Naga MarketsMichał StajniakJednym z prelegentów występujących podczas 5. edycji Invest Cuffs będzie Michał Stajniak z Działu Analiz XTB. Rynkami finansowymi interesuje się od czasów licealnych, pierwsze akcje kupił w dzień osiemnastych urodzin. Interesuje się wszystkimi rynkami, a jego konikiem są surowce. W swoim tradingu stawia na analizę fundamentalną, posiłkuje się również analizą techniczną. Reprezentuje XTB w mediach oraz prowadzi codzienną analizę rynków. Podczas Invest Cuffs będzie uczestnikiem debaty dotyczącej rynku surowcowego.


Cześć Michał! Nasi czytelnicy mogą Cię kojarzyć z codziennych analiz rynków, które robisz dla XTB. Czy mógłbyś w paru słowach przedstawić swoją osobę tym, którzy Cię nie znają?

Nazywam się Michał Stajniak i od prawie 5 lat pracuje w Dziale Analiz XTB. Przez większość tego czasu zajmowałem się głównie rynkiem surowców, ale jestem na bieżąco z praktycznie każdym rynkiem, który dostępny jest w ofercie Domu Maklerskiego XTB oraz z rynkami, które interesują mnie osobiście.

Kiedy zacząłeś się interesować rynkami? Czy najpierw była giełda, czy może od razu surowce?

Rynkiem akcyjnym zacząłem się interesować jeszcze w liceum i w dniu moich 18 urodzin założyłem swoje pierwsze konto maklerskie i kupiłem swoje pierwsze akcje. Rynek surowców stał mi się bliższy w momencie rozpoczęcia inwestycji na rynku pochodnym. Na początku było to przede wszystkim ropa oraz złoto, ale z czasem również dostrzegłem atrakcyjność pozostałych rynków surowcowych.

Jak wygląda Twój trading? Bardziej stawiasz na analizę fundamentalną czy techniczną?

Moje początki na rynku giełdowym to oczywiście analiza fundamentalna i początek analizy technicznej, w szczególności tej klasycznej analizującej formacje świecowe, średnie kroczące czy proste oscylatory. W momencie zainteresowania rynkiem pochodnym niemal w pełni przestawiłem się na inwestowanie techniczne oraz inwestowanie pod wydarzenia rynkowe. Z czasem pracy w XTB w pełni zmieniłem swoje postrzeganie rynku i aktualnie inwestuję i analizuję rynek w zasadzie jedynie fundamentalnie. Analizę techniczną stosuję przede wszystkim jako narzędzie wspomagające lub przy krótkoterminowych spekulacyjnych zagraniach.

Czy korzystasz z dźwigni w swoim tradingu?

Zdecydowana większość moich inwestycji odbywa się na giełdach papierów wartościowych. Ze względu na specyfikę rynku oraz chęć pozostania obiektywnym, staram się nie inwestować na rynkach, które analizuję zawodowo. Z drugiej strony lubię wykorzystywać możliwość inwestowania w lewarowane kontrakty przy bardzo krótkoterminowych, ryzykowniejszych czy to spekulacyjnych zagraniach, nie zagrażając jednak stabilności całego mojego portfela inwestycyjnego.

Jakie Twoim zdaniem są perspektywy rynku surowcowego na przestrzeni najbliższych 2-3 lat?

Można stwierdzić, że rynek surowcowy został nieco zapomniany przez inwestorów w ostatnich latach, o czym świadczy jego zmienność w porównaniu np. do rynku giełdowego, a w szczególności Wall Street. Jest to związane z niekonwencjonalnymi działaniami banków centralnych, które za pomocą programów luzowania ilościowego znacznie zwiększyły ilość taniej gotówki, która kierowana była w dużej mierze do inwestycji dającej potencjalnie największe zwroty. Uważam jednak, że przy potencjalnym spowolnieniu gospodarczym oraz wraz z bardziej restrykcyjną polityką monetarną, która odwróci trendy na rynku giełdowym, istnieje szansa na powrót siły rynku surowcowego w najbliższych latach.

PRZEfajneCENY! Płatne wersje biletów na Invest Cuffs 2020 teraz 20% taniej! Tylko z kodem BLACKWEEK

Jaka jest największa przeszkoda w handlu surowcami? Jakie zagrożenia mogą być nieoczywiste dla inwestora dopiero wchodzącego w ten rynek?

Rynek surowcowy znacznie różni się od pozostałych rynków. Przede wszystkim charakteryzuje się on większą zmiennością w porównaniu do walut, ale jednocześnie mniejszą zmiennością niż rynek giełdowy. Wobec tego jest to zdecydowanie alternatywa dla inwestorów z rynku walutowego oraz uzupełnienie portfela dla tzw. „giełdowców”. Chcąc inwestować na rynku surowców należy zaznajomić się z kluczowymi publikacjami dla danego surowca, nawet w momencie jedynie technicznego inwestowania. Dla przykładu można wskazać, że są to np. tygodniowe raporty dotyczące zmiany zapasów ropy naftowej w USA, zmiana zapasów gazu, dane dotyczące eksportu surowców rolnych czy pozycjonowanie inwestorów spekulacyjnych na głównych rynkach surowcowych.

Gdybyś miał ograniczyć trading tylko do pięciu surowców, to które byś wybrał?

Ropa i złoto ze względu na największą płynność oraz popularność. Kolejnym surowcem byłaby pszenica, również ze względu na popularność oraz dużą zależność tego rynku nie tylko od danych z USA, ale również z całego świata. Kolejnym bardzo ciekawym rynkiem byłaby kawa, która wbrew pozorom jest drugim najbardziej handlowanym fizycznie surowcem na świecie. Ostatnim surowcem byłby gaz ziemny ze względu na jego ogromną zmienność, która jest w stanie dostarczyć inwestorom sporo rozrywki w momencie, kiedy na innych rynkach panuje marazm.

Niektóre waluty są mocniej niż inne powiązane z cenami surowców. W czym lepsze jest inwestowanie w AUDUSD czy NZDUSD zamiast bezpośrednio w surowce, które wpływają na ich cenę?

Z pewnością jeśli chodzi o inwestowanie w tzw. waluty surowcowe musimy się liczyć z mniejszą zmiennością – w przypadku walut krajów rozwiniętych. Istnieje oczywiście grupa walut EM, które również powiązane są z surowcami. Jest to np. real brazylijski czy meksykańskie peso, gdzie kilkuprocentowe zmiany nie dziwią. Warto jednak pamiętać, że surowce nie są jedynymi czynnikami wpływającymi na notowania danych walut (a jest również często odwrotnie), dlatego surowce mogą być jednym z licznych czynników fundamentalnych, który daje nam sygnał transakcyjny na danej parze walutowej.

Z wykształcenia jesteś quantem – ukończyłeś studia magisterskie z metod ilościowych. Czy ta wiedza przydaje Ci się w codziennych obowiązkach i w tradingu? Na czym polegają metody ilościowe?

Metody ilościowe to umiejętność operowania na dużej ilości danych. Przy analizie rynku surowcowego, choć również praktycznie każdego często przydają się metody statystyczne, które pozwalają nam na odkrycie pewnych zależności, które może nie dają często jasnej odpowiedzi na temat sygnału transakcyjnego, ale dają przynajmniej podstawy do szukania okazji wraz z wykorzystaniem innych technik, jak analiza fundamentalna.

Czy któryś z surowców wygląda dla Ciebie w tym momencie wyjątkowo atrakcyjnie? Jeśli tak, to dlaczego?

Od pewnego czasu jestem dużym fanem złota i srebra. Duża część oczekiwanego przeze mnie ruchu została już zrealizowana w ostatnich miesiącach, ale uważam, że ze względu na potencjalną słabość dolara, spowolnienie gospodarcze na świecie, złoto powinno zyskiwać w długim terminie. Ciekawym rynkiem jest również kawa, która pomimo coraz lepszej sytuacji popytowej na świecie znajduje się wciąż relatywnie nisko, co jest powiązane z dobrymi sezonami produkcyjnymi w Brazylii w ostatnich kilku latach. W momencie wystąpienia problemów podażowych może wystąpić krótkoterminowa okazja na tym rynku. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę zmieniające się wzorce konsumpcyjne w Azji, kawa czy kakao wydają się bardzo ciekawymi instrumentami w długim terminie.

Zapraszamy do rejestracji na Invest Cuffs 2019, gdzie będzie można osobiście poznać Michała Stajniaka oraz wiele innych osób związanych z rynkami finansowymi i zdobyć nową wiedzę. Przypominamy także, że z kodem COMPARIC płatne wersje biletów kupicie z 10% rabatem.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here