Naga MarketsJak słowa Arystotelesa przekładają się na psychologię tradingu?

W jednym z tłumaczeń artykułów Niala Fullera (Znaczenie systematyczności w profesjonalnym tradingu) dowiadujemy się, że według niego kluczem do sukcesu w tradingu są prawidłowe nawyki. Systematyczność pozwalająca je wypracować ukazana jest tu jako ogromna siła. To moc, która być może drzemie w każdym z nas. Jednak tylko nieliczni potrafią w pełni i właściwie z niej skorzystać. Nial podpowiada w tym tekście jak to zrobić. Ja chciałabym dzisiejszym wpisem uzupełnić jego artykuł o tło psychologiczne i podsunąć dodatkowe rozwiązania.


W psychologii mówi się, że myśl lub zachowanie powtarzane wiele razy nabiera cech przetrwałych i zakorzenia się na stałe w repertuarze ludzkiego funkcjonowania. Część z takich nawykowych reakcji jest pozytywna (np. regularność w rytmie snu i czuwania, zdrowe nawyki żywieniowe, aktywność ruchowa, systematyczne „dobre” kontakty z innymi), a część niestety nie (np. unikanie czy próby dystansowania się od problemów codzienności np. przez picie alkoholu).

Można by było się zastanowić nad tym po co człowiek w ogóle podtrzymuje negatywne nawyki skoro mu nie służą. Otóż, wiele nawyków kształtuje się poza świadomością, często w bardzo wczesnym wieku. Wtedy mogą być one sposobem na poradzenie sobie z ówczesnymi trudnościami. Kłopot polega na tym, że w dorosłym życiu często tamte mechanizmy są stosowane automatycznie, mimo że sytuacja jest już zupełnie inna.

Te nawyki wymagają najpierw ich rozpoznania, a dopiero potem przepracowania. Z poziomu świadomego jest nieco łatwiej je rozeznać – są to np. myśli typu  „jestem jaki jestem” „u mnie po staremu” „a co się może jeszcze w moim życiu zdarzyć dobrego” „nic już mnie w życiu nie zaskoczy”. Kryją się za nimi często negatywne przekonania o braku wpływu na własne życie. Tego typu nawykowe myślenie prowadzi do frustracji, złości, obniżonej samooceny, depresji. Ale można myśleć inaczej. Optymistyczne jest właśnie to, że nawyki można zmieniać i wypracowywać bardziej adaptacyjne. Wymaga to jednak wysiłku, determinacji, konsekwencji…

Jak zmieniać nawyki?

Zmiana nawyków to odważne przedsięwzięcie. Wymaga bowiem podjęcia trudu i wyjścia poza swoją „strefę komfortu”, czyli bezpieczną przestrzeń nawet jeśli ograniczoną negatywnymi myślami i przyzwyczajeniami. Zmiana nawyku jest łatwiejsza gdy jest konsekwencją decyzji samej osoby podejmującej próbę zmiany i gdy jest następstwem rozeznania przez nią własnych zasobów i motywacji.

Jest wiele sposobów na zmianę nawyków. Niewątpliwie jednak pierwszym krokiem jest ich identyfikacja. Kluczowa wydaje się tu samoobserwacja i gotowość do przyjmowania informacji od innych. Pomocne bywają różne narzędzia nakierowane na rozpoznanie stylów zachowania, myślenia czy przeżywania. Jednym z nich jest Maxie DISC. Jest to test składający się z 28 pytań, a jego rozwiązanie zajmuje około 20 minut i można je zrealizować na dowolnym urządzeniu mobilnym. Wnioski zawarte w raporcie (o dominującym stylu zachowania, reagowaniu na stres, radzeniu sobie z trudnościami, preferowanym sposobie komunikacji) omawia się potem z konsultantem celem ułatwienia zrozumienia i implementacji nowych rozwiązań w życie osoby rozwiązującej test.

Na bardziej zaawansowanym poziomie pewne rozwiązania podsuwa nurt psychoterapii poznawczo – behawioralnej (np. weryfikacja negatywnych myśli automatycznych i modyfikacja przekonań, eksperyment behawioralny). Sama psychoterapia pozwala jednak również na wiele więcej, np. na zrozumienie czemu tak działam czy popełniam wciąż te same błędy, a dzięki temu dopiero na trwałe zmiany (nie tylko z poziomu świadomego). Znana jest również metoda małych kroków tzw. metoda Kaizen – użyteczna i zachęcająca do pracy dzięki małym sukcesom.

Warto wypracowywać w sobie pozytywne nawyki, gdyż one ułatwiają koncentrację i osiągniecie optymalnego stanu umysłu. W odniesieniu do inwestowania na Forex można myśleć, że realizowanie pozytywnych nawyków wspiera konsekwencje, a ta jest niezbędna do systematycznego zarabiania.

Od czego zacząć?

Najpierw uważnie przyjrzyj się samemu sobie. Spróbuj wypisać na kartce własne nawyki, podzielić je na dwie kategorie (pozytywne i negatywne), a potem wytrwale wspierać te pożądane. Co do destrukcyjnych nawyków zachęcam do refleksji nad tym czy możesz znaleźć inny sposób na zaspokojenie potrzeby, którą obecnie zaspokaja ów nawyk… Jeśli chodzi o trading i np. otwieranie pozycji gdy nie ma ku temu przesłanek, ale trader się np. nudzi (niezaspokojona potrzeba stymulacji) to rozwiązaniem może wydawać się np. odejście od monitora i zajęcie się czymkolwiek innym co jest angażujące.

Warto pamiętać, że tworzenie nawyku to proces, a nie skokowe zmiany i potrzeba czasu, by wytworzyć nowy nawyk. Oczywiste wydaje się, że łatwiejsze nawyki wykształca się szybciej. Przez długi czas uważano, że czas wykształcania nowego nawyku wynosi około 21 dni. Przyjemnie myśleć, że czas potrzebny na zmianę to tylko trzy tygodnie… Jednak rzeczywistość jest nieco inna. Badacze z University Collage w Londynie prowadzili przez 12 tygodni badania z udziałem 96 studentów.

Badani wybrali po jednym nowym zwyczaju, który chcieli wykształcić i codziennie raportowali o tym czy wykonali swoje zadanie i jaki był poziom jego automatyzacji (w miarę upływu czasu). Nawyk zdefiniowano jako “zachowanie które objawia się działaniem odruchowym” – rozumiem, że chodzi o pewien stopień zautomatyzowania.

Na podstawie wyników obliczono, że średni czas wykształcenia nowego nawyku to 66 dni, ale rozrzut obejmuje  przedział od 18 do 254 dni. Więcej informacji o tym badaniu można znaleźć tutaj  http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ejsp.674/abstract. Natomiast według mnie najbardziej istotna przy wypracowywaniu nowego nawyku jest motywacja i w dużej mierze to właśnie od tego czynnika zależy czas automatyzacji czynności i trwałości tego procesu.

Jeśli zainteresowałam Cię tematyką albo chciałbyś więcej dowiedzieć się o praktycznych sposobach zmiany nawyków i/lub teście Maxie DISC zachęcam do kontaktu  ms@onlypriceaction.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here