Naga MarketsDotychczasowym najgłośniejszym hard forkom Bitcoina, w wyniku których 1 sierpnia zeszłego roku doszło do powstania krytpowaluty o nazwie Bitcoin Cash (BCH), zaś niedługo później na jesieni byliśmy świadkami powstania Bitcoin Gold, towarzyszyła atmosfera kontrowersji, a także wyostrzone apetyty posiadaczy BTC na zdobycie nowych coinów. Firma XBP LCC chce zerwać z tą tradycją i przeprowadzając po raz pierwszy w pełni uregulowany fork króla kryptowalut. Pytanie, czy da się w pełni uregulować technologię (czyli blockchain w czystym wydaniu), która w swoim zamyśle ma być antidotum na regulacje i scentralizowane systemy płatnicze?


Procedurom stało się zadość

W dniu dzisiejszym, 21 sierpnia 2018 roku, została oficjalnie zarejestrowana w US Treasury FinCEN (Financial Crimes Enforcement Network – Sieć ds. Ścigania Przestępstw Finansowych przy amerykański Departamencie Skarbu) firma XBP LLC (XBP) w kategorii „przedsiębiorstwo świadczące usługi pieniężne”. Z dokumentacji rejestracyjnej wynika, iż firma ta jest także oficjalnym administratorem nowo powstałej sieci bitcoinR oraz powiązanej z nią waluty o nazwie XBR. W celu dopełnienia kolejnych formalności, spółka złożyła także w systemie FinCEN oficjalny wniosek elektroniczny, tzw. E-Filer, zgodnie z przepisami amerykańskiej Ustawy o tajemnicy bankowej (Bank Secrecy Act – BSA). Równolegle, XBP LCC zainicjowała długotrwały proces spełnienia wymogów regulacyjnych (compliance), które same w sobie, jak dowiadujemy się, są kluczowym elementem, na którym opiera się nowy projekt.

Te artykuły również Cię zainteresują
Co o forku mówi współtwórczyni projektu

O samym forku można dowiedzieć się z wypowiedzi Jessici Van Stickle – współtwórczyni XBP oraz jednocześnie administratora dokumentacji bitcoinR.

„Przeprowadzamy fork Bitcoina zgodnie z uregulowaniami rządu amerykańskiego. […] Zachowaliśmy dużą część pierwotnej wizji Satoshi Nakamoto z Bitcoin Core, dodaliśmy więcej algorytmów oraz elementów ekonomii typowych dla bankowości centralnej oraz w sposób rzetelny wdrożyliśmy procedury zgodności z KYC oraz AML.”

Motywacją zespołu stojącego za XBP do utworzenia nowej kryptowaluty było ich zaniepokojenie z powodu pojawiających się co jakiś czas oskarżeń pod adresem głównych graczy ze słowem „Bitcoin” w nazwie – BTC oraz BCH, o rzekome manipulacje cen, w wyniku których 24 maja 2018 amerykański Departament Sprawiedliwości rozpoczął śledztwo w przedmiocie tego, czy osoby handlujące tymi kryptowalutami nie dokonują manipulacji cen oraz wolumenu.

Sieć główna i stawianie na regulacje

Na chwilę obecną sieć główna (mainnet), według zapewnień twórców projektu, została ukończona oraz przeszła przez fazę testów. Nie można jeszcze wydobywać ani nabyć kryptowaluty o nazwie XBR. Ze strony internetowej projektu możemy dowiedzieć się, że jego twórcy nie zdecydowali jeszcze „czy XBR będzie dostępny do nabycia w ramach serii ofert, które będą zgłaszane do SEC”, są także w procesie decydowania o tym, na których giełdach będzie można obracać nową kryptowalutą.

Natomiast już teraz wiemy, iż projekt podlega regulacjom aż 8 instytucji amerykańskich, w tym FinCEN, OFAC, SEC, DoJ oraz Interpolowi (pełna lista instytucji dostępna jest tutaj). Ze strony internetowej bitcoinR dowiemy się również, iż głównym partnerem technologicznym XRB jest firma Digital Goals, zaś wśród innych projektów krypto miano „tokenowych partnerów” XRB zyskały Ethereum, NEO, EOS, Stellar, Harbor oraz Enigma.

Motywy powstania bitcoinR na podstawie białej księgi

O szczegółach dotyczących technologii, kwestii ekosystemu ekonomicznego oraz modelu zarządzania projektem można dowiedzieć się z białej księgi bitcoinR (wersja angielska dostępna pod tym linkiem). Jej tytuł brzmi: „bitcoin™ – uregulowana waluta rezerwowa stworzona by wspierać wartościowe oferty tokenowe (ang. “bitcoinR – A regulated reserve currency for the backing of merited token offerings.” Jest on na pierwszy rzut oka dość zaskakujący, gdyż wprowadza nową kategorię monet, która swoją nazwą przypomina ICO (Initial Coin Offering) – MCO (Merited Token Offering), jednak wydaje się, że jest to jedynie zbieżność przypadkowa. Jak przeczytamy w dalszej części białej księgi, na bazie XBR ma powstać cały ekosystem, którego ważnym ogniwem będą „wybrane tokeny użytkowe, wspierające wymianę wartości w postaci towarów, usług lub wkładu pracy w zamian za tokeny.”

Regulacje, regulacje i jeszcze raz regulacje

Zdaniem autorów białej księgi najważniejszym wyzwaniem stojącym przed branżą kryptowalut są kwestie regulacyjne, o czym piszą wprost we wstępie. “Ta nowa era spod znaku kontroli ze strony instytucji oraz rządów potrzebuje liderów, którzy odważnie oraz na szerszym polu publicznym przeprowadzą rynek kryptowalut przez najtrudniejsze od momentu powstania oraz zyskania popularności wyzwanie: chodzi o jego uregulowanie.”

XBR stawia sobie za cel połączenie ze sobą dwóch wydawałoby się nie przystających do siebie elementów: „nowej, zmodyfikowanej wersji zdecentralizowanego pod względem technicznym bitcoinowego blockchaina” ze zcentralizowanym modelem zarządzania, zaprojektowanym od samego początku pod kątem zgodności z regulacjami. Stąd nazwa projektu – bitcoinR, gdzie „R” jest pochodną od angielskiego słowa “Regulated”, czyli uregulowany.

Alfa-Forex to broker licencjonowany przez CySEC od 2004 roku, oferujący swoim klientom handel na jednych z najwęższych spreadów i dostęp do kantoru walut. Już teraz zapoznaj się z ofertą brokera i skorzystaj z konkurencyjnych warunków!

Ostatecznym celem projektu jest utworzenie „otwartego systemu finansowego”. Jego autorzy twierdzą jednak, iż Bitcoin w obecnym stanie nie może być podstawą takiego systemu, powołując się na statystyki z września 2017, według których do 4,1% adresów bitcoinowych należało aż 96,5% BTC, zaś 1% tychże adresów kontroluje ponad 50% rynku. Przywołują się oni w tym kontekście także na przykład organizacji OPEC, skupiającej największych producentów ropy naftowej, której członkowie, według statystyk przywołanych w białej księdze, kontrolują 82,5% zasobów ogólnoświatowych „czarnego złota”.

Osoby i instytucje kontrolujące w swoich rękach zdecydowaną większość bitcoina nazywają „anonimową oligarchią”, przeciwstawiając ją „pojedynczej instytucji finansowej lub rządowej, takiej jak np. skarb państwa lub bank centralny.”

Podsumowanie

Ponieważ zarówno spółka XBP LCC, jak i sam mainnet wraz z powiązaną z nią walutą dopiero w dniu dzisiejszym ujrzały oficjalnie światło dzienne, trudno o głębsze oceny i przewidywania. Rodzi się natomiast jedno zasadnicze pytanie: czy potrzebne jest tworzenie w ramach hard forka nowej wersji Bitcoina, którego głównym założeniem ma być całkowita zgodność regulacyjna w dobie, gdy rynek kryptowalut obejmowany jest tak czy owak stopniowym rygorem regulacyjnym?


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Druga zasadnicza kwestia odnosi się do samej istoty Bitcoina oraz większości kryptowalut – mianowicie ich zdecentralizowanego charakteru. I pomimo poprawnych, wydawałoby się, z logicznego punktu widzenia założeń twórców XBP, którzy chcą wyjść naprzeciw oczekiwaniom znacznie bardziej wyczulonych na ryzyko inwestorów instytucjonalnych, ostatecznej oceny projektu dokona zapewne społeczność krypto. Dobrze do kontekstu pasują tutaj słowa wypowiedziane przez Andreasa Antonopoulosa, podczas jednego z jego licznych wykładów, gdzie stwierdza na samym początku, iż dla wysoce skomplikowanych wyzwań, nie ma prostych rozwiązań, a przy okazji wyjaśnia w zwięzły sposób czym jest Bitcoin, blockchain oraz dlaczego stanowi wyzwanie dla wielkich instytucji finansowych. W kontekście projektów takich jak bitcoinR warto jest odświeżać sobie podstawy i wracać do źródeł.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here