Naga MarketsOd ostatniej konferencji Invest Cuffs minęło już pół roku, tymczasem minęły wakacje i wszyscy wracamy do normalnego trybu życia, co dotyczy także rynków (przykładowo wczorajsze posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego czy Fed FOMC w przyszłym tygodniu), ale również polskiej spoleczności traderów (przykładowo wzrost aktywności grupy Trading Jam Session po wakacjach).

Można odnieść wrażenie jednak, że wszystko jest po staremu. Że scena tradingu kręci się wokół tego samego co wcześniej, że targi były, minęły, poklepaliśmy się po plecach, ale praktycznie nic się nie zmienia. Efekty ostrego regulowania branży FX/CFD przez ESMA sprawiły, że brokerzy nabrali wody w usta i skupili się na radzeniu sobie z nadzorem albo w ogóle na rozwoju poza UE, a branża zaczęła się ostro konsolidować. Mało który biznes myśli o rozwoju i nowych ciekawych przedsięwzięciach, kiedy trzeba myśleć o przetrwaniu. Z jednej strony dla nas traderów to dobrze, ponieważ standardy nadzoru wymagały z pewnością poprawy (czy nowe regulacje rzeczywiście osiągają ten cel, to pozostawię na inną okazję), ale z drugiej strony nie do końca dobrze, bo spada zapał brokerów do oferowania nowych rozwiązań i możliwości, szczególnie kiedy mają wyższe koszty prawne i większe ryzyko – teraz każdy pomysł przedstawiony brokerowi spotyka się z odpowiedzia “raczej nie przejdzie przez compliance“. A “compliance” lubi dmuchać na zimne, głowa w piasek.

Te artykuły również Cię zainteresują
W tym wszystkim podczas Invest Cuffs trafiliśmy na przedstawiciela (prezesa) mało znanej w Polsce firmy Purple Trading i to, co od niego usłyszeliśmy jawiło się jako możliwy powiew świeżości. Broker z licencją wyłącznie STP od nadzorcy cypryjskiego, notyfikowany w Komisji Nadzoru Finansowego KNF, z mocnym zapleczem technologicznym, zapraszający zarabiających traderów i obiecujący przywrócić wiarę w trading? Brzmiało na tyle dobrze, że postanowiliśmy przeprowadzić z Davidem wywiad (nagranie poniżej) by zrozumieć lepiej ich podejście.

W skrócie:

  • Purple jest brokerem STP, co warunkuje licencja CySEC. Dla większej transparentności publikuje regularnie statystyki egzekucji. Poza kamerą udało nam się dowiedzieć, że dostawcami płynności dla Purple są LMAX oraz IS Prime.
  • W skład oferty Purple wchodzą waluty, towary, indeksy (jako CFD), a także portfele ETF oraz strategii dla pasywnych inwestorów (broker posiada również licencję na zarządzanie aktywami)
  • Ponieważ firma nie zarabia na stratach traderów, dla Davida i Purple najważniejsze jest by klienci byli w stanie utrzymać się na rynku jak najdłużej i generowali obrót. W tym celu broker celuje w klienta świadomego, pracuje nad udostępnianiem dodatkowych narzędzi, a także umożliwia wymianę doświadczeń między doświadczonymi traderami, a tymi którzy wciąż poszukują wiedzy i zmagają się z rynkiem.
  • David jest Słowakiem, ukończył studia na dwóch kierunkach z zarządzania biznesem oraz prawa w Czechach w Brnie.
  • Założyciele pochodzą z Czech, a zaplecze technologiczne firmy zlokalizowane jest w Brnie i zatrudnia około 70 osób.
  • Purple planuje rozpoczęcie działalności w Polsce we wrześniu, kiedy to ma zostać opublikowana strona internetowa w języku polskim, a broker umożliwi korzystanie z rachunków denominowanych PLN oraz przyjaznych Polakom metod wpłaty/wypłaty.

Istotną ciekawostką jest fakt, że każdy trader może starać się o status dostawcy sygnałów dla strategii prowadzonych przez Purple Trading. Aby to osiągnąć, musi przedstawić wyniki swoich inwestycji, które następnie zostają poddane wnikliwej analizie, a następnie terminować na koncie realnym w Purple Trading przez wiele miesięcy. Jeśli zostanie zaakceptowany, trafi do grona dostawców strategii dla firmy i jej klientów. Jest to niewątpliwie ciekawa opcja dla osób, które nie mają dość własnego kapitału by żyć z tradingu przy umiarkowanym ryzyku, choć zdołały wypracować skuteczny system transakcyjny.

Czy Purple Trading uda się wnieść coś nowego na zatęchłe już lekko podwórko tradingowe w Polsce? Czy będzie to realna alternatywa dla obecnego konglomeratu market-makerów? Chciałbym w to wierzyć, ale najbliższe miesiące pokażą.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here