Naga MarketsPszenica z prognozami kolejnych dużych zbiorów w AustraliiNa rynku pszenicy na początku marca delikatnie przeważała strona podażowa, jednak ceny tego zboża powoli się stabilizują. W perspektywie ostatnich kilku miesięcy dominowały zwyżki – notowania pszenicy w Stanach Zjednoczonych, które jeszcze w połowie 2020 roku spadły nawet poniżej 5 USD za buszel, w ostatnich tygodniach poruszały się w rejonie 6,30-6,90 USD za buszel.

Ceny pszenicy powoli się stabilizują

Wsparciem dla notowań pszenicy w ostatnich tygodniach z pewnością było ograniczenie eksportu zbóż z Rosji – kraj ten ogłosił je ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego swoim obywatelom. Rosja zapowiedziała, że będzie powoli wycofywać się z tych restrykcji, ale wiele zależy od tempa ustępowania pandemii.

Te artykuły również Cię zainteresują
Tymczasem kolejne duże zbiory są prognozowane w Australii. W sezonie 2019/2020 w kraju tym zebrano ponad 33 mln ton pszenicy, co było historycznym rekordem. Z kolei na sezon 2020/2021 planowane są zbiory wynoszące około 25 mln ton. To co prawda o jedną czwartą mniej w ujęciu rdr, ale i tak byłby to niezły wynik, biorąc pod uwagę wcześniejsze 3 lata suszy oraz wysoką bazę porównawczą z poprzedniego sezonu.

Notowania pszenicy w USA – dane dzienne

Na razie wspomniane prognozy są jednak obarczone dużą dozą niepewności. Póki co pogoda sprzyja farmerom, a nawilżenie gleb jest na tyle duże, że pozwala im na optymizm dotyczący wielkości plonów. Jednak australijscy meteorolodzy ostrzegają, że kolejne miesiące mogą przynieść rozczarowująco mało opadów deszczu, a to mogłoby negatywnie przełożyć się na produkcję.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: orlen akcje forum | kurs walut w czasie rzeczywistym | usdpln | kurs dolara prognoza | nasdaq notowanie |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here