Naga MarketsPrzyszły tydzień zapowiada się nad wyraz ciekawie, a to ze względu na publikację brytyjskiej oraz amerykańskiej inflacji. Przy okazji poznamy koszt pieniądza w Kanadzie, ale tutaj nie powinniśmy być w jakikolwiek sposób zaskoczeni.

Najistotniejsze dane makroekonomiczne dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Najistotniejsze dane makroekonomiczne dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Wtorek – Inflacja w Wielkiej Brytanii

Po spadku wartości funta brytyjskiego doszło do wzrostu cen produktów importowanych, ale i nie tylko. Co przez to rozumiem? Dla przykładu, ropa naftowa od dołka z 2016 roku wzrosła o 127 procent (w GBP), czyli ceny podwoiły się. Z kolei w tym samym czasie w USD podrożała o 96 procent. Z tego powodu właśnie przyszłe odczyty inflacji w Wielkiej Brytanii mogą być powyżej oczekiwań. Na poniższym wykresie został przedstawiony trend odczytu inflacji rok do roku.

Inflacja R/R

Inflacja R/R

Od połowy 2015 roku inflacja pnie się do góry, czy trend zostanie utrzymany? Jeżeli tak, to na Banku Anglii będzie ciążyła coraz większa presja, która mogłaby zaowocować ewentualną wzmianką o podwyżce stóp procentowych. Z tego powodu warto obserwować inflację w długim terminie. Inflacje za marzec poznamy we wtorek o godzinie 10:30.

Kolejnym Państwem, w którym poznamy inflacje za marzec są Stany Zjednoczone. Tutaj też mamy do czynienia z trendem wzrostowym, który widać na poniższym wykresie.

Inflacja R/R

Inflacja R/R

Ostatnia publikacja przyniosła bardzo niepokojące informacje. Inflacja wyniosła 2.7 procenta. Czy tym razem będzie większa? Tego dowiemy się już w piątek 14 kwietnia o godzinie 14:30. Scenariusz jest taki sam, wyższa inflacja oznacza szybsze zacieśnianie monetarne.

Środa – decyzja w sprawie kosztu pieniądza w Kanadzie

Koledzy za granicą podnoszą stopy procentowe, a co robi Kanada? Czeka, aczkolwiek sytuacja się zmieniła. Kilka miesięcy temu niektórzy oczekiwali kolejnej obniżki stóp procentowych, a teraz pod koniec grudnia z 29 procentowym prawdopodobieństwem jest wyceniana podwyżka. W środę o godzinie 16:00 poznamy najnowszy koszt pieniądza. Inwestorzy nie widza miejsca na jakąkolwiek zmianę.

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA

Oprócz podwyżki o godzinie 16:30 zostanie opublikowany raport Banku Kanady na temat polityki monetarnej, a najbardziej interesujące wiadomości pojawią się o godzinie 17:15, czyli konferencja prasowa Banku Kanady. Dlaczego jest taka ważna? Ponieważ tam możemy usłyszeć więcej na temat najbliższej przyszłości kosztu pieniądza. Już dawno zaobserwowano, że kanadyjskie władze monetarne lubią naśladować amerykańskie.

Instrumenty do obserwacji

Najciekawszym instrumentem do obserwacji jest cena 10-letnich amerykańskich obligacji, która od początku roku porusza się w konsolidacji.

W ramach przypomnienia: wzrost ceny obligacji powoduje spadek rentowności i odwrotnie. Gdyby doszło do przełamania strefy oporu 124.77-125.44, to na rynku pojawiłoby się kilka ciekawych opcji. Po pierwsze cena obligacji powinna cały czas rosnąć, nawet w okolicę 129 USD. W takim przypadku trend spadkowy na USD/JPY powinien się nasilić, natomiast strefa oporu w okolicy 1260 USD na złocie powinna zostać pokonana.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here