Naga MarketsX-Trade Brokers (XTB) opublikował w tym tygodniu informacje na temat wstępnych wyników finansowych i operacyjnych za trzeci kwartał 2017 roku. Jak wynika z raportu bieżącego, przychody przedsiębiorstwa w minionym okresie były wyższe o około 70% w stosunku do roku ubiegłego i wyniosły 73 miliony złotych. Notowania akcji spółki na polskim parkiecie reagowały na informację wyraźnym umocnieniem o ponad 10%.


Zysk netto w górę o kilkadziesiąt milionów złotych

Po okresie regularnych spadków wyników finansowych, XTB wreszcie ma dla inwestorów pozytywną informację. Okres 3 miesięcy zakończony 30 września 2017 roku przyniósł bowiem przychody na poziomie 73 milionów PLN, które przy utrzymaniu kosztów na praktycznie niezmiennym poziomie (w granicach 34 milionów PLN), przełożyły się na zysk netto w wysokości 31 milionów PLN, który jest zdecydowanie wyższy od skromnych czterech milionów z tego samego okresu rozliczeniowego w 2016.

Źródło: XTB

„W III kwartale 2017 r. XTB odnotowało 31,3 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 4,2 mln zł zysku rok wcześniej. To wzrost o 27,1 mln zł, tj. 639,5%. Zysk z działalności operacyjnej (EBIT) wyniósł 38,3 mln zł wobec 8,4 mln zł rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wzrosły r/r o 30,3 mln zł, tj. 70,7% osiągając wartość 73,1 mln zł” – czytamy w komentarzu zarządu.

X-Trade Brokers zwiększył również ilość nowych rachunków (11 tysięcy) oraz średnią liczbę aktywnych rachunków, która przekroczyła barierę 20 tysięcy. Łącznie XTB obsługuje już niemal 190 tysięcy rachunków, będąc największym podmiotem na polskim rynku.

Źródło: XTB

„XTB posiada solidny fundament pod wzrosty w postaci stale rosnącej bazy klientów. W III kwartale 2017 r. liczba otwartych nowych rachunków wzrosła zarówno w stosunku do II kwartału 2017 r., jak i poszczególnych kwartałów 2016 r., podczas gdy I kwartał 2017 r. był rekordowy pod względem otwarcia nowych rachunków. Ogólna liczba otwartych nowych rachunków w okresie I-III kwartał 2017 r. uległa zwiększeniu o 57,7% w stosunku do okresu porównywalnego. Z kolei średnia liczba aktywnych rachunków w powyższym okresie wyniosła 20 194, co oznacza wzrost o 22,2% r/r.” – informuje raport XTB.

Patrząc na przychody pod kątem klas instrumentów odpowiedzialnych za ich powstanie widać, że podobnie jak we wcześniejszych okresach, prym wiodły CFD oparte na indeksach akcji. Ich udział w strukturze przychodów w III kwartale br. sięgnął 49,4% wobec 61,5% rok wcześniej. To konsekwencja dużego zainteresowania klientów XTB instrumentami CFD opartymi o niemiecki indeks akcji DAX (DE30) oraz amerykańskie indeksy US30 i US500.

Źródło: XTB

Za wzrost przychodów w III kwartale br. odpowiadają także CFD na waluty, których udział zwiększył się do 39,7% z 8,5% r/r. Wśród tej klasy aktywów największą popularnością cieszyła się para walutowa EURUSD. Klienci aktywnie tradowali także na parach: AUDUSD, EURGBP, USDJPY, BTCUSD i USDCAD.

W odpowiedzi na opublikowany raport akcje XTB otwierały sesję w poniedziałek z silną luką wzrostową, zyskując ponad 10%. W efekcie notowania otwierają się nad poziomem S/R 5.30, który został pokonany w połowie października, doprowadzając do rozrysowania nowych, historycznych minimów:

Pełny raport XTB za III kwartał zostanie zaprezentowany 14 listopada 2017 roku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here