Naga MarketsPrzyszły tydzień zapowiada się bardzo ciekawie. Pomimo tego, że w poniedziałek nie czekają na nas żadne ważniejsze dane makroekonomiczne, to reszta tygodnia jest już wypełniona w nadmiarze. We wtorek poznamy dane z japońskiej oraz niemieckiej gospodarki. Środa powinna być ciekawsza, ponieważ poznamy niemiecką inflację oraz przedsmak piątku – ADP. W czwartek poznamy szereg publikacji danych makroekonomicznych z Europy oraz Kanady. Ostatni dzień sesji, jak w co każdy pierwszy piątek miesiąca poznamy amerykańską stopę bezrobocia oraz liczbę miejsc pracy w sektorze pozarolniczym.

Najistotniejsze dane makroekonomiczne dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Te artykuły również Cię zainteresują
Najistotniejsze dane makroekonomiczne dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Źródło: Admiral Markets

Niemcy – inflacja

Najważniejsza gospodarka w Strefie Euro opublikuje dane inflacyjne za sierpień. Podczas publikacji inflacji z tego kraju nie powinniśmy zobaczyć dużej zmienności na EUR/USD. Niemniej jednak dane są ważne same w sobie, ponieważ pokazują trend. Proszę zauważyć, że w połowie 2016 roku inflacja przyspieszyła po to aby od kilku miesięcy spowolnić. Dalsze spowolnienie inflacji w długim terminie byłoby negatywne dla euro. Z kolei pozytywne odczyty (czyt. Powyżej 2 proc.) doprowadziłyby do szybkiego umocnienia wspólnej waluty. Ponadto wyższa inflacja od konsensusu rynkowego byłaby mocnym argumentem przemawiającym za redukcją europejskiego QE.

Inflacja CPI w Niemczech

Inflacja CPI w Niemczech

Źródło: Admiral Markets

Nonfarm payrolls – nowe miejsca pracy poza rolnictwem

Dane z amerykańskiego rynku pracy zostaną opublikowane o godzinie 14:30. Oprócz samych miejsc pracy poznamy stopę bezrobocia oraz czynnik, który na przełomie ostatnich kilku miesięcy jest najważniejszy – płaca godzinowa.

Stopa bezrobocia

Stopa bezrobocia

Źródło: Admiral Markets

Stopa bezrobocia spada sukcesywnie od 2009 roku. Aktualnie znalazła się na poziomie 4.3 procenta, co sugeruje bezrobocie naturalne. Jest to wielkość bezrobocia w warunkach równowagi na rynku pracy. Jest to odsetek siły roboczej obejmujący tych, którzy nie chcą podjąć pracy przy płacy realnej zapewniającej równowagę i są dobrowolnie bezrobotni.

W takich warunkach powinniśmy zobaczyć rosnącą inflacje oraz presję na wzrost płacy, jeżeli płaca pozostaje na takim samym miejscu, to mamy do czynienia z niezdrowym rynkiem pracy.

Prognoza wzrostu płacy godzinowej miesiąc do miesiąca wynosi 0.3 procenta. Wszystko poniżej tej wartości powinno doprowadzić do wyprzedaży dolara amerykańskiego. Odczyt powyżej prognozy powinien umocnić dolara amerykańskiego. Nie zapominajmy również o samym odczycie nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym. Konsensus rynkowy zakłada 185 tysięcy nowych miejsc pracy. Strategie, które możemy przyjąć pod publikację piątkowych danych makroekonomicznych została przedstawiona poniżej.

Możliwe zachowanie EUR/USD na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy

Możliwe zachowanie EUR/USD na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy

Źródło: Opracowanie własne

Przez ostatnie kilka miesięcy mogliśmy zaobserwować dwie reakcje związane z publikacją danych. Pierwsza była powiązana z liczbą miejsc pracy. Wyższy odczyt od prognozy doprowadzał do umocnienia dolara amerykańskiego, słabszy odwrotnie.

Niemniej jednak w warunkach neutralnej stopy bezrobocia liczy się płaca godzinowa, która powodowała druga rekcję na rynku. Wszystkie możliwe scenariusze oraz reakcję pary walutowej EUR/USD zostały przedstawione w powyższej tabeli.

Instrumenty do obserwacji

Ostatnie kilka miesięcy przyniosły mocną aprecjację dolara australijskiego. Głównym tego powodem były drożejące metale przemysłowe, co zostało zobrazowane na poniższym wykresie.

Wykres przedstawia Bloomberg Industrial Metals Subindex (kolor biały) na tle pary walutowej AUD/USD. Aprecjacja metali przemysłowych doprowadziła do mocnej zwyżki dolara australijskiego w stosunku do dolara amerykańskiego. Niemniej jednak sama zwyżka AUD wyhamowała, natomiast metale idą do góry. Zatem kto ma rację i czy AUD/USD będzie kontynuowało północny kierunek ruchu?

Notowania AUD/USD, interwał tygodniowy

Źródło: Admiral Markets

Notowania na interwale tygodniowym znalazły się w połowie drogi między wsparciem a oporem. Oscylator stochastyczny wskazuje południowy korektę, ale dalsza aprecjacja metali przemysłowych powinna być uznana za byczy sygnał. Ewentualna korekta lub wyczerpanie wzrostów na surowcach oznaczałoby spadek AUD/USD w okolicę poziomu oporu 0.77.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here