Naga MarketsPrzyszłość bitcoina (BTC) może wkrótce wyglądać jak dolara amerykańskiego, twierdzi BloombergDolar wkracza w erę kryptowalut, a rząd Stanów Zjednoczonych jest gotowy, aby dać swój najbardziej jasny do tej pory sygnał jak to się stanie, twierdzą felietoniści Bloomberga, Joe Light oraz Jesse Hamilton. Wskazówki pojawią się w trzech kolejnych raportach związanych z publicznymi i prywatnymi wysiłkami na rzecz digitalizacji światowej waluty rezerwowej.

Fed i trzy dokumenty, które mogą wyznaczyć mapę drogową dla rozwoju regulacji cyfrowych walut

Po pierwsze, Zarząd Rezerwy Federalnej (Fed) opublikuje już w tym miesiącu dokument na temat amerykańskiego systemu płatniczego, który ma dać wskazówki, czy kraj powinien wyemitować tzw. cyfrową walutę banku centralnego.Wkrótce potem, Bank Federalny w Bostonie opublikuje długo oczekiwane badania i otwarty kod komputerowy na temat technologii, która mogłaby stanowić podstawę cyfrowego dolara. Ostateczenie, grupa robocza ds. rynków finansowych ma wydać rekomendacje dotyczące sposobu regulacji stablecoinów, które są w rzeczywistości cyfrowymi dolarami tworzonymi przez prywatne firmy.

Po połączeniu, te trzy raporty będą stanowić mapę drogową dla szerszej społeczności finansowej i odpowiedź na pytanie, w jaki sposób Fed i administracja Bidena widzą przyszłość kryptowalut w powiązaniu z dolarem, w jakim stopniu akceptują adopcję cyfrowej waluty i jakie bariery mogą być konieczne do ochrony osób i inwestorów.

To, co kiedyś było postrzegane jako odległy projekt, nabrało większego znaczenia w miarę jak wartość aktywów cyfrowych wzrosła do około 2 bilionów dolarów, a inne kraje, takie jak Chiny, szybko posuwają się naprzód z planami wprowadzenia własnych suwerennych walut cyfrowych.

– To przeszło od interesującego pomysłu sprzed kilku lat do „musimy mieć gotowy projekt pilotażowy” – twierdzi Josh Lipsky, dyrektor Centrum Geoekonomii Rady Atlantyckiej.

Oczekuje się, że dokument zarządu Fed skupi się na amerykańskim systemie płatniczym, jak również na potencjalnych perspektywach cyfrowej waluty emitowanej przez Fed. W ciągu ostatnich kilku miesięcy amerykańscy bankierzy centralni byli podzieleni w kwestii tego, czy tworzenie cyfrowego dolara jest rozsądne, przy czym wiceprzewodniczący Fed ds. nadzoru Randal Quarles określił korzyści z tego rozwiązania jako „niejasne”, a ryzyko jako „znaczące i konkretne”.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

invest

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

CBDC mają być przyszłością światowych płatności

Zwolennicy tworzenia cyfrowych walut banku centralnego (CBDC) twierdzą, że mogą one przyspieszyć płatności, zmniejszyć ich koszt i zwiększyć dostęp do systemu finansowego dla osób nieposiadających rachunku bankowego.

Istnieją jednak również zagrożenia. Grupa światowych banków centralnych, w tym Fed, Bank Anglii i Europejski Bank Centralny, wydała w zeszłym tygodniu raport ostrzegający, że CBDC mogą nasilić runy na banki, ułatwiając deponentom usuwanie gotówki w czasie kryzysu.

Ostateczna emisja CBDC zajęłaby lata, a Fed wolałby, aby Kongres uchwalił ustawodawstwo upoważniające do jego emisji, powiedział przewodniczący Fed Jerome Powell.

Drugi dokument, z Bostońskiego Fedu, może rozpocząć ustalanie standardów technologicznych, które byłyby ważne nie tylko dla wprowadzenia waluty cyfrowej w USA, ale dla innych, które są już opracowywane na całym świecie, powiedział Lipsky z Atlantic Council.

Integracja z amerykańskim systemem płatniczym jest kluczowa dla gospodarek większości krajów, co oznacza, że wszelkie wskazówki Fedu dotyczące kompromisów w zakresie prywatności i innych atrybutów mogą w końcu wpłynąć na zagraniczne regulacje, powiedział Lipsky.

Cyfrowy dolar nadal odległy, prywatne wersje są już natomiast warte miliardy dolarów

Podczas gdy oficjalna waluta cyfrowa w Stanach Zjednoczonych – o ile w ogóle powstanie – będzie wymagała lat na rozwój, szereg prywatnych firm, w tym Tether International Ltd. i Circle Internet Financial Inc. wprowadziły swoje własne wersje, a tokeny w obiegu są obecnie warte ponad 120 miliardów dolarów.

Ten trend będzie przedmiotem trzeciego dokumentu, który zostanie wydany przez grupę roboczą prezydenta ds. rynków finansowych, złożoną z liderów amerykańskich agencji, w tym Fedu i Departamentu Skarbu USA.

Urzędnicy federalni wyrazili obawy, że rezerwy niektórych stablecoinów są inwestowane w aktywa takie jak obligacje korporacyjne i powiązane papiery wartościowe, które mogłyby doświadczyć poważnych napięć, gdyby inwestorzy stracili zaufanie i próbowali spieniężyć swoje stablecoiny naraz.

Powell i przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Gary Gensler porównali monety do funduszy rynku pieniężnego, które również starają się utrzymać wartość jednego dolara, ale w czasach napięć czasami zawodzą.

Oczekuje się, że raport będzie rekomendował regulacje podobne do bankowych dla dostawców stablecoinów oraz że Kongres przyjmie ustawę ustanawiającą nowy, ograniczony rodzaj statutu, aby umożliwić bankom kryptowalutowym zarządzanie stablecoinami jako depozytami, powiedział starszy urzędnik zaangażowany w raport.

Stablecoiny zostaną uregulowane i w pewnym stopniu ograniczone?

Taka regulacja mogłaby ograniczyć to, co dostawcy stablecoinów mogą zrobić ze swoimi rezerwami, potencjalnie ograniczając ich zyski w imię większej ochrony inwestorów. Niektóre amerykańskie firmy zajmujące się stablecoinami, takie jak Circle i Paxos Trust Company, planują starać się o uzyskanie pewnego rodzaju karty bankowej lub już ją posiadają.

W przeciwieństwie do nich, Tether – emitent największego stablecoina w dolarach amerykańskich – jak dotąd stara się unikać amerykańskich regulacji i zamyka swoją platformę dla większości amerykańskich klientów.

Urzędnicy skarbowi poinformowali pracowników Kongresu o swojej pracy jeszcze w zeszłym tygodniu i powiedzieli, że ich celem jest wydanie raportu w najbliższych tygodniach, powiedziała osoba zaznajomiona z briefingiem.

Fed miałby „ogromną przewagę konkurencyjną” nad prywatnymi tokenami, gdyby uruchomił swój własny cyfrowy token dolarowy, stwierdzał Barclays Plc we wrześniowym raporcie badawczym analizującym przypadek dla amerykańskiej waluty cyfrowej.

– W połączeniu z regulacjami, CBDC Fed może wyprzeć kryptowalutę z prywatnej emisji – napisano w raporcie.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here