Naga MarketsPrzyłączenie do sieci gazowej – co musi wiedzieć przedsiębiorca
zdjęcie: stock.adobe.com autor: Gorodenkoff

Co trzeba zrobić, by móc korzystać z gazu ziemnego? Kluczowym elementem w tym przypadku jest przyłączenie działki, czy budynku do sieci dystrybucyjnej. Oczywiście zasada ta dotyczy zarówno odbiorców indywidualnych, jak i firm. Co muszą wiedzieć Ci ostatni o przyłączeniu do gazu?

Czy warto postawić na gaz ziemny?

Czy jednak jest o co kruszyć kopię? Czy gaz ziemny w firmie naprawdę ma sens? Jak najbardziej tak. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że paliwo to, wykorzystać można zarówno do ogrzewania budynków, jak i prowadzenia działalności produkcyjnej czy usługowej. W wielu sytuacjach gaz może więc zastąpić zarówno wcześniej używany opał, jak i zdecydowanie zmniejszyć też zużycie energii elektrycznej. Co nie mniej ważne, błękitne paliwo jest bardzo wygodne, nie wymaga też składowania, czy regularnych zakupów –. W tym miejscu warto też podkreślić, że omawiane źródło energii jest stosunkowo ekologiczne, gdyż podczas jego spalania powstaje bardzo mało substancji szkodliwych. Na inwestycje związane z wymianą ogrzewania z tradycyjnego na gazowe można więc uzyskać spore dofinansowania.

Przyłącze gazowe – co to takiego?

Czy więc warto postawić na błękitne paliwo? Naszym zdaniem zdecydowanie tak! Szczególnie że samo przyłączenie do sieci gazowej również nie jest szczególnie trudne. Sama budowa przyłącza polega na położeniu po prostu rurociągu od istniejącej infrastruktury do działki docelowej. Przyłącze takie posiada oczywiście niezbędne zawory bezpieczeństwa i łączy się je z instalacją wewnętrzną w budynku. Co warte podkreślenia, o ile samo doprowadzenie gazu do przedsiębiorstwa wykonuje lokalny Operator Sieci Dystrybucyjnej, to za rozprowadzenie rur gazowych od skrzynki gazowej do pomieszczeń oraz montaż urządzeń odbiorczych wewnątrz odpowiada już właściciel danego terenu czy budynków.

Wniosek o przyłączenie do sieci gazowej – do kogo złożyć?

A jak wygląda proces ubiegania się o przyłącze gazowe? O jego opisanie poprosiliśmy specjalistę z firmy EWE.

Procedura wykonania przyłącza gazowego jest stosunkowo prosta. Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku o wykonanie przyłącza do lokalnego Operatora Sieci Dystrybucyjnej. Do wniosku potrzebny jest szkic sytuacyjny oraz wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub KRS. Kolejny krok to podpisanie właściwej umowy na wykonanie przyłącza oraz wpłata zaliczki. Kolejne czynności – czyli zaprojektowanie przyłącza, uzyskanie stosownych zgód i pozwoleń oraz budowa leżą już w gestii operatora sieci. Aby uniknąć opóźnień, dobrze jest w tym samym czasie zadbać o wykonanie instalacji wewnętrznej, którą trzeba będzie podpiąć do przyłącza. Na koniec niezbędne jest oczywiście zainstalowanie gazomierza, uruchomienie przyłącza i końcowe rozliczenie inwestycji.

Kiedy można wybudować przyłącze gazowe?

A kto może skorzystać z gazu ziemnego? W teorii oczywiście każdy, choć w praktyce nie jest to takie proste. Największym problemem jest oczywiście odległość od istniejącej sieci. W przypadku, gdy jest ona bardzo duża, budowa przyłącza może być po prostu nieopłacalna. Drugi często występujący kłopot, to istnienie naturalnych przeszkód, które mogą uniemożliwić położenie rur. Dlatego też warto wcześniej dogadać się w tej sprawie.

Przyłączenie firmy do sieci gazowej – jaki koszt?

Tym, co na pewno zainteresuje każdego przedsiębiorcę, jest też koszt wykonania przyłącza. Oczywiście jest on zależny od cennika danego operatora sieci. Przykładowo jednak, decydując się na gaz ziemny dla firmy od EWE, składa się na nią ryczałtowa cena za przyłącze o danej mocy i długości do 15 metrów oraz opłaty za każdy dodatkowy metr rurociągu. W praktyce oznacza to, że o ile sieć gazowa jest blisko, to samo przyłącze będzie kosztować około 2-4 tysiące złotych. Z całą pewnością nie jest więc to duży wydatek, szczególnie w porównaniu z innymi kosztami prowadzenia działalności.

Gaz ziemny to na pewno bardzo atrakcyjne źródło energii. Przyłączenie do sieci też w większości przypadków nie jest trudne, choć może potrwać około 6-7 miesięcy. Na pewno więc nie warto odkładać decyzji o przejściu na błękitne paliwo!

Artykuł partnera

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here