Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “The Psychology of Why You Give Back Your Trading Profits


Dzisiejsza lekcja wniknie głęboko w to, co może być najbardziej frustrującym ze wszystkich błędów tradingowych; chodzi o oddawanie zysków z tradingu bez żadnego powodu. Postawmy od razu sprawę jasno; są zarówno dobre jak i złe powody oddawania na rynek wypracowanych zysków.

Dobre powody są w zasadzie proste; nie wszystkie transakcje będą zyskowne nawet jeśli  zdyscyplinowany w podążaniu za swoją strategią. Stratne transakcje jak i zyskowne są elementem każdej strategii tradingowej i są one rozmieszczone losowo w serii/czasie. Nie ma powodu, by się denerwować lub złościć, kiedy oddaje się część zysków w tych stratnych pozycjach, możemy wtedy powiedzieć, że wystąpienie stratnej transakcji było naturalne. Trzeba sobie również uświadomić, że jest to tylko ‘część gry’ lub ‘koszt prowadzenia biznesu’, a następnie ruszyć dalej.

Przejdźmy teraz do złych powodów oddawania zysków z tradingu, które sprawiają, że chcesz wziąć kij baseballowy i walnąć się nim w głowę, ponieważ “wiedziałeś, że nie powinieneś”, a mimo to i tak postąpiłeś niewłAściwie. Mówię w zasadzie o zwracaniu zysków z tradingu, ponieważ albo tak naprawdę nie wiesz co robisz, albo jesteś uzależniony od bycia na rynku, a może nawet obie te rzeczy jednocześnie. Porozmawiajmy o tym bardziej szczegółowo, tak byś dowiedział się, dlaczego nadal oddajesz swoje zyski, a następnie miejmy nadzieję, położyć temu kres…

Powody uzależnienia od tradingu

Powszechnie znanym faktem jest, że ludzie, którzy używają gotówki lub karty debetowej wydają mniej pieniędzy każdego miesiąca od osób korzystających z kart kredytowych. Dlaczego? Patrząc z psychologicznego punkt widzenia, gdy masz na karcie kredytowej limit w wysokości 10.000 $ bardziej prawdopodobne jest, że kupisz coś czego tak naprawdę nie potrzebujesz. Dzieje się tak, ponieważ gdy pieniądze nie są prawdziwe, ból związany z ich utratą jest odkładany w czasie.

Na karcie kredytowej nie ma realnych pieniędzy, to nie jest gotówka. Wprowadza to psychiczne zamieszanie gdyż odłącza cię emocjonalnie od pieniędzy, które wydajesz. Gdy jesteś przywiązany do pieniędzy, które wydajesz, bardziej prawdopodobne jest, że wydasz ich znacznie więcej.

Możesz teraz zapytać jak to się odnosi do tradingu?


Chcesz handlować na platformie tradingowej i wykresach preferowanych przez Niala Fullera? - Załóż bezpłatne 60-dniowe konto próbne u brokera FXTRADING.com.

Patrząc na swój rachunek handlowy też widzisz cyfry na ekranie komputera, nie są to prawdziwe, namacalne pieniądze. Jest to podobne do korzystania z karty kredytowej lub żetonów w kasynie, w ten sposób, że nie możesz namacalnie ‘poczuć pieniędzy’. Ludzie po prostu zachowują się inaczej gdy używają prawdziwych pieniędzy, które mogą dotknąć i poczuć ich zapach. To znaczy, działają wtedy w sposób bardziej logiczny i odpowiedzialny. Napisałem o tym wcześniej artykuł, który możesz później przeczytać. 

Oddawanie zarobionych zysków rozpoczyna się właśnie od uczucia ‘odseparowania’ od pieniędzy znajdujących się na naszym rachunku handlowym. Gdy masz zyskowną transakcję naturalne jest, że czujesz jakby rynek ‘dawał’ ci pieniądze, ale tak nie jest dopóki znowu nie dojdzie do wymiany na ich namacalny odpowiednik. Tak więc twoje emocjonalne przywiązanie do właśnie zarobionych pieniędzy jest niewielkie. Jest to jeden z elementów tradingu w którym brak emocjonalnego przywiązania jest w rzeczywistości czymś złym.

Chcesz się poczuć jakbyś właśnie zarobił pieniądze. Musisz poczuć jakby były twoje jeśli chcesz je zatrzymać. One SĄ twoje. Co powstrzymuje cię zatem przed wypłatą większości zysków każdego miesiąca? Gwarantuje ci, że jeśli będziesz trzymał w rękach świeżo zarobiony tysiąc, dwa, albo dwadzieścia tysięcy dolarów uczyni cię to bardziej defensywnym (będziesz lepiej o nie dbał) niż gdyby te kwoty zostały na twoim rachunku handlowym. Jednakże, by zrozumieć dlaczego tak wielu traderów nie wypłaca swoich zysków, musimy zagłębić się w uzależnienie i podświadomość…

Trading i Nałóg

Uzależnienie od tradingu jest właściwie uzależnieniem od hazardu. Ludzie często są nieświadomi swojego nałogu lub zaprzeczają, gdy ktoś mówi im, że mają ‘problem’ z tradingiem lub hazardem. W końcu są tak pochłonięci dreszczykiem emocji związanym z byciem na rynku, że nie potrafią jasno myśleć o tym, co tak naprawdę robią.

Zgodnie z artykułem “Jak mózg uzależnia się od hazardu” opublikowanego w Scientific American:
“Dotychczasowe badania pokazują, że patologiczni hazardziści i narkomani mają wiele takich samych predyspozycji genetycznych do impulsywności oraz poszukiwania nagrody. Tak jak narkomani potrzebują coraz silniejszych dawek, by uzyskać ‘high’, tak hazardziści potrzebują coraz bardziej ryzykownych zagrań. Obie grupy wykazują też podobne objawy odstawienie po oddzieleniu ich od narkotyków lub emocji, których pragną.”

Trader uzależniony od tradingu jest tak naprawdę uzależniony od ryzyka. Uczucie posiadania zaryzykowanych pieniędzy uwalnia w mózgu dopaminę co sprawia, że ‘czuje się dobrze’. Tak jak w przypadku narkotyków z czasem potrzeba ich coraz więcej, natomiast trader zwiększa ryzyko (przez over-trading i/lub ryzykowanie większych kwot) jeśli chce nadal odczuwać ‘pozytywny’ dreszczyk emocji lub podekscytowanie.

Możemy więc być psychicznie stymulowani przez ryzyko i przegraną, a to błędne koło może się powtarzać do wyczyszczenia rachunku. Może to nawet spowodować, że kontynuujesz utratę kolejnych dopłaconych do wyczyszczonego rachunku pieniędzy, ponieważ wszystko czego szukasz to uczucie bycia na rynku, z uwagi na to, że jesteś uzależniony od przypływu dopaminy.

Widzimy jak niebezpieczne może być uzależnienie od tradingu, a także jak często bywa ono niezauważalne. Jeśli nie ma fizycznego połączenia z ryzykowanymi pieniędzmi jak już wcześniej mówiliśmy, dużo łatwiej jest się uzależnić. Zasadniczo, gdy jesteś traderem masz do przezwyciężenia wiele przeciwności, które będą próbować uzależnić cię od rynku, do tego uczucia ‘bycia na rynku’. Twoim zadaniem jest upewnić się, że nie stajesz się uzależniony.

Cytowany wcześniej artykuł mówi także:
“Zrozumienie na nowo kompulsywnego działania hazardzistów pomogło również naukowcom przedefiniować uzależnienie same w sobie. Podczas gdy eksperci używali terminu nałóg jako uzależnienie od substancji chemicznej, teraz definiują go jako działanie wielokrotnie powtarzane, przynoszące satysfakcje, prowadzące jednak do poważnych reperkusji. Tym doświadczeniem może być kokainowy lub heroinowy high, a także dreszczyk emocji związany z podwojeniem stawki w kasynie”.

Uzależnia nas poczucie ryzyka, a nie zarabiania pieniędzy i zysków. To dlatego ludzie oddają swoje zyski z tradingu; faktyczne uczucie zarabiania pieniędzy w zyskownej transakcji blednie w porównaniu do emocji związanych z doładowaniem dopaminy i jazdą na dreszczyku emocji, która pojawia się, gdy trader wraca na rynek i ponownie ryzykuje pieniądze. Niezależnie czy jest to twój własny kapitał czy zyski, które dał ci rynek, emocjonalnie jesteś skłonny do poszukiwania ryzyka, by zaspokoić swoje uzależnienie od tradingu (uzależnienie, o którym możesz nawet nie wiedzieć).

Jak już wcześniej powiedziałem, jest to błędne koło, które cię pochłonie jeśli mu na to pozwolisz. Musisz to sobie uświadomić, przygotować plan i włożyć wysiłek by z tym walczyć.

Jak mogę pomóc…

Jak mogliśmy zobaczyć w tej lekcji, umysł jest wyraźnie najpotężniejszą zmienną w tradingu. Jako mentor, jestem tutaj, aby pomóc ci przepracować zagadnienia omawiane w tym artykule. Jedna uwaga, ja już przez to wszystko przeszedłem i widziałem tysiące innych osób, które w kółko padały ofiarą uzależnienia od tradingu. Jestem więc dobrze wykwalifikowany opierając się na własnych doświadczeniach i obserwacjach innych, by omawiać te problemy z zachowaniem oraz problemy mentalne, które są plagą u tak wielu traderów.

Mój trening, kursy i wsparcie zapewniają traderom spójną strukturę tego, jak powinni myśleć o rynku, a nie tylko ‘gdzie wejść i gdzie wyjść’. Pozwala to im rozwinąć prawidłowy stan umysłu tradera oraz stawia na wygranej pozycji jeśli chodzi o uniknięcie lub wyeliminowanie uzależnienia od tradingu. Dzieli mnie od ciebie tylko e-mail jeśli kiedykolwiek byś chciał omówić ‘tradingowe demony’, które opisuje w dzisiejszej lekcji lub też cokolwiek innego w kwestii tradingu.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “The Psychology of Why You Give Back Your Trading Profits


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here