Naga MarketsKurs euro tonie! Widać czarne chmury nad przyszłością wspólnej walutyKryzys gospodarczy wywołany przez pandemię koronawirusa odciśnie swoje piętno na gospodarkach europejskich państw. Większe “spustoszenie” może dotknąć kraje położone na południu, jak wynika z projekcji ekonomicznych Komisji Europejskiej. To z kolei może podzielić kraje i zagrozić przyszłości wspólnej waluty, o ile kryzys nie zostanie dobrze rozwiązany. Kurs euro do dolara osuwa się trzeci dzień z rzędu.

  • Komisja Europejska przedstawiła projekcje ekonomiczne
  • Spadek PKB w strefie euro może sięgnąć w tym roku 7,7 proc.
  • Strefa euro może być zagrożona

Prognoza zakłada 7,7-proc. spadku PKB w strefie euro

Prognozy Komisji Europejskiej wskazują na spadek wzrostu gospodarczego (PKB) w strefie euro 7,7 proc. w tym roku. W ślad za tym idzie wzrost bezrobocia oraz długu publicznego, po tym jak wprowadzono drastyczne środki mające przyczynić się do powstrzymania pandemii koronawirusa.

Spadek PKB w 2020 roku wypada znacznie poniżej średniej z lat 2000-2018, która wynosi +1,4 proc. Jednak już w przyszłym roku, KURS EURO prognozuje odbicie wzrostu gospodarczego o 6,3 proc.

Urzędnicy ostrzegli, że kryzys grozi powiększeniem przepaści między północnymi i południowymi narodami strefy euro i pchnięciem bloku do punktu krytycznego. Powodem mogą być zróżnicowane ekspozycje krajów na przemysł turystyczny oraz zdolność rządów do wspierania firm i gospodarstw domowych.

 – Taka rozbieżność stanowi zagrożenie dla jednolitego rynku i strefy euro – ale można ją złagodzić poprzez zdecydowane wspólne działanie na szczeblu europejskim – powiedział w oświadczeniu komisarz ds. gospodarki i finansów Paolo Gentiloni.

 

Kurs euro dociera do kluczowej strefy wsparcia

Notowania euro w relacji do dolara kontynuują dziś spadki po odbiciu od oporu w okolicach 1,0988. Jak widać na wykresie 4-godzinnym poniżej, kurs EURUSD dotarła właśnie do kluczowej strefy wsparcia w obrębie poziomu 1,0770.

Wykres 4-godzinny pary walutowej EURUSD

Cena od ponad miesiąca pozostaje w konsolidacji między wspomnianym wyżej wsparciem, a oporem przy 1,0988. Daje to obecnie szanse na zatrzymanie spadków i ewentualne odbicie w kierunku górnego ograniczenia zakresu. Jeśli jednak sprzedający dalej będą kontrolować rynek, po wybiciu nowego dołka otworzą sobie drogę do obszaru przy 1,0640.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here