Naga MarketsJak poinformowało Polskie Stowarzyszenie Bitcoin (PSB), wraz z fundacją Trading Jam (TJS), rozpoczyna prace nad zakładaniem izby gospodarczej, której celem będzie promowanie tematyki blockchain oraz walut cyfrowych w Polsce. Instytucja ma nosić nazwę Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii (IGBiNT), stawiając sobie za główny cel regulację kwestii prawnych i ochronę inwestorów.


Jak wynika z listu otwartego skierowanego do społeczności walut cyfrowych i blockchaina w Polsce, autorstwa Filipa Pawczyńskiego, prezesa PSB, pierwsze sygnały o chęci utworzenia izby gospodarczej pojawiły się już kilka miesięcy temu: „Jak pokazują ostatnie wydarzenia, rynek, na którym działmy, potrzebuje organizacji zrzeszającej podmioty biznesowe zajmujące się handlem kryptowalutami, a także wprowadzaniem na niego usług i produktów opartych na blockchainie. W naszym kraju konieczne jest przede wszystkim uregulowanie wielu aspektów prawnych dotyczących Bitcoina i jemu podobnych. Do osiągnięcia tego celu niezbędne jest założenie wspomnianej Izby”.

Według definicji encyklopedycznej, izba gospodarcza jest specyficznym rodzajem instytucji samorządu gospodarczego, która zrzesza osoby i podmioty prowadzące działalność gospodarczą, a celem ich działania jest reprezentacja podmiotów zrzeszonych, głównie wobec organu państwowego oraz samo kształtowanie etyki biznesowej. Jak wynika ze statutu IGBiNT, instytucja działa na podstawie ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o izbach gospodarczych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1218 z późn. zm.).

Osoby chcące stać się członkiem Izby powinny pobrać deklarację członkowską i po ręcznym wypełnieniu przesłać na adres kancelarii prawniczej. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są na stronie podmiotu.

„Obecna sytuacja wymaga od nas oraz innych podmiotów na rynku połączenia sił i współdziałania. Dlatego na naszym ostatnim zebraniu walnym podjęliśmy jednogłośnie uchwałę o współpracy z fundacją Trading Jam Session oraz innymi osobami oraz firmami, które rozpoczęły już prace nad założeniem Izby. Naszem zdaniem tego typu podmiot musi opierać się na ludziach posiadających zarówno odpowiednią wiedzę merytoryczną, doświadczenie na rynku i cechujących się dużym zaangażowaniem oraz wiarą, w to co robią” – dodaje F. Pawczyński.

IGBiNT za główne cele stawia sobie regulację kwestii prawnych związanych z kryptowalutami, tokenów i blockchaina oraz obronę tradera detalicznego na polskim rynku. Portal Comparic.pl wspiera działania prowadzone w ramach instytucji i na bieżąco będzie informował o aktualizacjach i postępach prac.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here