Naga MarketsOmar Arnaout, prezes XTB

X-Trade Brokers odnotował w drugim kwartale 2021 r. 24,05 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej. To wynik zauważalnie gorszy od 117,49 mln zł zysku raportowanego w analogicznym okresie roku ubiegłego. Przyczynił się do niego skokowy spadek skonsolidowanych przychodów z działalności operacyjnej, które w II kw. 2021 r. sięgnęły zaledwie 55,3 mln zł wobec 211,49 mln zł rok wcześniej. Fakt ten sprawił, że strata operacyjna wyniosła 21,08 mln zł wobec 145,77 mln zł zysku rok wcześniej.

Rentowność lota w II kw. 2021 r. najniższa od 5 lat

Po bardzo dobrym pierwszym kwartale bieżącego roku, kiedy grupa wypracowała 186,7 mln zł przychodów z działalności operacyjnej, II kwartał okazał się jednym z najgorszych od lat. Spółka wskazuje, iż w tym okresie (szczególnie w kwietniu i maju br.) występował bardziej przewidywalny trend, w którym rynek poruszał się w ograniczonym zakresie cenowym. Doprowadziło to do powstania tendencji rynkowych dających się przewidzieć z wyższym prawdopodobieństwem niż w przypadku większej zmienności na rynkach, co stworzyło sprzyjające warunki do transakcji zawieranych w wąskim zakresie rynku (ang. range trading).– W takim przypadku XTB odnotowało większą liczbę transakcji przynoszących jej straty, co doprowadziło do obniżenia wyniku XTB z tytułu market making. W konsekwencji rentowność na lota wyniosła 63 zł i osiągnęła najniższy poziom w ciągu ostatnich 5 lat. Od czasu obecności XTB na GPW niższy poziom odnotowano jedynie w II kwartale 2016 roku – 59 zł, co tylko potwierdza wyjątkowy charakter ostatniego kwartału – czytamy w raporcie.

Przychody XTB spadły o 53,3 proc. 

W opublikowanym w piątek, 20 sierpnia 2021 roku raporcie okresowym, spółka wskazuje, iż w I półroczu 2021 r. przychody grupy spadły o 53,3 proc. r/r, z 518,2 mln zł do 242 mln zł. Do spadku tego przyczyniła się niższa o 199 zł rentowność jednostkowa lota, wynosząca 122 zł (I półrocze 2020: 321 zł). Spadek ten to głównie zasługa: (i) niskiej zmienności na rynkach finansowych i towarowych w II kwartale 2021 r. oraz (ii) efektu wysokiej bazy z I półrocza 2020 r. kiedy to na rynkach panowała ponadprzeciętna zmienność spowodowana m.in. światową pandemią koronawirusa COVID-19.

Wynik bez wpływu na kurs

Spoglądając na notowania XTB na warszawskim parkiecie odnieść można wrażenie, że inwestorzy byli przygotowani na tak słaby raport okresowy. Akcje spółki nie tylko nie spadły na otwarciu sesji, lecz nawet wzrosły o 1,33 proc.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: oncoarendi akcje prognozy | kurs hrywny sprzedaż | george soros | mrc akcje | budimex notowania | aktualny kurs dolara australijskiego | cena ropy brent | akcje pzu |

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułDM BDM: PKO BP z wyceną 43 zł, SimFabric z rekomendacją KUPUJ
Następny artykułEthereum (ETH) mierzy się z problemem skalowalności. Co na to Vitalik Buterin?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here