Naga MarketsKolor zielony dominuje dzisiaj na Książęcej, czemu pomagają bez wątpienia lepsze nastroje na światowych rynkach po bardzo dobrym raporcie z amerykańskiego rynku pracy oraz piątkowa wypowiedź Jerome Powella. Na GPW rosną wszystkie główne indeksy, a liderem wzrostów wśród sektorów są paliwa, w tym akcje PGNiG. Sytuacja techniczna na indeksie blue chipów nie ulega jednak zmianie, a WIG20 (W20) cały czas pozostaje w szerszej konsolidacji.

WIG20 (W20) pozostaje w konsolidacji pomiędzy 2250 pkt. a strefą 2320-2340 pkt. Źródło: xStation5.

W ostatnim wywiadzie dla “Rzeczpospolitej” prezes giełdy Marek Dietl powiedział, że otoczenie sprzyja giełdzie. W szczególności chodzi o program PPK, nową strategię rozwoju rynku kapitałowego. Prezes wspomniał także o sytuacji makroekonomicznej, która powinna być dużym wsparciem w przyszłości. Zwrócono także uwagi na rosnące wymogi regulacyjne, szczególnie w kontekście emisji prywatnych. Mają się one przełożyć na rozwój publicznego rynku instrumentów dłużnych. Dodatkowo prezes zapowiedział, że jest w tym roku planowana segmentacja rynku obligacji korporacyjnych . GPW (GPW.PL) planuje jeszcze w tym roku przedstawić dwie nowe inicjatywy strategiczne oraz rezygnację z jednej, która w wyniku zmiany otoczenia rynkowego straciła sens.

Ministerstwo Energii przygotowuje rozporządzenia wykonawcze do ustawy ws. cen prądu. W dokumentach tych znajdą się szczegółowe rozwiązania do realizacji ustawy. Do czasu wydania aktów wykonawczych do ustaw obowiązujących od 1 stycznia nikt nie potrafi jednak powiedzieć, czy rachunki za prąd rzeczywiście nie wzrosną. Według Dziennika Gazeta Prawna ostatnie słowo i tak ma należeć do Brukseli.

Orbex

Liderem wzrostów w segmencie blue chipów jest PGNIG (PGN.PL). Źródło: Bloomberg.

Rada nadzorcza JSW (JSW.PL) ma zebrać się 10 stycznia i według projektu uchwał może dojść do możliwych zmian w zarządzie. W związku z ostatnimi doniesieniami ponownie zagrożone jest stanowisko obecnego prezesa Daniela Ozona. Spółka kontrolowana jest przez Skarb Państwa, a nadzór nad nią sprawuje minister energii. O trudnych relacjach między prezesem JSW Danielem Ozonem a ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim wiadomo już od dawna. Na tym spotkaniu zarząd ma dodatkowo złożyć wyjaśnienia dotyczące przetargu na usługi realizowane w składowisku odpadów pogórniczych. JSW traci dzisiaj jako jedna z niewielu spółek w segmencie blue chipów.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here