Inwestorzy często mają tendencję do pomijania mniej popularnych metali szlachetnych i towarów rolnych na rzecz bardziej znanych aktywów, takich jak ropa naftowa i złoto. Jednakże, rynki takie jak pszenica, cukier i platyna przyniosły wysokie stopy zwrotu tym traderom, którzy w 2020 roku prowadzili zróżnicowane portfele. David Jones, główny analityk Capital.com, przygląda się prognozom dla wybranych aktywów rynku commodity na początku 2021.
- Bloomberg Agricultural Index wzrósł od czerwca o ponad 30 procent, osiągając najwyższy poziom od ponad dwóch lat.
- Pszenica zyskała ponad 30 procent w ciągu ostatnich 12 miesięcy, osiągając ośmioletni szczyt
- Cukier wzrósł o 20 procent w ciągu ostatniego roku, osiągając trzyletni szczyt, a bawełna wzrosła o 17 procent testując dwuletnie maksima
Te artykuły również Cię zainteresują
Pszenica, cukier i bawełna – co wpływa na kształtowanie sił sprzedażowo-zakupowych na tych rynkach?
Podaż i popyt są głównymi czynnikami kształtującymi ceny na rynkach rolnych, bardziej niż na innych rynkach towarowych. Chiny są głównym nabywcą produktów rolnych i gromadzą zapasy, co przyczynia się do wzrostu cen. Pandemia wirusa Covid-19 zakłóciła przepływy handlowe na całym świecie, a duzi dostawcy żywności kupują zapasy, aby zapewnić sobie stabilny łańcuch dostaw.
– W tym roku w grę wchodzi zjawisko pogodowe La Niña, które może zakłócić globalną produkcję rolną, zwiększając niestabilność na rynkach. La Niña zwiększa ryzyko obfitych opadów deszczu i powodzi w niektórych częściach świata oraz suszy spowodowanej zmniejszonymi opadami w innych. Może mieć poważny wpływ na rolnictwo i bezpieczeństwo żywnościowe – czytamy w raporcie Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa – komentował David Jones.
Rolę odgrywa również dolar amerykański, ponieważ większość towarów na całym świecie jest sprzedawana w tej walucie. Ostatnie osłabienie wartości dolara obniżyło koszt towarów w innych walutach, natomiast odbicie USD w tym roku spowodowałoby wzrost cen importu i eksportu.
SPRAWDŹ OFERTĘ BROKERA CAPITAL.COM
Autor poleca również:
- Złoto ze wzrostem importu do Chin
- MFW aktualizuje prognozy! PKB USA może wzrosnąć w 2021 r. nawet o 6,35 proc.
- Funt bardzo silny od początku stycznia