Naga MarketsW przyszłym tygodniu pierwsze ważniejsze dane makroekonomiczne poznamy dopiero w drugi dzień sesji, czekają na nas australijskie stopy procentowe oraz amerykański PMI dla usług według ISM. W kolejny dzień tygodnia, środę poznamy wzrost gospodarki australijskiej a także kanadyjski oraz amerykański bilans handlowy. Oprócz tego o godzinie 16:00 zostanie opublikowany kanadyjski wskaźnik PMI.

W czwartek dane zostaną zdominowane przez publikację europejskiego wzrostu gospodarczego, który może być kluczem do dalszej retoryki ECB w sprawie polityki monetarnej. Natomiast 8 czerwca czeka na nas szereg publikacji z gospodarki chińskiej. Oprócz tego o godzinie 14:30 poznamy dane z kanadyjskiego rynku pracy.

Najistotniejsze dane makro dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Najistotniejsze dane makro dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Źródło: Admiral Markets

Stopy procentowe – Australia

Według konsensusu rynkowego inwestorzy nie widzą miejsca na podwyżkę stóp procentowych na najbliższy spotkaniu banku centralnego. Prawdopodobieństwo pozostawienia kosztu pieniądza na tym samym poziomie wynosi 99.9 procenta.

prawdopodobienstwo podwyzki stop procentowych

Źródło: Bloomberg

Zatem kiedy jest możliwa najbliższa podwyżka stóp procentowych? Prawdopodobieństwo powyżej 50 procent na podwyżkę znajduje się dopiero w maju 2019 roku, zatem dosyć odległy termin, nawet bardzo. Warto również zaznaczyć, że w Australii nigdy nie było przez tak długi czas niskich stóp procentowych jak dotychczas, co w przyszłości może rodzić duże problemy z cenami nieruchomości.

Bezpłatne Szkolenia Online

Instrument do obserwacji – AUDUSD

Pomimo tego, że australijski bank centralny nie zamierza podwyższać stóp procentowych, to warto bliżej przyjrzeć się parze walutowej AUDUSD. Głównym powodem jest wzrost ceny rudy żelaza, która przez cały maj zyskiwała na wartości. Poniżej przedstawiono korelację rudy żelaza z parą walutową AUDUSD.

audusd i ruda zelaza

Źródło: Bloomberg

Jak widać na powyższym wykresie korelacja obydwu instrumentów znajduje się na bardzo wysokim poziomie. Dlaczego? Odpowiedź jest dosyć prosta, dolar australijski należy do walut surowcowych. Głównym produktem eksportowym Australii jest właśnie ruda żelaza.

Analiza techniczna również wskazuje duże prawdopodobieństwo mocniejszego odbicia pary walutowej AUDUSD. Notowania znalazły się na tygodniowej strefie wsparcia wyznaczonej przez dołek z grudnia 2017 roku. Oprócz tego trzy tygodnie temu na wsparciu powstała formacja Pin Bara, co jest byczym sygnałem.

Jednakże do mocniejszego odbicia byki musza pokonać krótkoterminową linię trendu spadkowego.

Notowania AUDUSD, interwał tygodniowy

Źródło: Admiral Markets

Warto również zwrócić uwagę na oscylator stochastyczny, który wskazuje rejony mocnego wyprzedania rynku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here