Naga MarketsPrzyszły tydzień w kalendarzu makroekonomicznym nie jest zbyt obfity. Pierwsze ważne informacje zostaną opublikowane dopiero we wtorek o godzinie 10:30, będzie to brytyjska inflacja. Kolejnego dnia poznamy stopy procentowe w Kanadzie. Czwartek zostanie zdominowany przez australijskie dane makroekonomiczne, natomiast w piątek poznamy jedynie indeks amerykańskich nastrojów konsumenckich.

Najistotniejsze dane makro dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej BrytaniiNajistotniejsze dane makro dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Źródło: AdmiralMarkets

Inflacja – GBP

Odczyt inflacji CPI za listopad wynosił powyżej 3 procent, co powoduje rosnącą presję inflacyjną. Z kolei 16 stycznia poznamy inflację CPI za grudzień, aktualna prognoza wynosi 3 proc. R/R.

inflacja r/r gbp

Źródło: Admiral Markets

Inflacja jest kluczowym czynnikiem do podwyżki stóp procentowych. Z kolei rosnąca cena ropy naftowej w dolarze amerykańskim oraz pozostałych walutach będzie przekładała się na wzrost cen producenckich, a w ostateczności konsumenckich. Tym sposobem bank centralny może zostać przyparty do muru i zmienić swoje nastawienie do podwyżek stóp procentowych.

Przetestuj strategie na rachunku Demo

Kanada – stopy procentowe

prawdopodobienstwo podwyzki stop procentowych

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu banku centralnego Kanady wynosi 86.5 procenta, czyli rynek jest praktycznie przekonany o wzroście kosztu pieniądza. W związku z tym sama podwyżka stóp procentowych przez bank Kanady mogłaby doprowadzić jedynie do niewielkiego wzrostu wartości dolara kanadyjskiego. Z kolei gdyby do podwyżki stóp procentowych nie doszło, to moglibyśmy zobaczyć sporą wyprzedaż waluty kanadyjskiej.

cadwti

Źródło: Bloomberg

Oprócz tego warto spojrzeć na notowania ropy naftowej, która koreluje z notowaniami pary walutowej CAD/USD (grafika poniżej). Po mocnym wzroście ropy naftowej przydałoby się odreagowanie, zatem byłby to czynnik negatywnie wpływający na notowania CAD.

Instrument do obserwacji

Na indeksie WIG 20 trwa walka o kontynuację trendu wzrostowego. Przez cały 2017 rok notowania indeksu WIG 20 znajdowały się w trendzie wzrostowym i pozostało tak do dnia dzisiejszego. Po mocnych wzrostach dotarły w okolicę mocnego oporu wyznaczonego za pomocą szczytów z 2013/2014 oraz 2015 roku, zatem pokonanie tak silnego wsparcia może przysporzyć sporo problemów stronie kupującej. Kolejnym zagrożeniem dla kupujących jest wskaźnik MACD, który wskazuje na negatywną dywergencję.

Notowania WIG 20, interwał tygodniowy

Notowania WIG 20, interwał tygodniowy

Źródło: AdmiralMarkets

Z kolei wsparciem dla kupujących może być linia trendu wzrostowego, która przebiega kilkadziesiąt punktów poniżej aktualnych notowań.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here