Naga Marketsstrefa euroMimo groźby weta, przywódcy Unii Europejskiej (UE) osiągnęli podczas czwartkowego szczytu kompromis z Polską i Węgrami, w wyniku czego możliwe było odblokowanie wartego 1,8 miliona euro pakietu finansowego. Z kolei w piątek rano wspólnota zgodziła się na bardziej ambitny cel klimatyczny – redukcję emisji o 55 proc. do 2030 roku w porównaniu z 1990. Wcześniejszy cel zakładał redukcję “jedynie” o 40 proc.

  • Polska i Węgry nie zawetowały unijnego budżetu
  • Unijni przywódcy odblokowali pakiet finansowy w wysokości 1,8 biliona euro
  • Środki te mają pomóc gospodarce wyjść z recesji wywołanej pandemią

Obyło się bez weta

– Jest porozumienie w sprawie budżetu i Funduszu Odbudowy. Teraz możemy zacząć je wdrażać i odbudowywać nasze gospodarki. Nasz pakiet pozwoli realizować zieloną i cyfrową transformację – napisał na Twitterze Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej.

Te artykuły również Cię zainteresują
 

Pakiet finansowy ma pomóc odbudować gospodarkę po kryzysie wywołanym pandemią. Polska i Węgry groziły jego zawetowaniem, gdyż nie zgadzały się na powiązanie wypłaty funduszy z przestrzeganiem praworządności. Sprawujące w tym półroczu prezydencję UE Niemcy zdołały jednak wynegocjować z nimi porozumienie, dzięki któremu zrezygnowały z weta.

Zgodnie z tym porozumieniem przywódcy UE przyjmą deklarację głoszącą, że zasada powiązania funduszy z praworządnością będzie stosowana obiektywnie i wyłącznie po to, by zabezpieczyć właściwe wykorzystanie unijnych środków.

By opóźnić zastosowanie nowych przepisów, Polska i Węgry mają jednak prawo do wniesienia ich do Trybunału Sprawiedliwości UE, by zweryfikował ich zgodność z traktatami, co w praktyce może potrwać nawet dwa lata.

– Oczywiście, że to zrobimy (…) jesteśmy przekonani, że wymaga to weryfikacji pod kątem zgodności z traktatami i mamy oczywiście prawo tak zrobić – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Ponadto, sama Komisja Europejska ma wydać wytyczne co do stosowania przepisów, co również opóźni ich wejście w życie o kilka miesięcy. Prawdopodobnie nastąpi to dopiero po wyborach na Węgrzech w 2022 roku, na czym miało zależeć premierowi Wiktorowi Orbanowi.

Wiceprzewodnicząca Komisji Vera Jourova oceniła jednak, że proces wejścia przepisów w życie może być znacznie krótszy.

– Rozumiem, że niektóre państwa członkowskie chcą uzyskać całkowitą pewność w tej ważnej kwestii przez Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Mają do tego prawo. Oczekuję, że postępowanie potoczy się szybko. W mojej ocenie mówimy raczej o miesiącach niż o latach – powiedziała.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułInwestorzy na rynku opcji bitcoina liczą na dalsze wzrosty kursu
Następny artykułWall Street spokojna, Europa nerwowa z powodu negocjacji
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here