Naga MarketsJak w co każdy piątek miesiąca poznajemy dane pochodzące z amerykańskiego rynku pracy. Na podium oczywiście jest ilość nowych miejsc pracy poza rolnictwem, stopa bezrobocia oraz płaca godzinowa. Oprócz tego poznamy raport o stabilności finansowej w Nowej Zelandii, australijską sprzedaż detaliczną oraz amerykańskie zapasy ropy naftowej.

Najistotniejsze dane makroekonomiczne dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Najistotniejsze dane makroekonomiczne dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Źródło: Admiral Markets

Nonfarm payrolls – nowe miejsca pracy poza rolnictwem

Dane z amerykańskiego rynku pracy zostaną opublikowane o godzinie 14:30. Oprócz samych miejsc pracy poznamy stopę bezrobocia oraz czynnik, który na przełomie ostatnich kilku miesięcy jest najważniejszy – płacę godzinową.

Stopa bezrobocia

Stopa bezrobocia

Źródło: Admiral Markets

Stopa bezrobocia spada sukcesywnie od 2009 roku. Aktualnie znalazła się na poziomie 4.4 procenta, co sugeruje bezrobocie naturalne. Jest to wielkość bezrobocia w warunkach równowagi na rynku pracy. Jest to odsetek siły roboczej obejmujący tych, którzy nie chcą podjąć pracy przy płacy realnej zapewniającej równowagę i są dobrowolnie bezrobotni.

W takich warunkach powinniśmy zobaczyć rosnącą inflacje oraz presję na wzrost płacy, jeżeli w takich warunkach płaca pozostaje na takim samym miejscu, to mamy do czynienia z niezdrowym rynkiem pracy.

Płaca godzinowa M/M

Płaca godzinowa M/M

Źródło: Bloomberg

Prognoza wzrostu płaci godzinowej miesiąc do miesiąca wynosi 0.3 procenta. Wszystko poniżej tej wartości powinno doprowadzić do wyprzedaży dolara amerykańskiego. Odczyt powyżej prognozy powinien umocnić dolara amerykańskiego. Nie zapominajmy również o samym odczycie nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym. Konsensus rynkowy zakłada 175 tysięcy nowych miejsc pracy. Strategie, które możemy przyjąć pod publikację piątkowych danych makroekonomicznych została przedstawiona poniżej.

Możliwe zachowanie EUR/USD na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy

Możliwe zachowanie EUR/USD na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy

Źródło: Opracowanie własne

Przez ostatnie kilka miesięcy mogliśmy zaobserwować dwie reakcje związane z publikacją danych. Pierwsza była powiązana z liczbą miejsc pracy. Wyższy odczyt od prognozy doprowadzał do umocnienia dolara amerykańskiego, słabszy odwrotnie.

Niemniej jednak w warunkach neutralnej stopy bezrobocia liczy się płaca godzinowa, która powodowała druga rekcję na rynku. Wszystkie możliwe scenariusze oraz reakcję pary walutowej EUR/USD zostały przedstawione w powyższej tabeli.

Instrumenty do obserwacji

Jednym z ciekawszych instrumentów do obserwacji jest ropa naftowa. OPEC doszedł do porozumienia i ograniczenie wydobycia ropy naftowej zostało przedłużone o 9 miesięcy, ale co to zmienia? Tylko tyle, że rynek nie zostanie zalany ropą naftową od razu, ale dopiero po zakończeniu dealu. Chyba, że wydobycie w Stanach Zjednoczonych diametralnie spadnie.

Popyt i podaż ropy naftowej w USA

Popyt i podaż ropy naftowej w USA

Źródło: Real Investment Advice

Na powyższym wykresie zobrazowano wydobycie ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych (linia niebieska) na tle amerykańskiego popytu. O ile podaż od 2005 roku wzrosła o prawie 4 mln baryłek dziennie, o tyle popyt spadł z 21 do 20 milionów baryłek dziennie. Jeżeli wzrost gospodarczy nie ruszy z kopyta, to czarne złoto powinno poruszać się w konsolidacji. Drugim ratunkiem dla notowań ropy może być redukcja podaży ze strony Stanów Zjednoczonych.

Notowania WTI, interwał dzienny

Notowania WTI, interwał dzienny

Źródło: Admiral Markets

Na wykresie dziennym notowania powinny poruszać się w konsolidacji. Niedźwiedzie z pewnością będą chciały zejść na dolne wsparcie w okolicy 43 USD za baryłkę, poziom ten nie powinien stanowić dla nich problemu.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here