Naga MarketsCzy Władimir Putin rozwiąże obecne problemy gospodarcze Rosji?

Rząd prezydenta Władimira Putina przepisuje w tym roku swój budżet, aby przygotować go na ceny ropy na poziomie 20 USD za baryłkę, pomimo ostatnich wezwań prezydenta USA do głównych producentów, aby ograniczyli produkcję. Żeby poradzić sobie z niższymi dochodami budżetowymi, Rosja zwiększy w tym roku zadłużenie o około 1-1,5 biliona rubli (13-19 miliardów dolarów). Ministerstwo Finansów szacuje, że deficyt budżetowy wyniesie w tym roku 3-4 biliony rubli. Ropa Brent wzrasta w piątek i kosztuje niecałe 34 USD/brk. Tymczasem para USDRUB koryguje ostatnie wzrosty i spadła poniżej 77,00.


Zadłużenie Rosji należy do najniższych na rynkach wschodzących

Władimir Putin najprawdopodobniej chce pokazać, że gospodarka największego światowego eksportera energii może poradzić sobie z 50% spadkiem cen ropy w tym roku, nawet gdy inni producenci ropy walczą o przetrwanie. Prezydent Donald Trump wezwał do skoordynowanego ograniczenia produkcji w czwartek, co skłoniło koalicję OPEC + do zwołania spotkania swoich członków.

Zadłużenie Rosji należy do najniższych na rynkach wschodzących, źródło: Międzynarodowy Fundusz Walutowy, październik 2019 r

Propozycje budżetowe były prawdopodobnie w pracy na długo przed ostatnim tweetem Donalda Trumpa. Rosyjscy decydenci polityczni od kilku miesięcy próbują dostosować się do nowych warunków panujących na świecie. Ogólnokrajowe zamknięcie granic od tego tygodnia jeszcze bardziej obciąża gospodarkę, kreując częstsze wezwania społeczne do zwiększenia wydatków.

Jeśli prognozy dotyczące zmniejszenia popytu o 15–20 milionów baryłek okażą się słuszne, to żadna redukcja produkcji nie przyczyni się do wzrostu cen ropy. Rosyjski rząd postępuje właściwie, przygotowując się na trudne czasy i niskie ceny ropy. Nie ma innych opcji – powiedział Kirill Tremasov, szef badań w Loko-Invest w Moskwie i były urzędnik Ministerstwa Gospodarki.

Według Citigroup Inc. średnie ceny ropy poniżej 20 USD za baryłkę mogą równać się deficytowi budżetowemu w wysokości 2% produktu krajowego brutto Rosji.

Bufory fiskalne mogą wypełnić dziurę w budżecie pozostawionym przez utracone dochody z ropy, ale wysiłki mające na celu powstrzymanie wirusa wpychają całą gospodarkę w recesję – napisał Scott Johnson, ekonomista Bloomberga.

Analitycy do tej pory byli sceptycznie nastawieni, że Ministerstwo Finansów będzie w stanie zebrać w tym roku tak dużo pieniędzy ze sprzedaży obligacji, gdy zagraniczny kapitał ucieka z powodu deprecjacji rubla. Według analityków z Promsvyazbank w Moskwie, obcokrajowcy wyciągnęli w marcu 278 miliardów rubli z obligacji skarbowych, co jest największym miesięcznym odpływem w historii.

Ministerstwo Finansów zawiesiło cotygodniowe aukcje obligacji na początku marca i nie jest jeszcze jasne, kiedy sprzedaż zacznie się od nowa.

Plan zaciągnięcia pożyczki może przerazić rynek. Biorąc pod uwagę brak inwestorów zagranicznych nierealistyczne wydaje się sprzedanie obligacji o wartości 900 miliardów rubli na kwartał – powiedziała Olga Sterina, kierownik działu badań o stałym dochodzie w Uralsib w Moskwie.

Zwroty obligacji Rosji należą do najgorszych na rynkach wschodzących, źródło: Bloomberg

 

Według dotychczasowych deklaracji Ministerstwo Finansów będzie nadal wykorzystywać swój fundusz majątkowy o wartości 123,1 mld USD na pokrycie brakujących dochodów z energii w budżecie. Od zeszłego miesiąca ministerstwo sprzedaje również obcą walutę w celu wsparcia rubla.

Rubel nieznacznie odrabia straty w stosunku do dolara

Po wzrostach pary USDRUB, które trwały nieprzerwanie od pięciu tygodni, kurs dotarł do poziomu 82,86, gdzie zostało wyrysowane wieloletnie maksimum. Ostatnie dwa tygodnie należą do sprzedających, choć tempo spadków jest znacznie słabsze od wcześniejszego impulsu wzrostowego. Korekta może zepchnąć kurs w rejon okrągłego poziomu 70,00, gdzie powinna wystąpić reakcja popytowa. Z drugiej strony dalsza aprecjacja dolara i przebicie tegorocznego szczytu otworzyłoby drogę do szczytu z 2016 roku na poziomie 85,98.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Kurs pary USDRUB na interwale tygodniowym, tradingviewcom
Kurs pary USDRUB na interwale tygodniowym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here