Naga MarketsW nocy z 8 na 9 lipca polska giełda kryptowalut Bitmarket.pl niespodziewanie zakończyła działalność. Nadal nic nie wiadomo na temat odzyskania przez klientów środków, które zostały zdeponowane na platformie. Swoją pomoc zadeklarowały fundacja Trading Jam Session i Polskie Stowarzyszenie Bitcoin.


Na Facebooku powstała grupa Bitmarket – poszkodowani, której celem jest połączenie sił w walce o odzyskanie utraconych środków. W ciągu zaledwie dwóch dni dołączyło do niej ponad 2,5 tys. osób. W celu ustalenia wspólnego frontu działań, Fundacja Trading Jam zorganizowała otwarte spotkanie z poszkodowanymi. Jego transmisje Live śledzić można na platformie YouTube:

Gdy wejdziemy na stronę giełdy Bitmarket, nadal znajdziemy tam tylko poniższy komunikat:

Szanowni Użytkownicy,
Z przykrością informujemy, że w skutek utraty płynności, z dniem 08.07.2019 roku, Serwis Bitmarket.pl/net został zmuszony zakończyć swoją działalność. Będziemy informować Państwa o dalszych krokach.

Na swoim profilu na Facebooku Polskie Stowarzyszenie Bitcoin opublikowało zaś wczoraj następujące ogłoszenie:

Osoby czujące się poszkodowane w związku z zaistniałą sytuacją w BitMarket.pl prosimy o kontakt ze stowarzyszeniem na adres biuro@bitcoin.org.pl celem zbadania zaistniałej sytuacji od strony klientów.

Chęć pomocy ogłosiła też fundacja Trading Jam Session. Stojący na jej czele Rafał Zaorski zadeklarował:

Fundacja TJS pomoże poszkodowanym w sprawie Bitmarket. Jeśli chcecie się spotkać niedługo spotkanie organizuje Stanisław Wołoch w biurze TJS, które jest do Waszej dyspozycji, kiedy chcecie i za free… 100 osób powinno się zmieścić. Grupa poszkodowanych: https://www.facebook.com/groups/421526442037479/

Co stało się na Bitmarket.pl?

Przede wszystkim nadal nie jest jasne, co stało się na giełdzie. W sieci powstają już różne teorie spiskowe na ten temat, które trudno zweryfikować.

Dziennikarze Pulsu Biznesu starali się zbadać sprawę. Twierdzą, że z giełdy zniknęły depozyty o równowartości 2 300 BTC. Dziś za 1 bitcoina trzeba zaś zapłacić już ok. 13 000 USD. Ponoć platforma miała ok. 60 000 użytkowników, z czego w ostatnim okresie aktywnych było 5 000.

Na Facebooku i forum.bitcoin.pl tworzą się też grupy osób uznających się za poszkodowanych, które planują pozew zbiorowy przeciwko giełdzie.

Od sprawy odcina się też spółka IQ Partners, która miała przejąć Bitmarket.pl. Pisaliśmy o tym tutaj.

IGBNiT chce zostać mediatorem w sprawie. Sąd polubowny rozwiąże problem?

Wczoraj na temat sprawy wypowiedział się też Robert Wojciechowski z Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii (IGBNiT).

„Z punktu widzenia Izby mamy nadzieję, że właściciele rozliczą się z osobami, które posiadały środki na giełdzie. Oczywiście na rynku toczy się duża burza, bądźmy jednak szczerzy; musimy poczekać chwilę na ruch ze strony właścicieli. Izba posiada powołany sąd polubowny (…) i z dużą przyjemnością podejmiemy się mediacji w roli organu pierwszej instancji” – mówił na antenie Comparic24.tv.

Sama Izba jest natomiast gotowa działać jako mediator inwestorów i giełdy w ramach sądu polubownego.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here