Naga MarketsPwC: Chiny nie wygrywają wyścigu o wdrożenie cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC)Cyfrowe waluty banku centralnego (CBDC) to kwestia najbliższej przyszłości i chociaż Chiny uznawane są za pionierów pod względem rozwoju tej technologii, to według najnowszego raportu firmy PricewaterhouseCoopers (PwC) nie będą pierwszym krajem, który oficjalnie wypuści swoją walutę w wersji cyfrowej.

  • Chiny według PwC są obecnie na trzecim miejscu jeżeli chodzi o rozwój CBDC
  • Dwa pierwsze należą do Bahamów i Kambodży
  • Gdy jednak e-juan zostanie w pełni wdrożony zostanie najważniejszą z cyfrowych walut banków centralnych

Bahamy, a nie Chiny pionierami rozwoju CBDC na świecie

PwC zaliczana do „Wielkiej Czwórki” podmiotów księgowych uważa, że krajem o najbardziej zaawansowanym projekcie CBDC są jak na razie Bahamy, które emitują Sand Dollara.  Od zeszłego roku wszyscy mieszkańcy tego kraju mają dostęp do cyfrowego portfela waluty poprzez aplikację mobilną lub fizyczną kartę płatniczą.

Te artykuły również Cię zainteresują
W Chinach kontynentalnych, według PwC, projekt jest wciąż w fazie próbnej: nie ujawniono jeszcze szacunkowego terminu wprowadzenia waluty na rynek i nie wszyscy obywatele tego kraju mają do niej dostęp (do tej pory e-juan był testowany w wybranych prowincjach).

Nie oznacza to jednak, że chiński cyfrowy juan nie będzie najbardziej wpływowym CBDC, gdy już zostanie w pełni wdrożony. Gospodarka Chin jest drugą co do wielkości na świecie – Bahamy zajmują 130. miejsce.

W zeszłym roku Bank Japonii powiedział, że jednym z głównych powodów przyspieszenia badań nad własną walutą cyfrową było zagrożenie ze strony chińskiego juana. W zeszłym tygodniu instytucja stwierdziła jednak, że nie wierzy, aby chińska waluta CBDC mogła zagrozić dolarowi amerykańskiemu.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Nad CBDC pracuje obecnie 60 banków centralnych na całym świecie

CBDC są cyfrową wersją waluty fiat (takiej jak euro lub dolar amerykański), wspieraną przez bank centralny. Kraje na całym świecie badają obecnie korzyści płynące z rozwoju cyfrowych emitowanych przez centralną instytucję bankową. Ponad 60 państw bada CBDC, według PwC, a “postęp przyspiesza” znaczenie w przeciągu ostatniego roku

– Opinia publiczna będzie jednym z największych beneficjentów CBDC, ponieważ da im dostęp po raz pierwszy do cyfrowej formy pieniędzy banku centralnego. I to jest duży kamień milowy w ewolucji pieniądza – powiedział w raporcie Henri Arslanian, partner i globalny lider kryptowalut w PwC.

CBDC są podzielone na dwa rodzaje: detaliczne i międzybankowe, czytamy w raporcie. Detaliczny CBDC może być bezpośrednio posiadany przez obywateli i jest używany jako cyfrowa forma gotówki jako uzupełnienie pieniądza papierowego. Międzybankowy CBDC jest natomiast ograniczony do użytku przez instytucje finansowe w ramach płatności międzybankowych i procesów rozliczeń finansowych.

Najdalej w detalicznych CBDC posunęły się Bahamy, a na drugim i trzecim miejscu znalazły się odpowiednio Kambodża i Chiny. Jeśli chodzi o międzybankowe CBDC, Tajlandia ma najbardziej rozwinięty projekt, a następnie Hongkong i Singapur.

Raport mówi również, że blockchain jest główną technologią wyboru, a 88% projektów CBDC korzysta z niego jako podstaw do budowania swoich systemów. Ale tego typu blockchainy są scentralizowane – w przeciwieństwie do bitcoina – i nie niosą ze sobą tej samej anonimowości co kryptowaluta. Kryptowalutowy think tank Coin Center w zeszłym roku opublikował raport prezentujący obawy dotyczące potencjalnego braku prywatności w CBDC.

– Podczas gdy bank centralny Chin obiecuje „chronić prywatność użytkowników”, robi to poprzez uczynienie transakcji i tożsamości anonimowymi między użytkownikami, w tym bankami pośredniczącymi, ale nie dla banku centralnego, który widzi i rejestruje wszystkie transakcje i tożsamości – zauważyło Coin Center.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dow j | cd projekt red akcje | akcje pgnig najnowsze wiadomosci | kurs kryptowalut wykres | pgnig kurs |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here