Naga MarketsJak poinformował zarząd spółki PKN Orlen, 27 lutego podpisano list intencyjny w sprawie przejęcia kontroli kapitałowej nad grupą Lotos. W ramach umowy Orlen ma stać się właścicielem co najmniej 53% udziałów rynkowego konkurenta.


Akcje Orlenu i Lotosu w górę

„Podpisując list intencyjny, PKN ORLEN S.A. i Skarb Państwa zobowiązały się do podjęcia w dobrej wierze rozmów, których celem będzie przeprowadzenie Transakcji. Transakcja zakłada nabycie przez PKN ORLEN S.A. akcji Grupy LOTOS od jej akcjonariuszy, w tym w szczególności od Skarbu Państwa, przy zachowaniu wymogów wynikających z przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r.” – czytamy w oświadczeniu spółek.

Te artykuły również Cię zainteresują
Notowania Lotosu

Warto przypomnieć, że obecnie Skarb Państwa posiada 27,5% udziału w PKN Orlen oraz 53,2% w Lotosie. Informacja została upubliczniona po godzinie 12:15 i wywołała umocnienie notowań akcji obu podmiotów na warszawskim parkiecie – pozytywne nastroje obserwowano jednak już od samego rana.

Zdaniem Mateusza Morawieckiego, połączeniu dwóch polskich potentatów rynku paliwowego pomoże w budowani skali i ekspansji polskiego kapitału. Premier podkreślał jednocześnie w rozmowie z agencją Bloomberga, że decyzje te pozostawiono radą nadzorczym i zarządom spółek.

Notowania PKN Orlen

Przeciwne zdanie prezentuje Tadeusz Aziewicz, przedstawiciel Platformy Obywatelskiej z Pomorza, który podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej podtrzymywał konieczność utrzymania suwerenności lokalnego Lotosu.

Zwracam uwagę na to, że ewentualna fuzja Orlenu i Lotosu, przejęcie przez Orlen Lotosu, bo de facto do tego by się to sprowadziło, kłóci się z ideą wzrostu zrównoważonego, wielokrotnie eksponowaną w różnych programach przez PiS; kłóci się z interesami lokalnych społeczności” – cytuje jego wypowiedź Dziennik Bałtycki.

Na fuzji skorzysta konkurencja? Do przejęcia 200 stacji

Połączenie Lotosu z Orlen oznacza, że na polskim rynku pojawi się nawet do dwustu stacji paliwowych do przejęcia – działających na zasadzie umów franczyzowych. Łączny udział w rynku obu spółek to niespełna 50%. Tymczasem do zgody na fuzję niezbędne jest „błogosławieństwo” UOKiK, ten nie dopuszcza natomiast monopolistycznego udziału w rynku (przekraczającego 40%). W związku z tym Puls Biznesu informuje, że podmioty będą zmuszone pozbyć się co najmniej części swoich placówek przypominając, że kilkanaście lat temu stacje BP po przejęciu sieci Aral oddały ponad pół tysiąca stacji.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: euro notowania | pgnig akcje notowania | orlen cena akcji | bitcoin kurs forum | pgnig akcje kurs | eur usd wykres |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here