Naga MarketsLogo-Credit-Agricole

Koniec tygodnia wcale nie pozwala inwestorom na zaczerpnięcie głębszego oddechu i przygotowanie się do weekendu. Dziś o 14:30 polskiego czasu poznamy najnowszą publikację dotyczącą zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym, czyli popularne payrolls. W swojej dzisiejszej rekomendacji Credit Agricole podpowiada jak przygotować się na ten odczyt i jak on może wpłynąć na wycenę USD.


Wrześniowe NFP będą bez wątpienia ważnym czynnikiem cenotwórczym na wszystkich parach dolarowych – stwierdza Credit Agricole – oraz będą potencjalnym argumentem przed nadchodzącą decyzją w sprawie terminu pierwszej od wielu lat podwyżki amerykańskich stóp procentowych – kontynuuje bank.

Prognozy Credit Agricole tuż przed samym odczytem zakładają wzrost liczby zatrudnionych o 220 tys. (konsensus rynkowy zakłada 218 tys.), stabilny poziom bezrobocia w wysokości 5,3% (konsensus wynosi 5,2%) oraz dwuprocentowy wzrost średniego wynagrodzenia (konsensus zakłada wzrost o 2,1%).

Niemniej jednak, ekonomiści banku są zdania, że pomimo solidnych danych payrolls Fed zdecyduje się na odsunięcie decyzji o zaciśnięciu polityki monetarnej Stanów na grudzień tego roku. Głównym powodem takiej decyzji mają być, zdaniem banku, aktualne problemy z zmiennością na rynkach oraz wciąż silne obawy o dalszy los Chin. Dodatkowo, wczorajsze gołębie wystąpienie prezesa EBC, Mario Draghiego oraz jego interwencja słowna może przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia efektu wojny walutowej związanej z obecną sytuacją w Europie oraz przewidywanymi działaniami Rezerwy Federalnej – czytamy w rekomendacji.

Przechodząc do prawdopodobnych scenariuszy oraz reakcji USD na dzisiejszą publikację NFP, Credit Agricole wyznaczył dwie główne sytuacje:

  1. Gdy NFP ukształtują się powyżej konsensusu rynkowego, w połączeniu z silnym wzrostem średniego tygodniowego wynagrodzenia reakcja rynku będzie łatwa do przewidzenia – zbliżającej się podwyżki stóp procentowych nie da się opóźniać w nieskończoność. Reakcja USD na taki obrót spraw również zdaje się oczywista dla analityków banku – przewidywane są silne wzrosty USD, głównie względem EUR oraz pozostałych walut uznawanych za ryzykowne.
  2. W przypadku gdy non-farming payrolls okażą się słabsze od przewidywań, gdy ukształtują się poniżej 190 tys. a wzrost wynagrodzeń będzie niewielki lub nawet zerowy, zmusi to rynek do kolejnego okrojenia swoich przewidywań dotyczących terminu pierwszej podwyżki. Choć taki scenariusz będzie jednoznacznie negatywny dla USD, nieco mniejsze spadki pojawią się względem EUR, JPY czy CHF.

Więcej rekomendacji oraz informacji na temat pozycji dużych graczy można znaleźć na stronie eFXplus.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here