TMS


Przyszły tydzień w kalendarzu makroekonomicznym nie będzie zbyt ciekawy. Jedynie jedno wydarzenie może wstrząsnąć światem, a dokładnie jego przebieg oraz ustalenia. Bowiem odbędzie się szczyt Stany Zjednoczone – Rosja. Spotkanie dwóch najważniejszych przywódców, Donalda Trumpa i Władimira Putina zaplanowane jest na 16 lipca w Helsinkach. Według ostatnich informacji przywódcy mają rozmawiać o kwestiach międzynarodowych. Donald Trump już nieraz podkreślał, że jego wolą jest poprawa relacji z Rosją. Na pierwszym miejscu prawdopodobnie znajdzie się również Syria oraz Ukraina, zatem jest co obserwować i na co czekać.

W tym samym dniu zostanie opublikowana informacja z USA – obroty w handlu zagranicznym m/m. Z kolei wtorek będzie należał do Wielkiej Brytanii, poznamy bowiem dwie ważne zmienne – stopę bezrobocia oraz zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Natomiast w środę również poznamy ważną figurę dla funta szterlinga – inflację r/r.

MT4 Supreme Edition

W czwartek zostaną opublikowane dane z gospodarki japońskiej oraz australijskiej, wszystkie poznamy w nocy. Jako pierwszy będzie japoński bilans handlowy, później australijska zmiana zatrudnienia oraz stopa bezrobocia. W ostatni dzień poznamy jedynie inflację z dwóch gospodarek : japońskiej oraz kanadyjskiej. Warto zwrócić uwagę na drugi odczyt, ponieważ bank centralny Kanady staje się coraz bardziej jastrzębi.

Najistotniejsze dane makro dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Najistotniejsze dane makro dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii
Źródło: Admiral Markets

Instrument do obserwacji

W nadchodzących tygodniach powinniśmy zainteresować się złotem, głównie ze względu na słynne giełdowe powiedzenie „sell in may and go away”. Statystycznie rynek akcji od końca kwietnia do października generował najniższe stopy zwrotu.

Z tego powodu kapitał był przekierowywany w bezpieczne przystanie. Dla przykładu uśredniona stopa zwrotu dla złota od 2000 roku w lipcu oraz sierpniu wyniosła odpowiednio 2.24 oraz 4.10 procenta. Oprócz tego złoto prawdopodobnie osiągnęło długoterminowe minimum.

Sezonowość na złocie

Sezonowość na złocie
Źródło: Bloomberg

Aspektem, który na to wskazuje jest pozycjonowanie się zarządzających na rynku kontraktów terminowych, ponieważ ilość pozycji długich zrównała się z krótkimi.

Kolejnym czynnikiem jest wojna handlowa USA-CHINY, której do końca nie możemy przewidzieć. Dalszy wzrost napięć dwóch największych gospodarek na świecie doprowadziłby do wzrostu notowań metali szlachetnych, w tym złota.

Ostatnim czynnikiem wspierającym scenariusz wzrostowy jest analiza techniczna. Złoto znalazło się na bardzo mocnym wsparciu 1230 USD, którego obrona powinna doprowadzić do mocniejszego odbicia.

Notowania złota, interwał tygodniowy

Notowania złota, interwał tygodniowy
Źródło: Admiral Markets

Oprócz tego oscylator stochastyczny wskazuje na bardzo mocną wyprzedaż tegoż surowca. Pierwszym celem kupujących może być strefa podaży w okolicy 1300 USD, po czym następnie szczyty z 2016 oraz 2018 roku.Noble Markets

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here