Naga Markets


kontenery morskie symbolizujące wojnę handlową pomiędzy USA i ChinamiRządy USA i Chin oficjalnie potwierdziły to, o czym mówiło się już od jakiegoś czasu. W sobotę w trakcie zebrania krajów G20 w Buenos Aires podczas kolacji spotkają się Donald Trump i Xi Jinping. Liderzy dwóch największych gospodarek świata będą rozmawiać o kwestiach związanych z handlem. To może być punkt zwrotny dla eskalującej wojny handlowej.

Optymistyczny Trump

Trump liczy na przełom w rozmowach z Chińczykami. Xi zapowiedział jednak, że nie cofnie się przed zwiększeniem opłat celnych, jeśli postęp nie będzie zadowalający. Tak wynika ze słów Larry’ego Kudlowa, głównego doradcy ekonomicznego Donalda Trumpa. „Prezydent wierzy, że jest wysoka szansa na osiągnięcie porozumienia i jest na nie otwarty” – powiedział we wtorek dziennikarzom Kudlow.

Waszyngton i Pekin nie zgadzają się w wielu kluczowych kwestiach, między innymi w przypadku oskarżeń ze strony USA dotyczących kradzieży własności intelektualnej oraz wymuszonego transferu technologii.

Obiad z chińskim liderem został zaplanowany jako jeden z ostatnich punktów w planie Donalda Trumpa przed jego powrotem do stolicy. Kudlow nie chciał powiedzieć, czy inni oficjele będą obecni podczas spotkania przywódców.

Czyny, nie słowa

Czy optymizm Trumpa nie jest zbyt wysoki? A może to tylko zagrywka mająca zmylić Chińczyków? Jeszcze przedwczoraj amerykański prezydent powiedział, że zamierza zwiększyć taryfy celne na 200 mld USD chińskiego importu. Towary te zostały już obłożone 10% opłatą we wrześniu, ale od 1 stycznia ma wejść wyższa stawka na poziomie 25%.

Jeśli obie strony nie osiągną porozumienia, Trump zapowiedział, że będzie również nakładał cła w wysokości 10 lub 25% na pozostałe 267 miliardów dolarów rocznie w handlu z Chinami.

Trump zaskoczył swoich doradców na początku tego miesiąca, dzwoniąc do Xi, aby wznowić wstrzymane negocjacje. Od tego czasu komunikacja zaczęła odżywać. “Nie chcę wyprzedzać faktów, ale wyczuwam pewien optymizm. Mamy okazję, aby ocieplić stosunki z Chinami, wprowadzić nowe możliwości. Zobaczymy”- podsumował Kudlow.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here