Naga MarketsAnaliza techniczna

Punktem wyjścia jest techniczna sytuacja pozwalająca przewidzieć zmiany cen na jakiejś konkretnej parze walutowej. Na wykresie AUD/USD widzimy przełamanie linii trendu wzrostowego, co zapowiada spadek porównywalny z amplitudą wahań nad linią. Daje to poziom docelowy w okolicach 0,73 oznaczony zieloną linią.

AUDUSDPrzełamana linia trendu przechodziła przez tylko dwa punkty zwrotne, przez co sygnał nie jest na tyle wiarygodny żeby ryzykować realne pieniądze. Do celów demonstracji jednak to wystarczy.

Po przełamaniu na rynku nastąpiło odbicie, czyli ruch powrotny  i w ciągu kilku ostatnich sesji cena z powrotem podeszła do linii, tym razem od dołu. W piątek linia była skutecznym oporem i zepchnęła cenę w dół, przez co na wykresie dziennym powstał świeca z długim górnym knotem. W momencie pisania tego tekstu cena ponownie jest tuż pod linią. Uznajemy to za dogodny moment do otwarcia pozycji nastawionej na spadek. W tym celu zakupimy (otworzymy długą pozycję) na opcjach sprzedaży (put).

Otwieramy pozycję

Przejdźmy teraz do systemu transakcyjnego. Widzimy tutaj kilka pozycji do wypełnienia. Pierwsza od lewej to pair. Tutaj wybieramy parę walutową, o którą nam chodzi, czyli AUD/USD.

system transakcyjny

Druga pozycja od lewej to type, czyli typ opcji. Wybieramy opcje sprzedaży, czyli put.

Trzecia pozycja to strike, czyli cena wykonania opcji. Jeśli zostawimy to bez zmian, to system automatycznie wpisze aktualną cenę rynkową.

Następna pozycja to expiry, czyli dzień wygaśnięcia. W tym przypadku wybrano 30 września.

Kolejna pozycja to amount, czyli wielkość pozycji którą chcemy otworzyć.

Ostatnie dwie pozycje do wypełnienia to wybór pomiędzy kupnem i sprzedażą. Wybranie opcji sell oznaczałoby otwarcie krótkiej pozycji, czyli wystawienie opcji. Wybieramy buy, czyli zakup opcji lub innymi słowy otwarcie długiej pozycji. System automatycznie liczy ilość gotówki do zapłacenia. W tym przypadku 44.36 USD czyli 172,95 zł. To jest premia opcyjna i zarazem największa strata jaką możemy ponieść w przypadku jeśli rynek podąży w niepożądanym kierunku czyli na północ.

Scenariusze

Proponuję teraz kliknąć w guzik z napisem Scenarios. Wyświetli nam się wykres i tabelka pokazująca zależność pomiędzy ceną pary walutowej a naszym zyskiem lub stratą. Widzimy tu, że w przypadku ceny AUD/USD powyżej oznaczonego na czerwono tzw. breakeven point tracimy premię opcyjną, ale nie więcej. Natomiast jeśli cena AUD/USD zgodnie z naszymi oczekiwaniami będzie spadać i osiągnie spodziewany poziom docelowy, to zarobimy przeszło 88 USD, czyli około dwa razy więcej niż wynosiła wniesiona przez nas na początku transakcji premia opcyjna.

tabelka

Niniejszy artykuł to kontynuacja dłuższej serii przygotowywanej we współpracy z brokerem Easy Markets. W kolejnych artykułąch będziemy omawiali podstawy teoretyczne, strategie, a także analizy par walutowych pod kątem inwestycji w opcjeConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here