Naga MarketsOpublikowane w tym tygodniu dane pokazały, że w lipcu inflacja w Turcji wzrosła o 1,8%, był to odczyt powyżej oczekiwań. Analitycy BBVA zwracają uwagę, że niespodzianka w górę cen żywności podniosła roczną stopę inflacji do 18,95% z 17,53%. Spodziewają się, że do listopada inflacja konsumencka utrzyma się na poziomie 18,5/19%, kończąc rok na poziomie około 16%, dzięki efektowi bazy. Z kolei zdaniem ekspertów z MUFG Banku słabość liry przyspieszy, jeśli Bank Centralny Turcji (CBRT) przedwcześnie obniży stopy procentowe. Kurs USD/TRY silnie zyskuje w tym tygodniu wzrastając ponad 1,6% do poziomu 8,58.

Turcja: Inflacja konsumencka pozostanie blisko 19% do listopada – BBVA

Ceny konsumenckie w Turcji wzrosły w lipcu o 1,80%, po raz kolejny okazały się być powyżej oczekiwań (BBVA 1,67%, konsensus 1,57%). Jednocześnie roczna inflacja konsumencka wzrosła do 18,95% z 17,53% w czerwcu. Wyższa niż oczekiwano dodatnia inflacja żywności w przeciwieństwie do jej sezonowo ujemnego poziomu i mieszany obraz cen bazowych wywołały wyższy wzrost niż zakładano.Potencjalna zmienność inflacji żywności z powodu tegorocznej suszy, oprócz strat spowodowanych wciąż utrzymującymi się pożarami, oraz pogłębione czynniki popychania kosztów utrzymają ryzyko w górę dla perspektyw inflacji w najbliższym czasie. Nawet przy stopniowej deprecjacji liry, spodziewamy się, że inflacja konsumencka pozostanie blisko 18,5-19% do listopada i zakończy rok na poziomie 16% – napisano w raporcie.

Czynniki wzrostu kosztów związane z wysokimi cenami surowców i problemami po stronie podażowej, przenoszenie presji kursowej, wciąż rosnący popyt krajowy i pogarszające się oczekiwania inflacyjne utrzymują niepewność co do perspektyw inflacji.

Spodziewamy się, że inflacja konsumencka osiągnie 16% pod koniec roku, co może zapewnić jedynie bardzo ograniczone możliwości złagodzenia stanowiska CBRT począwszy od października, co również podkreśla rosnący nacisk na bank centralny – dodano.

Kurs USD/TRY: Słabość liry przyspieszy, jeśli CBRT przedwcześnie obniży stopy – MUFG

W czerwcu turecka lira osłabiła się w stosunku do dolara amerykańskiego z 8,5607 do 8,6933. W opinii ekonomistów MUFG Banku w kolejnych miesiącach utrzyma się słabość liry.

Nadal jest za wcześnie, aby CBRT zaczął obniżać stopy procentowe, a teraz, gdy Fed przyjął bardziej jastrzębie stanowisko polityczne, byłoby to jeszcze bardziej ryzykowne – wskazano w raporcie.

CBRT próbowało odzyskać zaufanie inwestorów do liry, ogłaszając, że prowadzi rozmowy w celu zabezpieczenia umów swapów walutowych z czterema innymi krajami i jest bliski zawarcia umowy z dwoma z nich.

invest

Chociaż szczegóły innych potencjalnych transakcji swapów walutowych nie zostały jeszcze upublicznione, wątpimy, czy znacznie złagodzą obawy inwestorów dotyczące braku rezerw walutowych Turcji. Ryzyko nadal jest przesunięte w dół dla liry, a jej słabość prawdopodobnie przyspieszy, gdy CBRT zacznie obniżać stopy jeszcze w tym roku – podsumowano.

Kurs USDTRY na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDTRY na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs akcji mercator | develia akcje opinie | amica gpw | gielda komentarze | playway akcje notowania | pge giełda | dom development kurs akcji |


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here