Naga MarketsPrezydent Putin i premier Modi
Prezydent Putin i premier Modi

Wszystko wskazuje na to, że Władimir Putin znalazł sobie nowego sojusznika. Jak można się spodziewać nie jest to nikt ze „zgniłego Zachodu”. W czwartek prezydent Rosji spotkał się z indyjskim premierem Narendrą Modim w celu poprawy dotychczasowych stosunków energetycznych, militarnych oraz handlowych pomiędzy dwoma dużymi narodami.


Elektrownie atomowe na „dobry początek”

Według wstępnych ustaleń pierwszą wspólną inwestycją ma być usprawnienie sektora energetycznego. W związku z tym w przeciągu następnych dwudziestu lat na terenie Indii ma powstać 10 elektrowni atomowych. Oprócz tego Rosja zaangażuje się w prowadzenie badań odnośnie energii hydroelektrycznej na azjatyckich terenach.

Dodatkowo należący do skarbu państwo Rosneft podpisał kontrakt na dostarczenie 10 milionów ton ropy do Indii w następnej dekadzie.

Rozpoczęcie inwestycji na Arktyce?

Największe zdziwienie wywołuje jednak chęć połączenia sił dwóch Państw w celu… eksplorowania Arktyki.

„Rosneft i Gazprom – największe z naszych przedsiębiorstw – razem ze swoimi indyjskimi partnerami rozpoczynają przygotowania do rozwoju wydobycia na Arktyce i ekspansji płynnego gazu” – powiedział Putin podczas spotkania.

Dlaczego jest to tak istotne? We wrześniu Rosneft znalazł bowiem ogromne pokłady ropy na Arktyce. Mowa tutaj o zasobach porównywalnych do tych, które posiada Arabia Saudyjska. Od razu pojawił się jednak problem. Rosja nie posiada możliwości wykonywania odwiertów w tak skrajnych warunkach bez wcześniejszych ekspertyz. Obecne sankcje spowodowały natomiast, że ich otrzymanie jest praktycznie niemożliwe.

Silniejsza współpraca militarna

Energia nie była jedynym tematem rozmów Putina i Modiego. Obaj Panowie rozmawiali również o zwiększeniu wspólnych nakładów na współpracę militarną. Podpisano dokument, który pozwala indyjskim żołnierzom wykorzystywać rosyjskie ośrodki do treningów. Rosja zostanie natomiast nadal głównym dostawcą broni i sprzętu wojskowego Indii.

W momencie gdy Zachód karze Rosję za działania militarne na Ukrainie, Putin zaczyna zdobywać sobie sojuszników w Azji, będącej najdynamiczniej rozwijającym się regionem świata. Prezydent Rosji z coraz większą nadzieję patrzy na Wschód – ma nadzieję, że dzięki temu uniezależni się od USA oraz strefy euro.

W międzyczasie rubel znowu traci na wartości

Rubel znowu traci - USD/RUB na rekordowych poziomach
Rubel znowu traci – USD/RUB na rekordowych poziomach

Pomimo działań Putina mających ochronić rosyjską gospodarkę przed upadkiem, we wczesnych godzinach dzisiejszego handlu rubel znowu osunął się o kolejne 3%, nic nie robiąc sobie z podniesienia stóp procentowych przez bank centralny.

Decyzja o podniesieniu stóp o 1% do poziomu 10.5% zapadła wczoraj. Waluta jednak nadal podąża w kierunku cen ropy. WTI spadło poniżej 60 dolarów za baryłkę (w czerwcu ropa WTI kosztowała jeszcze 107USD), brent osunęła się natomiast dzisiaj do 63.12USD.

W tym momencie za jednego dolara otrzymalibyśmy 57 rubli – jest to nowy, do tej pory nienotowany szczyt.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here