Naga MarketsRynki z niecierpliwością czekają na 13:45 i decyzję Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z powszechnym konsensusem, instytucja powinna utrzymać stopy na niezmienionym poziomie i ogłosić wydłużenie programu skupu w ramach QE. Poniżej prezentujemy prognozy analityków 10 dużych podmiotów finansowych przed najważniejszym wydarzeniem sesji.


Morgan Stanley – program APP dłużej, jednak w mniejszym wymiarze

Ekonomiści Morgan Stanley, podobnie jak zdecydowana większość uczestników rynkowych, są przekonani, że Mario Draghi nie ogłosi dzisiaj zmian stóp procentowych, skupiając się na wydłużeniu programu skupu aktywów (ang. APP), przy jednoczesnej jego redukcji do 30 miliardów euro miesięcznie.

Reakcja wspólnej waluty na informacje zależna będzie przede wszystkim od retoryki EBC. Rynki czekają bowiem na zapowiedź wyjścia z QE i na wskazówki odnośnie podwyżek stóp procentowych. Jeżeli takowych zabraknie, euro może tracić.

Barclayspodwyżka dopiero w Q4 2018?

Trudność w wiarygodnym określeni kształtu prawdopodobnej decyzji EBC oraz tak naprawdę brak wiedzy na temat tego ‘jak’ rynek będzie się pozycjonował przekonuje nas do pozostania z boku. W trakcie ostatnich dni dostrzegamy coraz silniejszy wpływ komentarzy, artykułów prasowych i zwykłych pogłosek na nastawienie uczestników rynku – przekonuje Barclays.

Po ostatnich komentarzach Petera Praeta z EBC oczekujemy, że EBC rzeczywiście wydłuży skup przy jednoczesnym okrojeniu jego wielkości. Obecnie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się wydłużenie QE o kolejne 9 miesięcy przy skupie na poziomie 30 mld EUR, choć Barclays uważa, że równie dobrze EBC może ogłosić kontynuację programu przez kolejne 12 miesięcy. W takim scenariuszu miesięczny skup Europejskiego Banku Centralnego wynosiłby już tylko 20-25 mld euro. EBC nie powinno zrezygnować z QE przynajmniej do 2019 roku. Jednocześnie widzimy szansę na podwyżkę stóp procentowych o 20 pb. w Q4 2018 roku – dodają analitycy Barclays.

UBSAPP dwukrotnie mniejszy

Instytucje finansowe zdają się wyśpiewywać dzisiejsze prognozy w unisono. Potwierdza to UBS, który także liczy na cięcie APP z 60 miliardów do 30 miliardów euro. W zakresie instrukcji wyprzedzających bank nie zakłada zbyt wielkich zmian – Mario Draghi ponownie podkreśli, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie „w dłuższym okresie czasu”.

Zdaniem banku obecne wydłużenie programu skupu do września 2018 roku będzie ostatecznym i po tej dacie EBC będzie chciało rozpocząć zwijanie QE. Istnieje jednak ryzyko zmiany tychże projekcji w przyszłym roku ze względu na zbyt niską dynamikę inflacji.

ING – Eurodolar w kierunku 1.20?

Bazowa scenariusz analityków ING w związku z dzisiejszym podsumowaniem posiedzenia EBC zakłada wzrosty Eurodolar w przeciągu kolejnych tygodni do 1.20. Taką reakcję miałaby wywołać zapowiedź mocniejszego cięcia QE (do 25 miliardów euro), przy wydłużeniu całego programu o kilka miesięcy (do końca 2018 roku). Wspólna waluta mogłaby wzrastać jeszcze mocniej (do 1.21), gdyby Mario Draghi ogłosił redukcję wielkości APP z planowanym zakończeniem we wrześniu 2018.

ING jest jednak świadomy, że najistotniejszym czynnikiem wpływającym na ogłoszenie zwijania programu luzowania ilościowego będzie inflacja. Jeżeli ta nadmiernie oddali się od pułapu 2%, wtedy EBC może drastycznie zmienić plany.

HSBC – APP w dół do 40 miliardów, dłużej o 6 miesięcy

Z ogólnego konsensusu redukcji i wydłużenia programu skupu aktywów wyłamuje się również HSBC. Zgodnie z prognozami analityków banku łączna wartość programu powinna wynieść 220 miliardów EUR w 2018 roku (40 miliardów miesięcznie przez dodatkowe sześć miesięcy).

Powodem takowego ograniczenia miałyby być obawy co do wyczerpującej się puli obligacji, które bank centralny może skupować z rynku.

Bank of America Merrill Lynch

O ile BofA ML zgadza się ze scenariuszem zakładającym redukcję APP, to spodziewa się jednocześnie wyraźniejszych instrukcji wyprzedzających w kontekście stóp procentowych. Bank zakłada zakończenie programu QE w grudniu 2018 roku i podwyżkę w tym samym momencie. Liczy jednocześnie, że Mario Draghi zaprezentuje dzisiaj kilka wskazówek, które mogłyby to sugerować.

Na polu notowań EUR, BofA ML nastawia się na krótkoterminową aprecjację EUR, ta powinna zostać jednak szybko zniesiona.

Nordea – poznamy strategię zwijania QE?

Zdaniem analityków Nordea Banku, Europejski Bank Centralny przedstawi dzisiaj ogólny zarys strategii zacieśniania QE, prezentując między innymi redukcję miesięcznego poziomu skupu. Program zostanie jednocześnie wydłużony o co najmniej 6 miesięcy, przy ograniczeniu do około 30 miliardów EUR (zmiany wejdą w życie od stycznia 2018).

W efekcie na EUR miejsce powinien mieć „standardowy schemat”, w którym wspólna waluta notuje mocniejsze osłabienie, ale dopiero na kilka dni po zakończeniu posiedzenia EBC.

XTB – zgadzamy się z konsensusem rynkowym

Cytowany już wcześniej na łamach Comparic.pl, dr Przemysław Kwiecień z X-Trade Brokers również jest zdania, że EBC przedłuży dzisiaj APP, przy jednoczesnej redukcji jego wartości: W szczytowym momencie EBC kupował obligacje rządów krajów strefy euro na kwotę 80 mld euro miesięcznie, obecnie jest to 60 miliardów a rynek oczekuje, że od 1 stycznia będzie to 30 miliardów. Bank miałby zobowiązać się do utrzymania tego programu do końca września bez jednoczesnej deklaracji, że na pewno wtedy definitywnie zakończy zakupy. Zatem pomimo bardzo zdecydowanej poprawy sytuacji ekonomicznej EBC nadal będzie stosować bardzo agresywną politykę.”

„Sytuacja na rynku złotego przed EBC jest bardzo stabilna. Silne euro sprawiło, że wczoraj widzieliśmy nowe tegoroczne minimum kursu franka. Patrząc jednak szerzej, krótkoterminowe ryzyko dla złotego wydaje się powoli rosnąć” – dodaje P. Kwiecień.

Rabobank – mniejszy APP i jak zareaguje EUR?

Analitycy Rabobanku w swoich czwartkowych rekomendacjach niewiele różnią się od przedmówców, licząc na cięcie QE do 30 miliardów EUR miesięcznie i wydłużenie programu do końca przyszłego roku.

Nie wykluczają jednak możliwości redukcji do 20 miliardów EUR (w trzech fazach) i całkowitego zakończenia skupu w przeciągu kilkunastu kolejnych miesięcy. Taka informacja z całą pewnością wpłynęłaby na umocnienie EUR przynajmniej w krótkim terminie (bardziej jastrzębie cięcie od zakładanego).

TDS – QE dłuższy o 12 miesięcy

Ostatnim bankiem w dzisiejszym zestawieniu jest TDS, który również zgadza się z rynkowym konsensusem. Zdaniem jego analityków Mario Draghi ogłosi redukcję APP o 30 miliardów i wydłużenie skupu o kolejne dwanaście miesięcy.

Samo oświadczenie polityki pieniężnej nie ulegnie raczej większej zmianie i będzie nakierowane na osłabienie EUR – zdaniem banku waluta jest bowiem zbyt silna i utrudnia wzrost presji cenowej (inflacji).

Decyzja w sprawie stóp procentowych zostanie opublikowana o 13:45, natomiast konferencja prasowa z udziałem Mario Draghi’ego rozpocznie się o 14:30. Relacja z tego wydarzenia w Rynkach na Żywo portalu Comparic.pl.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here