Naga MarketsPolskie Stowarzyszenie Bitcoin przygotowało swoje propozycje zmian w kwestii podatków od kryptowalut.


Polskie Stowarzyszenie Bitcoin w ramach konsultacji społecznych organizowanych przez Ministerstwo Finansów przygotowało własne poprawki do procedowanej ustawy dotyczącej opodatkowania m.in. walut cyfrowych. Swoje sugestie przedstawiła też adwokat Marcelina Szwed-Ziemichód „Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw” można znaleźć na stronach rządowych.

Niższy podatek to za mało!

PSB uważa, że „Ograniczenie opodatkowania z 32% do 19% jest w naszej ocenie krokiem niewystarczającym.” W swoim piśmie proponuje sięgniecie o rozwiązanie znane z Niemiec:

„Proponowane przez Ministerstwo Finansów rozwiązanie podatkowe dotknie głównie drobnych inwestorów. Portfele kryptowalutowe mające więcej niż rok o wartości ponad 10 mln zł nie są rzadkością w naszym kraju. W takich przypadkach jedynym racjonalnym postępowaniem dla inwestorów jest emigracja do Niemiec lub pozostałych krajów z 0% podatkiem od sprzedaży kryptowalut.”

Sugestie PSB mają zdaniem organizacji uzasadnienie ekonomiczne:

„Proponujemy dużo lepsze naturalne rozwiązanie polegające na zwiększeniu wpływów z podatku VAT dzięki zachęcaniu Polaków i zagranicznych inwestorów do wydawania kryptowalut w Polsce (płacenia kryptowalutami za towary i usługi). W ten sposób każda transakcja handlowa obciąża konsumenta podatkiem VAT. Jest to świetny sposób, aby zachęceni zerowym podatkiem dochodowym od transakcji konsumenci wydawali na konsumpcję w Polsce, a nie innych jurysdykcjach.”

Oprócz tego PSB postuluje m.in.: abolicje podatku PCC, wprowadzenie koncepcji pieniądza prywatnego do porządku prawnego, zabezpieczenie Skarbu Państwa poprzez dołączenie waluty cyfrowej Bitcoin do puli rezerw walutowych czy umożliwienie pokrywania zobowiązań administracyjnych i podatkowych za pomocą kryptowalut.

Margines do prowadzenia rozmów

Swoje propozycje przygotowała też adwokat Marcelina Szwed-Ziemichód:

„Cieszy fakt, że zaproponowano kompleksowe rozwiązanie w zakresie opodatkowania zysków ze zbycia kryptowalut. Bardzo dobrze, że projekt został poddany konsultacjom społecznym – da to możliwość do wypracowania jak najbardziej optymalnych rozwiązań. Propozycje Ministerstwa Finansów pokazują, że jest margines do prowadzenia rozmów. Zaproponowane zmiany jednak nie zawsze są korzystne i powinny zostać dopracowane. W szczególności, obawy budzi chęć stosowania nowych przepisów do transakcji wszystkich podatników ze skutkiem wstecznym, tj. do transakcji od 1 stycznia 2018 r. Dla wielu podatników zaproponowane zmiany nie będą korzystne. Jak wiemy, nie można wprowadzać ze skutkiem wstecznym zmian, które nie przynoszą korzyści podatnikom. W tym zakresie projekt musi zostać zmieniony.”

Czekamy więc na dalszy bieg drogi legislacyjnej.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here