TMS


Rosyjskie Ministerstwo Finansów przygotowuje projekt ustawy o legalizacji handlu kryptowalutami na zatwierdzonych giełdach znajdujących się na specjalnie przygotowanej liście platform transakcyjnych.


Jak donosi RNS, rosyjski wiceminister finansów, Alexey Moiseev powiedział dziennikarzom, że jego ministerstwo “popiera legalizację handlu kryptowalutami na oficjalnych giełdach”. “Nie chcemy ograniczać i regulować, ale ustalimy pewne ograniczenia” – podkreślił wiceminister, dodając, że “nic się nie stanie” tym, którzy już posiadają kryptowaluty.

Chodzi o to, że kupowanie i sprzedawanie [kryptowalut] będzie w jakiś sposób znormalizowane. Ogólna idea jest taka, że ​​konieczne będzie kupowanie i sprzedawanie na oficjalnych, zalegalizowanych giełdach.

Projekt ustawy o regulacji kryptowalut i ofert Initial Coin Offering (ICO) został przedstawiony już pod koniec grudnia ubiegłego roku przez Ministerstwo Finansów i banku centralnego.

Jak powiedział Alexey Moiseev, jego ministerstwo planuje sfinalizować projekt ustawy “w tym opracowanie zasad obiegu kryptowalut” i przedstawić ją Dumie Państwowej w lutym.

Jeśli chodzi o legalizację platform transakcyjnych, Moiseev ujawnił, że będzie teraz aktywnie dyskutować na ten temat. Jest to obecnie jeden z najistotniejszych tematów i najbardziej paląca sprawa.

Putin podkreślił potrzebę odpowiedniego uregulowania

Oczekuje się, że projekt ustawy regulującej kryptowaluty i ICO w Rosji zostanie przyjęty w marcu, powiedział przewodniczący Komitetu ds. Rynków Finansowych Dumy Państwowej, Anatoly Aksakov. Prezydent Władimir Putin nakazał, aby ramy prawne kryptowalut i ICO zostały sfinalizowane do 1 lipca przyszłego roku.

Na spotkaniu z szefami mediów i agencji prasowych Putin podkreślił, że z pewnością potrzebne będą odpowiednie “regulacje prawne” dla rynku kryptowalut. Jego zdaniem regulacje muszą być odpowiednio przemyślane. Obecnie, cała odpowiedzialność spoczywa na osobach, które handlują kryptowalutami. Rząd może jedynie powiedzieć z jak dużym ryzykiem się to wiąże ale nie jest w stanie w żaden sposób zapewnić bezpieczeństwa swoim obywatelom.

Putin zaleca ostrożność w kryptowalutach

Przemawiając na czwartkowej konferencji prasowej, prezydent Rosji, Władimir Putin powiedział, że ostrożne podejście banku centralnego Rosji (CBR) do kryptowalut, takich jak bitcoin, nie gwarantuje ich wartość.

“Ogólnie rzecz biorąc, w przyszłości z pewnością będą potrzebne regulacje prawne. Bank Centralny już wielokrotnie formułował swoje podejście do tej sprawy, podobnie jak rząd. (…) CBR zachowuje się konserwatywnie, ale, moim zdaniem, istnieją podstawy do tego konserwatyzmu. Powszechnie wiadomo, że kryptowaluty nie mają żadnego pokrycia i nie mają żadnej wartości materialnej. Fakt ten sprawia, że nie stanowią one bezpiecznego sposobu przechowywania wartości” – powiedział.

W niektórych sytuacjach mogą one być wykorzystywane w celu wykonania szybkiego przelewu (wymiany wartości) czy dokonania płatności w wybranych punktach usługowo handlowych. Mimo to, Bank Centralny nie daje żadnych gwarancji.

Zobacz również: Warren Buffet wieszczy upadek kryptowalut

Opinia na temat bitcoinów i innych kryptowalut jest nadal podzielona a niektórzy eksperci finansowi uważają, że warto zainteresować się tym tematem na poważnie. W czasach, gdy wiele osób uważa to za bańkę spekulacyjną, osoby, które zainwestowały w kryptowaluty już jakiś czas temu, dziś osiągają stopy zwrotu przekraczające setki a niekiedy i tysiące procent.

Ukraina zamierza uregulować rynek kryptowalut

Jak się okazuje, Rosja nie jest jedynym krajem, gdzie zamierza się uregulować rynek walut cyfrowych. Rząd Ukrainy powołał specjalną grupę roboczą do opracowania regulacji dotyczących kryptowalut, w tym podatków i systemu monitorowania transakcji. Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez rząd, utworzenie grupy roboczej zostało zaproponowane na spotkaniu Krajowego Centrum Koordynacji Cyberbezpieczeństwa w jej skład wejdą wejdą urzędnicy Narodowego Banku Ukrainy, Ministerstwa Finansów, SSU, Krajowej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, Policji Państwowej, Państwowej Służby Monitorowania Finansów, państwa Służby skarbowe i państwowa służba ds. Specjalnej komunikacji i ochrony informacji.

Uczestnicy spotkania zauważyli, że było wiele problemów związanych z nieuregulowanym obiegiem walut cyfrowych na Ukrainie. Zdecentralizowany charakter kryptowalut w połączeniu z ich anonimowością i brakiem zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej regulacji sprawiły, że mogły one zostać wykorzystane w potencjalnie nielegalnych działaniach, takich jak zakup narkotyków i broni oraz finansowanie terroryzmu (szczególnie na terytoriach okupowanych).

Ołeksandr Turchynov, sekretarz Narodowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, zauważył, że brak ustawodawstwa i regulacji dotyczących kryptowalut “stanowi zagrożenie dla gospodarki i bezpieczeństwa państwa”.

“Biorąc pod uwagę szybki rozwój kryptowalut na świecie, kwestia ta nie może zostać pominięta przez państwo” – dodał Turchynov.

Ta grupa robocza będzie odpowiedzialna za wybór regulatora krajowego rynku kryptowalut, zaproponowanie systemu monitorowania transakcji i ustanowienie systemu opodatkowania kryptowalut zgodnie z prawem ukraińskim. Ponadto grupa robocza będzie również zobowiązana do opracowania mechanizmów zapewniających dostęp organów ścigania do danych giełd kryptowalutowych z obowiązkiem podmiotów do przechowywania informacji o wszystkich transakcjach w terminie ustanowionym przez prawo dla instytucji finansowych i ujawniania informacji o klientach na uzasadniony wniosek.”

Bardziej długoterminowymi celami grupy roboczej jest praca nad ściślejszą współpracą między odpowiednimi organami na poziomie międzynarodowym, w celu zapewnienia pełnej regulacji kryptowalut i zapobiegania ich wykorzystywaniu w działalności przestępczej.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułCzy dane z USA pomogą dolarowi?
Następny artykułUSA: Biuro szeryfa sprzedaje 4 tysiące Bitcoinów
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Z rynkiem Forex związany od 2012 roku. Swoje pierwsze kroki stawiał na rynku surowców, obecnie aktywny trader również na rynkach walutowych. Pasjonat analizy technicznej opierający swój trading na prostocie Price Action z wykorzystaniem poziomów Fibonacciego i teorii Boxów, nie lekceważąc przy tym wpływu publikacji makroekonomicznych na rynki. Twórca bloga o tematyce Fx arkadiuszjozwiak.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Wierzy, że trading może być zajęciem dla każdego a odpowiednie money management i dyscyplina to klucz do sukcesu na rynkach finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here