Naga MarketsPZU jedną z najsłabszych spółek indeksu WIG20 podczas piątkowej sesjiOstatnia sesja ubiegłego tygodnia na amerykańskim rynku przebiegała w tonie kontynuacji wzrostów, podczas gdy indeks Nasdaq zyskał 0,5% i stopniowo zbliża się do swoich historycznych maksimów, indeks S&P 500 zwyżkował o 0,8% i kontynuuje wzrostową sesję powyżej okrągłego poziomu 4 tys. pkt, ustanawiając coraz to wyższe, nowe historyczne szczyty.

PZU odnotowało 2,6-procentową stratę, najmocniej wzrosły walory Allegro

Dobre nastroje wśród inwestorów wspiera postępujący proces szczepień, który daje nadzieje na trwałe otwieranie gospodarki – popyt na usługi spółek, których działalność była zamrożona podczas pandemii może powrócić na początkowo zwiększonym poziomie, co łącznie z niską bazą z 2020r. pozwoli na raportowanie wysokich dynamik wyników w ujęciu r/r. Dodatkowo rynki wspiera pakiet infrastrukturalny Joe Bidena i niechęć banków centralnych do szybkiego zacieśniania polityki monetarnej.

Te artykuły również Cię zainteresują
W piątek kontynuowana była rozbieżność w zachowaniu krajowych blue chipów wobec średnich i mniejszych spółek, podczas gdy indeks WIG20 (-0,3%) kontynuował słabe zachowanie oddalając się od poziomu 2000 pkt., możliwe zmierzając ku dolnemu ograniczeniu konsolidacji  (okolice 1900 pkt), indeksy mWIG40 (+0,3%) i sWIG80 (+0,3%) poprawiły lokalne maksima, choć na uwagę zasługuje głównie indeks małych spółek, który do pobicia historycznego maksimum potrzebuje jeszcze wzrostu o niecałe 13%. W piątek w indeksie blue chipów najgłębszą przecenę odnotował KGHM (-3,5%) i PZU (-2,6%), natomiast najmocniej wzrosły walory Allegro (+4,2%).

WIG w układzie dziennym

W indeksie mWIG40 istotnie najsłabszym walorem była Polenergia (-8,1%), która odnotowała pierwszą większą korektę od momentu zapoczątkowania dynamicznej zwyżki w ubiegłym miesiącu. Na przeciwległym biegunie znalazła się Develia (+4,6%). W indeksie sWIG80 zdecydowanie najsłabszym walorem było Ryvu Therapeutics (-11,4%), po podaniu informacji o czasowym wstrzymaniu badania klinicznego, natomiast do najmocniejszych spółek należały Enter Air (+5,9%) i Decora (+5,7%).

Z pozostałych informacji: 1. Spółka R22 poinformowała o zwiększeniu udziału w akcjonariacie przez Norges Bank powyżej 5%, do poziomu 5,52%. 2. W tym tygodniu projekt wydzielenia aktywów węglowych (restrukturyzacji energetyki) ma być skierowany do prac rządowych. Elektrownie węglowe wciąż będą funkcjonować, ale ich wydzielenie odciąży wyniki spółek energetycznych, umożliwi im pozyskiwanie finansowania i nowe inwestycje głównie w kierunku energii odnawialnej. 3. Posiedzenie SN ws. kredytów walutowych zostało przełożone z 13 kwietnia na 11 maja, co przedłuży niepewność w sprawie sektora bankowego o kolejny miesiąc.

Autor: Adam Dudoń

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here