Naga MarketsPszenica mocno w górę

Ostatnie tygodnie na rynku pszenicy upływają pod znakiem ruchu wzrostowego. Notowania tego zboża w Stanach Zjednoczonych w bieżącym tygodniu kontynuują ruch wzrostowy. Obecnie cena pszenicy w USA sięga już 5,20 USD za buszel, co jest najwyższym poziomem od trzech miesięcy.

Główną przyczyną presji na wzrost notowań pszenicy są obawy związane z jej produkcją. Szczególnie trudna sytuacja ma miejsce w Australii, gdzie już po raz trzeci z rzędu susze zniszczyły znaczną część upraw. W sezonie 2018/2019 eksport pszenicy z Australii wyniósł 9 mln ton, co jest najniższym poziomem od 11 lat, a także ponad dwukrotnie mniejszą wartością niż jeszcze dwa lata wcześniej (22,6 mln ton).

Dodatkowym wsparciem dla cen pszenicy okazały się zakupy dużej ilości tego zboża przez Egipt – czyli kraj będący jego największym importerem. W ostatnim czasie ten kraj zakupił 405 tysięcy ton pszenicy, głównie z Rosji, Francji oraz Ukrainy.

Niemniej, potencjał zwyżkowy cen pszenicy jest ograniczony. Problemy z produkcją w Australii są już w większości uwzględnione w cenach, więc do dalszych zwyżek potrzebne będą dodatkowe impulsy.

Notowania pszenicy w USA – dane dzienne
Notowania pszenicy w USA – dane dzienne

Złoto reaguje na politykę

Bieżący tydzień na rynku złota nie przynosi na razie istotnych zmian. Notowania kruszcu znajdują się pod delikatną presją podaży, jednak nie oddalają się zanadto od poziomu 1500 USD za uncję, który niedawno został przez nie przekroczony w dół. Zmienność notowań złota jest niewielka, a inwestorzy na rynku tego kruszcu tkwią w wyczekiwaniu na kolejne doniesienia polityczne.

Nadal niewiele wiadomo o rezultatach niedawnych negocjacji handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami, aczkolwiek w tej kwestii pojawiają się raczej pozytywne doniesienia. Steven Mnuchin, amerykański Sekretarz Skarbu, powiedział nawet, że przedstawiciele USA i Chin pracują obecnie nad wstępnym porozumieniem, które mogłoby zostać podpisane przez obu prezydentów już w przyszłym miesiącu.

Optymistyczny wydźwięk mają także doniesienia dotyczące Brexitu, ponieważ pojawiły się szanse na wypracowanie porozumienia przed planowanym wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej 31 października. Dzisiaj i jutro w Brukseli będzie miał miejsce szczyt Unii Europejskiej, który dla Brytyjczyków jest w zasadzie ostatnią szansą na porozumienie. Doniesienia ze szczytu mogą więc mieć przełożenie na podejście inwestorów do ryzyka, a tym samym, na ceny złota jako tzw. bezpiecznej przystani.

Im bardziej pozytywne informacje docierają z polityki, tym większa presja na spadek notowań złota. Niemniej, obawy dotyczące spowolnienia gospodarczego na razie ograniczają potencjał spadkowy cen kruszcu( np. wczoraj pojawiły się rozczarowujące dane dotyczące sprzedaży detalicznej w USA). Słabe dane nie tylko zwiększają awersję inwestorów do ryzyka, sprzyjając zwiększonym zakupom złota, lecz także zwiększają szanse na dalsze cięcia stóp procentowych w USA, negatywnie wpływające na wartość USA, a pozytywnie na ceny złota.

Notowania złota – dane dzienne
Notowania złota – dane dzienne


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here