Naga Markets29Pułapka na niedźwiedzie jest bardzo ważną formacją i jeśli wcześniej o niej nie słyszałeś, to prawdopodobnie dlatego, że byłeś jednym z tych, którzy dali się w nią złapać. Formacja ta opisuje scenariusz, który przez większość czasu kusi nieświadomych traderów oczywistymi sygnałami do wejścia w transakcję sprzedaży tylko po, by następnie odwrócić się przeciwko nim.

Przepływ zleceń – co tak naprawdę się dzieję

Musimy zrozumieć przepływ zleceń (jak traderzy planują i wykonują swoje transakcje), by zrozumieć dlaczego oraz jak tworzy się pułapka na niedźwiedzie. Musimy także wejść w buty przeciętnego tradera, który zawsze daje się złapać na te sytuacje:

1) Cena porusza się w długim trendzie spadkowym i traderzy, którzy przegapili ten trend są teraz sfrustrowani i szukają jakiegoś sposobu, by wskoczyć do pociągu i zarobić przynajmniej trochę pieniędzy.

2) Szczyty i dołki są popularną koncepcją i wielu traderów używa swingów do planowania czasu wejścia. W naszym przykładzie, wielu przyglądało się swingowi spadkowemu, a następnie wchodziło w shorta kiedy poziom został przełamany.

Jest kilka problemów wiążących się z tą transakcją:

  • Ludzie, którzy wchodzą na krótko gonią tu za bardzo długim trendem spadkowym i wchodzą za późno
  • Przed wybiciem zmienność sporo wzrosła, a cena przebiła się nawet ponad średnią kroczącą co sygnalizowało, że trend prawdopodobnie ulega zmianie.

Później dowiemy się jak podejmować lepsze decyzję w pobliżu takich swingów.

3) Cena ruszyła trochę niżej po wybiciu dołka, a traderzy z pozycjami krótkimi prawdopodobnie czuli się z tym całkiem dobrze. Mylili się!

4) Cena nie tylko cofnęła się ponad poprzedni dołek, ale także pojawiła się luka!  Zastanówmy się, co dokładnie się tu stało:

Gdy traderzy amatorzy, którzy wpadli w pułapkę na niedźwiedzie realizując swoje pozycje krótkie, sprzedawali profesjonalistom, którzy kupowali od nich z uśmiechem na twarzy. Jednak zainteresowanie kupnem ze strony profesjonalistów było tak ogromne, że pochłonęło wszystkie zlecenia sprzedaży i pozostało wiele otwartych transakcji. W artykule o popycie i podaży dowiedzieliśmy się, że rynek musi rosnąć jeśli jest więcej kupujących (większy wolumen) niż sprzedających i to właśnie miało miejsce na luce wzrostowej.

Jak testować pomysły i strategię inwestycyjne? Odpowiedzią jest program Forex Tester. Sprawdź artykuł opisujący niektóre z jego możliwości >>

5) Cena kontynuowała wspinaczkę i uwięziła traderów zmuszonych do wyjścia z pozycji krótkich co oznacza, że musieli oni zainicjować transakcję kupna dodatkowo napędzając przy tym nowy trend wzrostowy.

1) Długi trend spadkowy. Wielu ludzi nie zadziałało na czas i byli niecierpliwi. Niektórzy mieli zyski, ale chcieli więcej. Doprowadziło to do tego, że chcieli sprzedawać. | 2) i 3) Wybicie wsparcia. Osoby, które grały krótko widzą natychmiastowe zyski. | 4) Cena zawraca i traderzy z pozycjami krótkimi widzą straty. | 5) Traderzy grający na krótko wychodzą z pozycji = kupują. Przyspieszają tym samym rajd wzrostowy.

Jak uniknąć pułapki na niedźwiedzie?

Wiemy już teraz jak wygląda pułapka na niedźwiedzie, ale jak możemy uniknąć takich sytuacji zanim do nich dojdzie? Oto dwie bardzo ważne wskazówki, które trzeba upowszechnić:

1. Unikaj późnych wejść w dojrzały trend i nie goń za ceną

Oczywiście nie ma sensu mówić, że powinieneś przestać handlować wybicia w punktach swingu. W odpowiednich okolicznościach mogą one być bardzo korzystnymi okazjami do handlu.

Powinieneś jednak unikać pogoni za dojrzałym trendem. Po długich okresach trendu musimy być bardzo przezorni i prawidłowo odczytywać sygnały ostrzegawcze.

W naszym poprzednim przykładzie widzieliśmy, że tuż przed tym jak pojawiła się pułapka na niedźwiedzie cena pokazała silny impuls wzrostowy i wzniosła się nawet ponad średnią ruchomą. Zwykle nie jest to coś, co chcesz widzieć w dojrzałym trendzie, ponieważ pokazuje, że kupujących przybywa, a sprzedający nie byli w stanie utrzymać tak niskiej ceny.

2. Stań się łowcą

Ciągle szukam oznak pułapek na byki i niedźwiedzie, ponieważ mogą one być bardzo dobrymi okazjami handlowymi. Nie jestem klasycznym trend-followerem, a zatem czekam na te sygnały odwrócenia, by złapać nowy trend na początku.

Przeanalizuj opisane w artykule informacje na platformie u brokera XM. Zapewnia on dostęp do ponad 300 instrumentów oraz 30 USD na start >>

Kiedy zobaczę pułapkę na byki lub niedźwiedzie, zaczynam szukać okazji w kierunku nowego trendu. Oczywiście, sama pułapka na niedźwiedzie nie wystarczy, ale jest dobrym punktem początkowym dla Twoich analiz cen. W naszym pokoju pro również rozglądamy się za takimi pułapkami oraz tym jak je wykorzystać.

Typy pułapek na niedźwiedzie

Na zakończenie chcę wprowadzić Cię w jeden z najczęstszych typów pułapek na niedźwiedzie (pozostałe dostępne w strefie pro) dzięki czemu możesz zapoznać się z nim i rozpoznać go kiedy się pojawi.

#1 Podwójny szczyt / Podwójne dno

Podwójne szczyty są klasycznymi formacjami i ukazują obszary, gdzie kupujący nie zdołali wypchnąć ceny na nowe szczyty. Często możemy zobaczyć podwójny szczyt z pin barami lub świecami odrzucenia. Długie knoty przechodzące przez podwójny szczyt pokazują niedaną próbę wybicia i wielu ludzi wskoczy na rynek kiedy taki sygnał jeszcze się formuje bowiem wygląda on na udane wybicie.

Nie daj się złapać!

Jestem pewien, że rozpoznałeś siebie podczas lektury tego artykułu i nie ma w tym nic złego. Wszyscy wcześniej daliśmy się łapać na taki ruch. Jednak z nową wiedzą powinieneś móc spojrzeć na rynek w innym świetle i stać się jednym z tych, którzy w przyszłości staną po odpowiedniej stronie pułapki.

Dodatkowo wyjaśnienie odnośnie pułapki na niedźwiedzie znajduje się w poniższym wideo (w j. angielskim).

Pozostałe tłumaczenia z portalu Tradeciety.com znajdziesz pod tagiem Tradeciety


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

4 KOMENTARZE

  1. Pewnie dlatego że oprócz lania wody w tym artykule są linki afiliacyjne do XTB oraz linki do dwóch naciągaczy z pro trading room 🙂 lol

  2. Do redakcji Comparic.pl Dlaczego powtarzacie artykuł (słowo w słowo), był on już opublikowany 26 sierpnia 2017 o godz. 02:04.

  3. Do redakcji Comparic.pl Dlaczego powtarzacie artykuł (słowo w słowo), był on już opublikowany 26 sierpnia 2017 o godz. 02:04.

  4. Do redakcji Comparic.pl Dlaczego powtarzacie artykuł (słowo w słowo), był on już opublikowany 26 sierpnia 2017 o godz. 02:04.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here