Naga MarketsPrzyszły tydzień zapowiada się bardzo ciekawie. Co prawda w dwa pierwsze dni sesji nowego tygodnia z ważniejszych informacji poznamy jedynie japońską stopę bezrobocia. Za to w środę czeka na nas szereg publikacji w głównych gospodarek świata. O godzinie 7:00 zostanie opublikowany japoński optymizm konsumentów. Natomiast o 11:00 poznamy koniunkturę w europejskim przemyśle. Z kolei o 14:15 poznamy przedsmak piątkowych danych z rynku pracy – zmianę zatrudnienia w sektorze prywatnym według ADP. Oprócz tego o 14:30 zostanie opublikowany szacunek wzrostu amerykańskiej gospodarki. Z kolei o godzinie 16:00 zostaną podane stopy procentowe ustalane przez kanadyjski bank centralny.

Platforma MetaTrader 4

Czwartek również będzie bardzo ciekawy. Napłynął do nas dane z gospodarki chińskiej, europejskiej, kanadyjskiej oraz amerykańskiej. Jednak najważniejsza będzie publikacja ze Stanów Zjednoczonych: wydatki oraz dochody osobiste.

Ostatni dzień sesji zostanie zdominowany przez publikację z amerykańskiego rynku pracy.

Najistotniejsze dane makro dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Najistotniejsze dane makro dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Źródło: Admiral Markets

Stany Zjednoczone – rynek pracy, dochody oraz wydatki osobiste

Gospodarka Stanów Zjednoczonych w głównej mierze oparta jest na konsumpcji. Z tego względu wzrost dochodów osobistych jest niemalże jednoznaczny ze wzrostem wydatków osobistych i na odwrót. Idąc dalej, zwiększająca się konsumpcja prawdopodobnie wpłynie na ceny produktów, czyli na inflację. Zatem, wzrost dochodów oraz wydatków byłby na rękę amerykańskim władzom monetarnym. Rosnące dochody osobiste są także potwierdzeniem siły rynku pracy. Dochody oraz wydatki osobiste poznamy 31 maja.

1 czerwca o godzinie 14:30 poznamy dane z amerykańskiego rynku pracy. Oprócz samych miejsc pracy poznamy stopę bezrobocia oraz czynnik, który przy neutralnej stopie bezrobocia jest najważniejszy – płaca godzinowa.

besplatne szkolenia

Stopa bezrobocia spada sukcesywnie od 2009 roku. Aktualnie znalazła się na poziomie 3.9 procenta, co sugeruje bezrobocie naturalne, czyli wielkość bezrobocia w warunkach równowagi na rynku pracy. Jest to także odsetek siły roboczej obejmujący tych, którzy nie chcą podjąć pracy przy płacy realnej zapewniającej równowagę i są dobrowolnie bezrobotni. W takich warunkach powinniśmy zobaczyć rosnącą inflacje oraz presję na wzrost płacy, jeżeli płaca pozostaje na takim samym miejscu, to mamy do czynienia z niezdrowym rynkiem pracy oraz zaniżoną stopą bezrobocia.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje na rynku możemy wyróżnić kilka scenariuszy zachowania dolara amerykańskiego po opublikowaniu danych makroekonomicznych.

zachowanie eurusd

Źródło: Opracowanie własne

Oczywiście powyższy scenariusz nie musi się sprawdzić, ponieważ w trakcie publikacji na rynek walutowy mogą wpływać inne czynniki.

Instrument do obserwacji

W nadchodzących miesiącach warto obserwować polski indeks WIG 20, który znalazł się na miesięcznym wsparciu. Wszystko wskazuje, że ostatnia przecena na globalnych indeksach była jedynie korektą, a nie nowym trendem spadkowym. Z tego powodu bazowym scenariuszem pozostanie obrona wspomnianego wsparcia. Za scenariuszem odbicia przemawia również oscylator stochastyczny, który wskazuje mocne wyprzedanie rynku.

Notowania indeksu WIG20, interwał miesięczny

Źródło: Admiral Marketstokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here