Naga Marketslogo Quadriga QuadrigaCXO QuadrigaCX pisaliśmy już wielokrotnie. To kanadyjska giełda kryptowalut, która upadła po tym, jak jej założyciel, Gerald Cotten, zmarł w czasie wyjazdu do Indii. Okazało się, że swoje środki stracili klienci firmy – Cotten był jedyną osobą, która posiadała kluce prywatne do portfeli z BTC. Tyle że dziś wiemy, że powody upadku giełdy były inne.

  • Komisja Papierów Wartościowych w Ontario (OSC) uważa, że giełda była piramidą finansową. 
  • Stosowny raport ujrzał światło dzienne w minionym tygodniu.

Komisja Papierów Wartościowych: QuadrigaCX to piramida

Okazuje się, że giełda upadła z innych powodów, niż te, które już znamy.

– To, co miało miejsce na Quadriga, było staroświeckim oszustwem zapakowanym we współczesne technologie. Nie ma nic nowego w piramidach finansowych, nieautoryzowanych transakcjach funduszami klientów i przejmowaniu aktywów – twierdzą eksperci Komisji.

Straty brały się z niefrasobliwego podejścia do firmy samego Cottena.

Większość strat aktywów – ok. 115 mln CAD (84 mln USD) – była wynikiem oszukańczych transakcji na platformie. [Gerald] Cotten [właściciel giełdy – przyp. bitoin.pl] otwierał własne rachunki pod fałszywymi nazwiskami, zapisując na rachunkach nieistniejące aktywa w walutach i kryptowalutach, którymi handlował z niczego niepodejrzewającymi klientami  napisano w raporcie OSC.

Ostatecznie odkryto, że Cotten pokrywał straty giełdy z depozytów klientów,„co oznacza, że Quadriga działała jak piramida finansowa”.

Szaleństwo pana Cottena

Pod koniec działalności Quadriga prawie nie miała aktywów i działała jak obrotowe drzwi – depozyty nowych klientów były natychmiast przekierowywane na pokrycie wypłat innych klientów – napisano w raporcie Komisji.

Ponoć “tylko” 20 mln USD Cotten stracił grając na innych giełdach kryptowalut (zapewne za pomocą dźwigni).

Rzuca to też inne światło na jego śmierć. Zapewne wkrótce powrócą teorie spiskowe dot. tego, że tylko sfingował swój zgon. Wcześniej jego partnerka musiała opublikować nawet akt potwierdzający jego śmierć, bowiem niektórzy klienci giełdy twierdzili, że Cotten żyje i się ukrywa.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here