Naga Markets


Gdy do dyskusji na temat potrzeby zamrożenia wydobycia ropy dołącza jeden z najbardziej wpływowych polityków świata można podejrzewać, że gra toczy się o dużą stawkę. Władimir Putin stwierdził w wywiadzie telewizyjnym, że chętnie ujrzałby porozumienie pomiędzy Rosją a krajami OPEC w sprawie zamrożenia wydobycia czarnego złota. Putin liczy również, że do rozmów dołączy Iran.


Z ekonomicznego punktu widzenia, logicznym jest znalezienie jakiegoś kompromisu w sprawie wydobycia ropy naftowej. Sądzę, że wszyscy to rozumieją i dojdziemy w końcu do porozumienia. To byłaby dobra decyzja dla całego świata – stwierdził w rozmowie z dziennikarzami prezydent Federacji Rosyjskiej.

Rosja oraz kraje OPEC są producentami ponad połowy światowych zasobów ropy naftowej. Porozumienie zawarte pomiędzy nimi bez wątpienia miałoby ogromny wpływ na rynek surowcowy. Kością niezgody wciąż pozostaje spuszczony ze smyczy Iran, który po latach ekonomicznej izolacji spowodowanej nałożonymi sankcjami chce w jak najkrótszym czasie odzyskać jak największą część utraconego rynku. Teheran zatem pompuje z maksymalną prędkością, co nie podoba się z kolei innemu poważnemu graczowi – Arabii Saudyjskiej. Saudowie już raz zerwali rozmowy na temat zamrożenia wydobycia czarnego złota podczas rozmów w Doha, w kwietniu tego roku. Ich warunkiem nadal pozostaje bezwzględne ograniczenie wydobycia przez Iran.

Handluj surowcami, w tym ropą naftową razem z FxPro – sprawdź ofertę brokera i dostępne narzędzia

Putin z kolei bierze stronę Teheranu – zauważył, że Iran wystarczająco dużo stracił na międzynarodowych sankcjach i proponuje kontynuowanie rozmów na najbliższym spotkaniu krajów G20 w Chinach. Potwierdził również, że Rosja nadal chce zasiąść do wspólnego stołu z członkami OPEC i raz jeszcze przedyskutować kwestię zamrożenia wydobycia.

Zapewnienia Putina nie wywarły na rynku zbyt dużego wrażenia. Ceny ropy brent nadal zniżkują i znajdują się obecnie poniżej poziomu 45,5 dolara za baryłkę. Ekonomiści są zdania, że ewentualne zamrożenie wydobycia tak na prawdę nie zmieni wiele w fundamentach rynku ropy naftowej. Na pewno zostanie ciepło przyjęte przez rynek, który może doprowadzić do kilkudniowych wzrostów, jednak średnio i długoterminowe prognozy nadal pozostają dla ropy niedźwiedzie:

Wykres dzienny ropy BRENT
Wykres dzienny ropy BRENT


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here