (BIA).

Te artykuły również Cię zainteresują
Oprócz powyższego wprowadzono też nakaz zabezpieczenia majątku giełdy, co obejmuje wszystkie aktywa Jennifer Robertson – żony zmarłego współzałożyciela QuadrigaCX Geralda Cottena – oraz majątek samego Cottena. Nakaz zabrania Robertson sprzedaży i przekazywania jakichkolwiek aktywów osobom trzecim.

Historia upadku

Problemy firmy zaczęły się jeszcze w grudniu 2018 r., kiedy to jej założyciel, Gerry Cotten, zmarł w czasie wycieczki do Indii na ostrą niewydolność jelit. W związku z tym, że ponoć tylko on miał dostęp do portfeli prywatnych giełdy, na których znajdowały się kryptowaluty klientów, dostęp do środków został bezpowrotnie utracony. Mowa o niebanalnym saldzie o wartości 145 milionów dolarów.

Jennifer Robertson, wdowa po Cottonie, twierdzi, że ani ona, ani inne osoby zaangażowane w działalność giełdy nie wiedziały, gdzie przechowywał on aktywa kryptograficzne.

Pikanterii dodaje to, że współzałożyciel giełdy był podobno zaangażowany w wiele działań przestępczych w przeszłości – poinformował niedawno Bloomberg.

Michael Patryn, który sześć lat temu założył QuadrigaCX wraz ze zmarłym Geraldem Cottenem, był wcześniej znany jako Omar Dhanani i brał udział w wielu działaniach przestępczych na terenie Stanów Zjednoczonych.

Sam Patryn podobno odszedł z QuadrigaCX w 2016 r. Powodem był ponoć zasadniczy spór z Cottenem w sprawie działania firmy. Według kanadyjskiej gazety Globe and Mail, Patryn i jego partnerka, Lovie Horner, pozostali jednak dwoma największymi akcjonariuszami QuadrigaCX, chociaż nie angażowali się w działalność firmy od 2016 roku.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here