Naga MarketsPrzyszły tydzień będzie bardzo emocjonujący. W pierwszym dniu sesji czeka na nas chiński PMI dla przemysłu, niemiecka inflacja oraz perełka dnia – amerykańskie dochody oraz wydatki osobiste.

1 maja zostaną opublikowane australijskie stopy procentowe, które według konsensusu rynkowego mają pozostać na niezmienionym poziomie. Z kolei o godzinie 16:00 poznamy PMI dla amerykańskiego przemysłu.

W środę czeka na nas koszyk danych ze Strefy Euro. Szczególnie ważne będzie spotkanie członków ECB, gdzie możemy poznać więcej szczegółów o kursie polityki monetarnej przez bank centralny. W ten sam dzień o godzinie 14:15 poznamy przedsmak piątkowych danych – ADP z rynku pracy. Natomiast o godzinie 20:00 zostanie opublikowany amerykański koszt pieniądza, który według konsensusu pozostanie na niezmienionym poziomie.

Platforma MetaTrader 4

Czwartek zostanie zdominowany przez publikacje australijskiego, kanadyjskiego oraz amerykańskiego bilansu handlowego. W ostatni dzień sesji jak w co każdy pierwszy piątek miesiąca zostaną opublikowane dane z amerykańskiego rynku pracy, będzie to najważniejsza publikacja tygodnia.

Najistotniejsze dane makro dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Najistotniejsze dane makro dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Źródło: Admiral Markets

Stany Zjednoczone – dochody osobiste oraz rynek pracy

Gospodarka Stanów Zjednoczonych w głównej mierze oparta jest na konsumpcji. Z tego względu wzrost dochodów osobistych jest niemalże jednoznaczny ze wzrostem wydatków osobistych i na odwrót. Idąc dalej, zwiększająca się konsumpcja prawdopodobnie wpłynie na ceny produktów, czyli na inflację. Zatem, wzrost dochodów oraz wydatków byłby na rękę amerykańskim władzom monetarnym. Rosnące dochody osobiste są także potwierdzeniem siły rynku pracy.

Jeżeli stopa bezrobocia jest na neutralnym poziomie (tak jak w Stanach Zjednoczonych), natomiast przedsiębiorstwa nie muszą podwyższać płacy godzinowej, to niestety mamy niezdrowy rynek pracy. W takim przypadku możemy także stwierdzić, że stopa bezrobocia nie jest odpowiednio liczona i nie mamy wglądu we wszystkie istotne dane.

besplatne szkolenia

Przy zdrowym rynku pracy i niskim bezrobociu przedsiębiorstwa muszą zaoferować większą płacę. W ten sposób zachęcają osobę do zmiany pracy lub też przekonują osoby nieaktywne zawodowo do powrotu na rynek pracy. Dlatego jest to bardzo ważny wskaźnik pokazujący prawdziwą siłę rynku pracy.

Dochody osobiste M/M oraz wydatki osobiste M/M

Dochody osobiste M/M oraz wydatki osobiste M/M

Źródło: Admiral Markets

Publikacja amerykańskich wydatków oraz dochodów osobistych została zaplanowana na 30 kwietnia na godzinę 14:30.

To nie wszystko, jak zawsze w pierwszy piątek miesiąca o godzinie 14:30 poznamy dane z amerykańskiego rynku pracy. Oprócz samych miejsc pracy poznamy stopę bezrobocia oraz czynnik, który na przełomie ostatnich kilku miesięcy jest najważniejszy – płaca godzinowa.

Stopa bezrobocia spada sukcesywnie od 2009 roku. Aktualnie znalazła się na poziomie 4.1 procenta, co sugeruje bezrobocie naturalne. Jest to wielkość bezrobocia w warunkach równowagi na rynku pracy. Jest to odsetek siły roboczej obejmujący tych, którzy nie chcą podjąć pracy przy płacy realnej zapewniającej równowagę i są dobrowolnie bezrobotni. W takich warunkach powinniśmy zobaczyć rosnącą inflacje oraz presję na wzrost płacy, jeżeli płaca pozostaje na takim samym miejscu, to mamy do czynienia z niezdrowym rynkiem pracy oraz zaniżoną stopą bezrobocia.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje na rynku możemy wyróżnić kilka scenariuszy zachowania dolara amerykańskiego po opublikowaniu danych makroekonomicznych.

zachowanie eurusd

Źródło: Opracowanie własne

Oczywiście powyższy scenariusz nie musi się sprawdzić, ponieważ w trakcie publikacji na rynek walutowy mogą wpływać inne czynniki.

Instrument do obserwacji

W przyszłym tygodniu kalendarzowym warto obserwować zachowanie notowań EURUSD. Po kilkutygodniowej doszło konsolidacji doszło do wybicia kursu dołem. Dzięki temu niedźwiedzie otworzyły sobie drogę do poziomu 1.1950. Zanim jednak będę mogli kontynuować wyprzedaż muszą pokonać strefę wsparcia 1.2090.

Notowania EURUSD, interwał dzienny

notowania eurusd

Źródło: Admiral MarketsConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here