Naga MarketsPutin triumfuje, gdy udział eksportu w USD spada na rzecz euro
Władimir Putin, prezydent Rosji

Władimir Putin od dawna nie był zadowolony z zależności eksportu od dolara amerykańskiego. Teraz, gdy udział eksportu sprzedawanego w USD spadł po raz pierwszy poniżej 50 proc., przywódca Rosji może triumfować. Rosja w handlu coraz mocniej stawia na euro.

  • Spadek eksportu w USD na rzecz euro miał miejsce głównie w handlu Rosji z Chinami
  • Sankcje nakładane na Rosję zmusiły kraj na szukanie sposobów do zmniejszenia wpływu dolara
  • Rosnieft zmienił kontrakty eksportowe na dostawy ropy na euro

Rosja woli euro niż dolara

Większość spadku wykorzystania dolara miała miejsce w handlu Rosji z Chinami, którego ponad trzy czwarte jest obecnie przeprowadzane w euro. Udział wspólnej waluty w całkowitym eksporcie podskoczył o ponad 10 punktów procentowych do 36 proc., jak pokazują dane za czwarty kwartał opublikowane przez rosyjski bank centralny.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rosja zmaga się z ciągłym sankcjami, co sprawiło, że kraj zaczął szukać sposobów na odizolowanie własnej gospodarki od ingerencji USA. Bank centralny odciął również aktywa skarbowe w swoich rezerwach międzynarodowych, zamiast tego doładowując złoto i euro.

– Odchodzenie od handlu dolarowego z Chinami przyspieszyło w 2019 r., kiedy główny koncern naftowy Rosnieft PJSC zmienił kontrakty eksportowe na dostawy ropy na euro. Wiele spółek o średniej kapitalizacji szuka teraz również sposobów na zmniejszenie ekspozycji na walutę amerykańską zmieniając kontrakty na juany lub ruble handlu z Chinami – twierdzi Daniel Haindl VTB Capital w Moskwie.

fpmarkets

– Widzimy również, że rosnąca część rozliczeń między Rosją a byłymi krajami radzieckimi odbywa się w rublach – powiedział Haindl.

Jak powiedział wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ryabkow, jego kraj musi podjąć pilne kroki w celu ograniczenia wykorzystania dolara do minimum, aby wyeliminować zależność od „tego toksycznego źródła permanentnych wrogich działań”.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here