Naga MarketsW przyszłym tygodniu pierwsza zmienna z kalendarza makroekonomicznego napłynie z Wielkiej Brytanii. Będzie to bilans handlowy, który zostanie opublikowany o godzinie 10:30. W drugi dzień na sesji nocnej zostanie opublikowana australijska koniunktura w przemyśle wg. NAB. Oprócz tego o godzinie 10:30 poznamy siłę brytyjskiego rynku pracy. 30 minut później zostanie opublikowany niemiecki indeks nastroju ekonomicznego wg. ZEW.

W środę inwestorzy grający pod dane makroekonomiczne będę mieli wolne. Bowiem z ważniejszych danych zostanie opublikowany jedynie australijski optymizm konsumentów wg. Westpac.

besplatne szkolenia

Po jednym dniu przerwy czeka cały koszyk ważnych danych makroekonomicznych. Pierwsze publikacje napłyną w nocy – siła australijskiego rynku pracy. Z kolei o 13:00 będziemy mili okazję zapoznać się z kosztem pieniądza w Wielkiej Brytanii. 45 minut później zostaną opublikowany stopy procentowe przez ECB, natomiast o 14:30 odbędzie się konferencja prasowa ECB. Ale to nie wszystko! O tej samej godzinie zostanie opublikowana amerykańska inflacja. Bez wątpienia czwartek będzie najważniejszym dniem tygodnia.

W ostatni dzień sesji zostaną opublikowane obroty w amerykańskim handlu detalicznym oraz amerykański indeks nastrojów konsumentów.

Najistotniejsze dane makro dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Najistotniejsze dane makro dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii
Źródło: Admiral Markets

Stopy procentowe

W najbliższy czwartek poznamy koszt pieniądza w wielkiej Brytanii oraz Strefie Euro. W obydwu przypadkach rynek nie spodziewa się jego zmiany.

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w Wielkiej Brytanii

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w Wielkiej Brytanii
Źródło: Bloomberg

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w Wielkiej Brytanii na najbliższym spotkaniu szacowanej jest na 1 proc.. Według rynku dopiero w drugiej połowie 2019 roku zobaczymy kolejną podwyżkę kosztu pieniądza.

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w Strefie Euro

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w Strefie Euro
Źródło: Admiral Markets

W Strefie Euro sytuacja wcale nie wygląda lepiej, a nawet gorzej. Inwestorzy w przeciągu najbliższego roku nie widzą miejsca na podwyżkę stóp procentowych, być może komunikaty ECB zmienią nastawienie rynku.

Instrument do obserwacji – złoto

Notowania złota wykazują się tendencją spadkową od kwietnia bieżącego roku kalendarzowego. Do poprzedniego tygodnia wyprzedaż metalu szlachetnego była wspierana przez analizę techniczną, aczkolwiek to się zaczęło powoli zmieniać. Odbicie zapowiada oscylator stochastyczny.

Edukacja Admiral Markets

Odbicie zapowiadane jest również przez powstałą formację Pin Bara, który powstał na mocnym wsparciu w okolicy 1180 USD. Celem dla kupujących będzie opór w okolicy 1250 USD.

Notowania złota, interwał tygodniowy

Notowania złota, interwał tygodniowy
Źródło: Admiral Markets

Oprócz analizy technicznej wsparciem dla mocnego odbicia metalu szlachetnego jest rynek kontraktów terminowych. Po raz pierwszy w historii wśród zarządzających jest tak dużo pozycji krótkich (181 743) względem długich (105 971). Tak dużej przewagi krótkich pozycji nad długimi nie było również w styczniu 2016 roku, gdzie rozpoczęła się bardzo mocna zwyżka tegoż surowca.

Ostatnia wyprzedaż złota została napędzona przez siłę dolara amerykańskiego oraz wysoką rentowność amerykańskich obligacji. Siłę USD determinowało nasilenie się problemów gospodarczych Turcji. Jednakże rynek do sytuacji w Turcji powoli zaczął się przyzwyczajać. Utrzymanie liry tureckiej poniżej poziomu 7.00 nie będzie wspierało dolara amerykańskiego.

Spodziewamy się także spadku rentowności obligacji USA. Głównie ze względu na dalsze wypłaszczanie krzywej rentowności amerykańskich obligacji oraz powolną zmianę nastawienia funduszy lewarowanych do tego rynku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here